Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień

Alberto Manguel
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Alberto Manguel, kiedyś lektor niewidomego Borgesa, dziś jeden z najsłynniejszych bibliofilów świata, przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu – i musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Pakując książki, których być może nigdy już nie zobaczy, a na pewno nie w takiej samej jak dotychczas konfiguracji, autor "Mojej historii czytania” medytuje nad materialnym wymiarem literatury, przemijaniem i utratą. "Pożegnanie z biblioteką” to erudycyjny popis wytrawnego stylisty, któremu kroku w polszczyźnie dotrzymuje Michał Tabaczyński.

Fragment książki:
"Gdziekolwiek się osiedlałem, biblioteka zaczynała przyrastać spontanicznie. W Paryżu i w Londynie, w Mediolanie, w wilgnym upale Tahiti, gdzie przepracowałem jako wydawca pięć długich lat (będące w moim posiadaniu powieści Melville’a wciąż noszą ślady polinezyjskiej pleśni), w Toronto czy w Calgary, wszędzie zbierałem książki, które – kiedy przychodził czas przeprowadzki – pakowałem do pudeł, zmuszając je do cierpliwego oczekiwania w grobowcach przygodnych magazynów na niepewny moment zmartwychwstania. Wiele razy zapytywałem sam siebie, jak to możliwe, że ta bujna dżungla zadrukowanego papieru zapada w stan hibernacji, by po jakimś czasie znów opleść moje ściany gęstym powojem."

Data wydania: 2022-04-25
ISBN: 978-83-959581-8-2, 9788395958182
Wydawnictwo: Drzazgi
Stron: 161
dodana przez: abdita

Autor

Alberto Manguel Alberto Manguel
Urodzony w 1948 roku w Argentynie (Buenos Aires)
Alberto Manguel – argentyński pisarz, tłumacz i redaktor. Manguel dorastał w Izraelu, w Tel Avivie, gdzie jego ojciec pełnił funkcję argentyńskiego ambasadora. Do Argentyny wrócił będąc jeszcze nastolatkiem. Wtedy też, gdy pracował w księgarni Pygm...

Pozostałe książki:

Historia czytania Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień Słownik miejsc wyobrażonych Homer. Iliada i Odyseja. Biografia
Wszystkie książki Alberto Manguel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"W moim końcu jest mój początek"

WYBÓR REDAKCJI
24.10.2024

Trzydzieści pięć tysięcy książek. Wyobraźcie sobie bibliotekę, którą musicie przenieść wraz z kotem, fikusem i szczoteczką do zębów na drugi kontynent. Alberto Manguel staje przed nie lada wyzwaniem – ogrom jego biblioteki poraża nie tylko liczbą zgromadzonych woluminów. Pakowanie każdego kolejnego pudła rodzi wspomnienia i napomknienia – bibliote... Recenzja książki Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MgorzataM
2023-03-25
8 /10
Przeczytane Y: 2023 X: Inspirująco-intrygujące A: Posiadam

Nie mogłam zapisać cytatów z książki w przeznaczonym do tego miejscu, więc zamieszczam je tutaj:

"Odkrycie sztuki czytania jest doznaniem intymnym, niejasnym, sekretnym, trudno poddającym się wyjaśnieniu [...]. Można dojść do niego samemu, jak w przypadku epifanii, albo też złapać tego wirusa od innych czytelników".

"Książki z mojej biblioteki obiecywały mi pocieszenie i możliwość uczestnictwa w pouczających rozmowach. Oferowały mi, za każdym razem, kiedy tylko po nie sięgałem, wspomnienie przyjaźni, która obywała się bez wstępnej prezentacji, bez konwencjonalnych kurtuazji, bez gry pozorów czy skrywanych emocji".

"Moja biblioteka określa moją tożsamość".

"Prawdą jest, że w obliczu ślepej tępoty charakteryzującej nasze próby zniszczenia planety, nieustępliwości w zadawniu cierpienia sobie i innym, skali naszej zachłanności, tchórzliwości i zazdrości, a także arogancji, z jaką rozpychamy sie w świecie innych żywych stworzeń, trudno uwierzyć, iż literatura albo jakakolwiek inna dziedzina sztuki potrafi nas czegoś nauczyć. [...]
A jednak w jednym przynajmniej sensie wszelka literatura jest działalnością obywatelską: bo jest pamięcią. Każde literackie dzieło zachowuje bowiem to, co w innym wypadku przepadłoby wraz z cielesną śmiercią pisarza. Akt lektury oznacza odzyskiwanie prawa do ludzkiej nieśmiertelności, jako że pamięć literatury jest wszechogarniająca i bezgraniczna".

"Borges podczas zgłębiania dawnych sag Północy...

× 6 | link |
@maslowskimarcinn
2024-08-30
8 /10
Przeczytane
@margota13
2023-10-15
6 /10
Przeczytane Posiadam Książki o książkach
@abdita
2022-06-02
8 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat