Porzuciłam islam, muszę umrzeć

Marcin Margielewski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Porzuciłam islam, muszę umrzeć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Straciła wiarę w Boga, teraz może również stracić za to życie.
Wstrząsająca opowieść Saudyjki, która za odrzucenie islamu została skazana na śmierć.

Farita od dziecka była ciekawa świata i zadawała wiele pytań dotyczących religii, w której ją wychowywano. W przeciwieństwie do większości grzecznych i cichych muzułmańskich dziewczynek, ku irytacji jej pobożnych bliskich i nauczycieli, wiecznie dociekała prawdy. Nie zadowalały jej cytowane w odpowiedzi fragmenty Koranu. Wręcz przeciwnie, rodziły jeszcze więcej pytań. Kwestionowanie słów proroka nie jest w jednak Arabii Saudyjskiej bezpiecznym zajęciem. Wątpliwości spowodowały, że nie była w stanie utrzymać wiary w przedstawiany przez islam porządek świata. Musiała uciekać ze swojego kraju. Odrzucając wiarę, automatycznie sprowadziła na siebie wyrok śmierci, ale zanim orzeczono go oficjalnie, nakaz uśmiercenia Farity wydał jej własny ojciec. Jej brat podjął się jego wykonania. Przez wiele lat Farita ukrywała się w Europie. Kiedy dowiedziała się o śmierci ojca, odetchnęła z ulgą, ale przedwcześnie… Teraz nikt już wyroku na nią nie odwoła.

Poruszająca, trzymająca w napięciu i niestety prawdziwa historia jednej z wielu kobiet, które za swoje prawo do wolności zapłaciły wysoką, a czasami najwyższą cenę.

Data wydania: 2022-01-25
ISBN: 978-83-8234-353-3, 9788382343533
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336

Autor

Marcin Margielewski Marcin Margielewski Karierę zaczynał jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny, pracując dla mediów, takich jak "Maxim", "CKM", "Super Express", Gazeta.pl, TVP czy Polsat Café. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, ...

Pozostałe książki:

Tajemnice hoteli Dubaju Jak podrywają szejkowie Modelki z Dubaju Była arabską stewardesą Zaginione arabskie księżniczki
Wszystkie książki Marcin Margielewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Recenzja

7.02.2022

"Porzuciłam Islam, muszę umrzeć" to już trzecia książka z serii reportaży @margielewskim którą czytałam i jak zwykle jestem pod wrażeniem emocji przelewających się przez strony i sposobu pisania autora, który sprawia, że historię tę pochłania się jak powieść. To trochę tak jakby autor zbierał wspomnienia swoich bohaterów i przelewał je na papier w... Recenzja książki Porzuciłam islam, muszę umrzeć

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2022-02-21
8 /10
Przeczytane Posiadam

Wiemy z mediów jaka jest rola kobiet w islamie. W "Porzuciłam islam, muszę umrzeć" czytamy historię kobiety, która nie zgadza się z takim życiem saudyjek, z takim traktowaniem przez ojców, mężów, braci. Mamy XXI wiek, a przeciwstawianie się religii grozi śmiercią. To poruszająca historia Saudyjki, która porzuciła swoją religię.

Ta książka powstała na podstawie wywiadu z kobietą, która nie godzi się na życie w Arabii Saudyjskiej. Kto odrzuca wiarę w tym kraju, naraża się na śmierć. Najgorsze jest to, że wyrok wydał ojciec, a brat podjął się go wykonać.

Farita, to o niej jest ta książka. Autor spotkał się z bohaterką w jednym z europejskich krajów. Sama nie podała informacji gdzie mieszka, nawet swojego imienia. Wybrała tylko pseudonim. Nie ma żadnych szczegółów, które by mogły naprowadzić do niej jej prześladowców.

Dla mnie była to ciekawa historia. Zachęcam do lektury

× 2 | link |
@ladypasja
2022-01-31
8 /10

Spędziłam weekend z książką „Porzuciłam islam, muszę umrzeć” autorstwa Marcina Margielewskiego… i powiem Wam, że jestem wstrząśnięta, jestem poruszona odwagą bohaterki i niesamowitą drogą do jej życia „w zgodzie z sobą”.

Arabia Saudyjska to kraj, w którym „instytucjonalna miłość do Boga potrafi paradoksalnie przesłonić miłość do najbliższych”. To miejsce często zamykane w kilku stereotypach i słowach: inne, obce… dalekie. Podczas lektury, dowiadujemy się jak wygląda tamtejsza kultura z punktu widzenia kobiety dorastającej tam, osoby zadającej pytania (co już skazywało ją na wielkie niebezpieczeństwo), osoby odrzucającej dyktowaną przez mężczyzn narrację.

Farita nie miała w sobie zgody na sprowadzenie roli kobiety do jej użyteczności. Chciała szukać prawdy, poszerzać wiedzę, dyskutować… a gdy odkryła, że w jej kraju to nie jest możliwe, że pragnienie wolności myśli jest łamaniem nakazów Allaha, ojca oraz męża… zrozumiała, że naraziła się na śmiertelne niebezpieczeństwo. „Religia, którą porzuciłam w nadziei na wolność, nigdy mi na nią nie pozwoliła. Mimo upływu lat wciąż próbuje mnie więzić, a ja wyszarpuję jej skrawki niezależności, by móc normalnie funkcjonować”.

Zlecanie morderstwa własnego dziecka w imię Allaha to częsta praktyka, ale o tym najczęściej nie wiemy. W naszej ocenie skupiamy się na nieistotnych szczegółach (strój kobiet)… nie sięgamy głębiej. „Świat często ubolewa nad losem Saudyjek, które muszą s...

× 1 | link |
@mommy_and_books
2022-02-12
9 /10
Przeczytane

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym – co się stanie z muzułmanami, którzy chcą stać się ateistami? Jest to zachowanie – haram. Zabronione i zakazane.
Na ten temat spróbował opowiedzieć nam Marcin Margielewski w swoim najnowszym dziele „Porzuciłam islam. Muszę umrzeć.”.
Farita – nasza główna bohaterka opowiedziała autorowi o swojej bolesnej historii. Była dzieckiem bardzo dociekliwym. Czasami zadawała niewygodne pytania. Nie podobała jej się własna religia. Będąc dorosłą kobietą mającą religijnego męża i małego synka postanowiła stać się ateistką. Jak tą informację przyjęła jej ortodoksyjna rodzina? Co na to wszystko powiedzieli jej mąż, ojciec i brat?
Przykre jest to, że od człowieka ważniejsza jest religia. Religia ponad ludzkie życie. Ojciec dla zachowania zasad swojej religii potrafi z zimną krwią zamordować własne dziecko. Czy rzeczywiście Bóg chciałby śmierci człowieka, który nie zgadza się z przyjętymi zasadami? A co to za religia, która karze mordować za wystąpienie z niej? Tak nie powinno być!
Współczuję tym wszystkim, którzy zdecydowali się na porzucenie islamu i teraz muszą się ukrywać.
Jak potoczyły się losy naszej głównej bohaterki dowiecie się po przeczytaniu najnowszej książki Marcina Margielewskiego „Porzuciłam islam. Muszę umrzeć.”.
Gwarantuję wam, że czytając tą powieść będziecie przerażeni i uronicie morze łez.
Każda książka Marcina Margielewskiego odsłania nam przykre tajemnice nieznanego nam świata. Dzięki niemu m...

| link |
@mamazonakobieta
2022-02-05
9 /10
Przeczytane

Farita pochodzi z Arabii Saudyjskiej, miejsca, w którym każdy jest Muzułmaninem, w którym nikt nie ma prawa podważać słów Koranu. Jednak ona już od najmłodszych lat była inna, zadawała wiele pytań, chociaż nie powinna, a im była starsza, tym jej wiara była słabsza. To, co się działo w jej rodzinnym domu, te sekrety, tajemnice i udawanie przed innymi, jak idealni są.
Nadszedł moment w życiu Farity, że całkowicie odrzuciła swoją religię. Niestety w kraju, w którym mieszka, za coś takiego grozi po prostu śmierć. Dziewczyna musi udawać, a jednocześnie marzy, aby móc wyjechać do innego kraju, gdzie będzie mogła po prostu bezpiecznie żyć. Czy jej się uda?

Historia jest prawdziwa i naprawdę mocna. Kobieta przeżyła piekło, o którym nigdy nie zapomni, z którego tak naprawdę nigdy do końca nie wyszła. Podczas czytania towarzyszyło mi wiele emocji, często ogromny smutek, a nawet łzy. Nawet sobie nie wyobrażam, jak poradzić sobie będą na jej miejscu.

Główna bohaterka to kobieta bardzo odważna, silna. Podziwiam to, że zdecydowała się na walkę o siebie, a także opowiedzenie swojej historii.

„Porzuciłam islam, muszę umrzeć” to książka, do której przeczytania trzeba się uzbroić w chusteczki i to zapas. To bardzo emocjonująca historia, którą polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/02/wydawnictwo...

| link |
@ulenstwo1990
2022-02-21
6 /10
Przeczytane
KB
2022-02-07
7 /10

Cytaty z książki

“Bo tak naprawdę, to nie religia czyni nas dobrymi. A jeśli potrzebujemy jej, by czynić dobro, to powinniśmy naprawdę poważnie zastanowić się nad własną moralnością.”
#
“To nie Bóg stworzył człowieka, ale człowiek Boga.”
#
“Tylko w krajach rządzonych przez prymitywnych fanatyków, religia jest motorem napędowym i źródłem nieszczęść wielu ludzi”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl