Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Prof. Adam Kucharski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Adam Kucharski, profesor London School of Hygiene and Tropical Medicine, w pasjonujący sposób opowiada czytelnikom o epidemiach. Z tej książki dowiesz się jakie są zasady rozprzestrzeniania się wirusów, mód i idei oraz jak te uniwersalne prawa kształtują zachowania i wpływają na nasze życie.

W hotelowym lobby w Hong Kongu lekarz z gorączką spotyka nieznajomego. W Nowym Jorku dziennikarz uczestniczy w branżowym spotkaniu pełnym spanikowanych bankowców.

W Australii turystka udostępnia w sieci film, który uczyni ją sławną – i którego będzie bardzo żałować…

Wybuchające epidemie – chorób, newsów i idei – rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Co nimi rządzi, według jakich zasad się roznoszą? I co nam mówią o naszym życiu?

„Trudno wyobrazić sobie bardziej aktualną książkę… Po jej przeczytaniu lepiej rozumiemy współczesny świat”. (The Times)

„To doskonały moment na książkę taką jak ta… a zasady domina, które, jak przekonuje Kucharski, można zastosować do wszystkiego: od legend i kryzysów finansowych po choroby i samotność, budzą teraz szczególne zainteresowanie”. (Sunday Times)

„Prawa epidemii to literatura popularnonaukowa w najlepszym wydaniu. Aktualny i fascynujący temat został opisany w klarowny i przystępny sposób. Nawiązując do psychologii, medycyny, teorii sieci i matematyki, epidemiolog Adam Kucharski przygotował doskonały przewodnik po ukrytych prawach rozprzestrzeniania się rzeczy – od pomysłów i memów po przemoc i śmiertelne wirusy. Ta książka jest również wysoce zaraźliwa: gdy ją przeczytasz, będziesz chciał, żeby inni też ją przeczytali”. (Alex Bellos, autor Alex's Adventures in Numberland)
Tytuł oryginalny: The rules of contagion. Why things spread - and why they stop
Data wydania: 2020-04-07
ISBN: 978-83-66577-05-3, 9788366577053
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 352
dodana przez: arcytwory
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Prof. Adam Kucharski Prof. Adam Kucharski
Urodzony w 1986 roku w Wielkiej Brytanii
Adam Kucharski jest profesorem nadzwyczajnym w London School of Hygiene and Tropical Medicine, pracującym nad epidemiami na świecie, takimi jak epidemia wirusa ebola i wirusa zika. Jest członkiem TED i autorem wykładów How data can predict the next ...

Pozostałe książki:

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? Perfekcyjny zakład. Jak nauka i matematyka pozbawiają hazard ślepego szczęścia
Wszystkie książki Prof. Adam Kucharski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ja wiem... 🙃

1.11.2020

Wiem, że tego tematu już za dużo. Za wiele (dez)informacji i sprzeczności. Okej. Ale niestety tego faktu zmienić nie możemy. Więc zanim przejdziesz do następnego wpisu, zatrzymaj się na chwilę i popatrz raz jeszcze na zdjęcie powyżej. Ukazuje ono m.in. książkę, która nie jest kolejną banalną opowieścią "jacy my to głupi jesteśmy i wszystko przewid... Recenzja książki Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Epidemie są nieoczywiste

2.06.2020

Książka ta NIE została napisana „pod” koronowirusa, ale dotyczy epidemii, WSZYSTKICH epidemii, choć jak twierdzą lekarze „Jeżeli widziałeś jedną epidemie to… to widziałeś jedną epidemię”. Co to oznacza? Że każda epidemia jest w jakiś sposób inna, ale… Zacznijmy od tego, że słysząc słowo „epidemia” natychmiast wyobrażamy sobie chorobę, a... Recenzja książki Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

@Iwona_Banach@Iwona_Banach × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

SP
@speculatio
2020-04-13
8 /10
Przeczytane

16 marca minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiadał, że w ciągu tygodnia liczba chorych na koronawirusa może sięgnąć około tysiąca, zaś w ciągu kolejnych dwóch tygodni około 10 tysięcy. Wówczas potwierdzonych przypadków było 156. W rzeczywistości tysiąc zdiagnozowanych przypadków został przekroczony dziewięć dni po tamtej wypowiedzi, zaś dziś – miesiąc później – wciąż nie przekroczyliśmy dziesięciu tysięcy.

Pomińmy na razie powody polityczne (wywołajmy strach, żeby ludzie się przejęli) lub socjotechniczne (podajmy zawyżone prognozy, żeby pochwalić się później sukcesem). Dlaczego możliwe są takie rozbieżności w prognozach. Zwłaszcza, że różnego rodzaju szacunki pojawiały się z rozmaitych grup eksperckich lub po prostu zwykłych osób, które w arkuszach kalkulacyjnych, po prostu ekstrapolowały dotychczasowe dane (Wszyscy zostaliśmy analitykami – blogi.bossa.pl).

Odpowiedź na to, oraz wiele innych istotnych pytań można znaleźć w książce Adama Kucharskiego Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają. Polskie tłumaczenie pojawiło się właśnie na półkach (z czym wiążą się pewne bolączki, ale o tym na końcu) ledwie dwa miesiące po światowej premierze. Wiadomo, że w chwili obecnej powinna to być obowiązkowa lektura, więc brawa dla wydawnictwa. Książkę można postawić na półce obok Masy krytycznej. Jak jedno z dru...

× 3 | link |
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2020-08-29
7 /10
Przeczytane


Autor o bardzo bliskim nam polskim nazwisku to człowiek pasjonujący się zagadnieniami epidemii. Nie dajmy się jednak zwieść tytułowi sugerującemu kolejną już książkę o temacie koronawirusa, gdyż ta powstała na długo przed publikacjami skupiającymi się na Sars-Covid-19. Z wykształcenia, ale i dużej dozy pasji Kucharski to matematyk i epidemiolog, a zapewne mało kto wie, iż epidemiologia w dużej mierze bazuje na statystyce, rachunku prawdopodobieństwa, tajnikach królowej nauk. To dzięki matematycznemu umysłowi, który zadał sobie trudu prześledzić zebrane dane, zauważył korelacje i zależności jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim kierunku prawdopodobnie potoczą się zjawiska epidemiczne. Bo epidemia w zamyśle autora nie dotyczy tylko wirusów, chorób, to również zachowania ludzkie, które ulegają nieustannym modyfikacjom, to także nierozważne idee i manipulacje na światową skalę, wytykanie coraz powszechniej szerzonej informacji pod przykrywką fake newsa, który - gdy wymyka się spod kontroli - może narobić nie lada problemów czy zamieszania.

Autor nie szczędzi przykładów, wykresów, obliczeń na poparcie swoich słów. Czytelnicy pasjonujący się tematem oraz znający wykłady TED nie rozczarują się tą rozległą, naukową i skrupulatnie przygotowaną pozycją, na poparcie której Kucharski funduje szereg pozycji naukowych, badań, o jakie oparł się nim popełni "Prawa epidemii".

"Jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego to przekonywanie ludzi"

"By pow...

× 3 | link |
@KazikLec
@KazikLec
2022-08-10
7 /10
Przeczytane 2022
@autodydaktyczna
2020-11-01
7 /10
Przeczytane
@Iwona_Banach
@Iwona_Banach
2020-06-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat