Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim.

Jacek Andrzej Młynarczyk, Marta Janczewska, Barbara Engelking, Monika Polit ...
Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tytuł zbioru studiów o życiu i zagładzie Żydów z dystryktu warszawskiego pożyczyliśmy od Józefa Czechowicza. Pojęcia "prowincja" i "noc" określają w sensie metaforycznym problematykę, jaką zajmuje się oddawany w ręce czytelnika tom. Wskazują na jego podstawowe współrzędne: zainteresowanie tym, co dzieje się na terenach oddalonych od centrum, oraz etyczny wymiar refleksji nad wojennym spustoszeniem. Poetyckie źródła tytułowej formuły świadczą także o tym, że pojęcia „prowincja” nie używamy lekceważąco, przeciwnie – chcemy pozbawić je negatywnych konotacji. W prezentowanym tomie studiów chcemy zająć się pewnym regionem okupowanej przez Niemców Polski. W tym sensie badania nasze można określić mianem regionalnych. Podstawowym kryterium wyróżniającym region nie jest jednak dla nas geografia, lecz historia, choć zbieżność tych dwóch kryteriów jest oczywista. Historycy operują zazwyczaj trzema typami regionów historycznych. Małe to obszary prowincji, województw, ziem; średnie to najczęściej terytoria państw; wielkie to złożone organizmy polityczne, np. Europa Środkowa czy Ameryka Łacińska8. Przedmiotem naszych badań jest obszar nazywany w nomenklaturze okupacyjnej dystryktem warszawskim. Przyjmujemy zarówno okupacyjną terminologię, jak i strukturę administracyjną wprowadzoną przez okupanta, aby zaznaczyć, że interesuje nas Polska pod rządami Niemców, Polska zamieniona przez Niemców w miejsce represji, prześladowań, eksterminacji.
Data wydania: 2007-11-15
ISBN: 978-83-63444-03-7, 9788363444037
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jacek Andrzej Młynarczyk Jacek Andrzej Młynarczyk Doktor; adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Katedrze Historii Nowożytnej i Krajów Niemieckich; specjalizuje się w historii XX wieku, drugiej wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu, stosunkach polsko-żydowskic...

Pozostałe książki:

Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim. W cieniu Zagłady Źródła do badań nad zagładą Żydów na okupowanych ziemiach polskich
Wszystkie książki Jacek Andrzej Młynarczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim.? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl