Przygody imć pana Mikołaja Reja

Zuzanna Morawska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Przygody imć pana Mikołaja Reja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść historyczna przenosząca czytelnika w odległe czasy wieku XVI. Poznajemy w niej losy najpierw małego Mikołajka, szlacheckiego syna, później statecznego szlachcica, znanego i cenionego po dziś dzień Mikołaja Reja z Nagłowic.
Zuzanna Morawska (1840–1922) była polską pisarką dla dzieci i młodzieży, działaczką oświatową. Jej utwory odznaczają się wysoką wartością pedagogiczną. W latach 1886–1898 prowadziła z W. Rafalską tajną pensję pod nazwą Szkoły Rzemiosł. W 1905 roku została aresztowana i więziona do 1906 roku. Współpracowała z „Przyjacielem Dzieci” i „Bluszczem”. Autorka powiastek dla małych dzieci: „Z życia małych dzieci”, „Nasi znajomi”, „Lalka panny Gosi” oraz poczytnych powieści historycznych dla młodzieży: „Wilcze gniazdo” (1885), „Giermek książęcy” (1890), „Jerzy Jaszczur-Bażeński” (1898), „Król kurkowy” (1899), „Na zgliszczach Zakonu” (1911), „Rotmistrz wybraniecki”, „Złota ostroga” (1901), „Na posterunku”, „Nigdy”, „Waterloo”, „Na straży” (1917).
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.
Data wydania: 2012-10-03
ISBN: 978-83-7884-329-0, 9788378843290
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Inpingo
Stron: 224
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Zuzanna Morawska Zuzanna Morawska
Urodzona 11 sierpnia 1840 roku w Polsce (Sokołówek)
Zuzanna Morawska – polska pisarka dla dzieci i młodzieży, działaczka oświatowa. W latach 1886–1898 prowadziła z W. Rafalską tajną pensję pod nazwą Szkoły Rzemiosł. Działała w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. W 1905 roku została aresztowana i...

Pozostałe książki:

Nowe opowiadania Adjutant następcy tronu Dworek pod górą Adiutant następcy tronu Przygody imć pana Mikołaja Reja. Powieść historyczna z szesnastego wieku
Wszystkie książki Zuzanna Morawska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przygody imć pana Mikołaja Reja aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Powieści historyczne Młodzieżówki

Pomyślałam, że książka jest 'ku pokrzepieniu serc', ale nauczycielskich. Bo autorka stworzyła postać młodego Mikołajka Reja jako niesfornego gagatka, nieuka i psotnika, który 'wyszedł na ludzi', o czym wie chyba każdy Polak. Jak wygląda powieść historyczno-przygodowa dla młodzieży z końca XIX wieku? Czyli mniej więcej z czasu twórczości Walerego Przyborowskiego? To świetnie nakreślona mieszanka historycznych postaci - przypomnijmy, że z czasów Panowania Zygmunta Starego, czyli 'złotego okresu' historii Polski (wybór epoki pewnie istotny dla podtrzymania ducha narodowego w okresie, gdy nie mieliśmy państwowości) i fikcyjnych wydarzeń, ale zbudowanych zgodnie z biografią Reja i ... rycinami szesnastowiecznymi. Autorka sprawdziła i opisała stroje z epoki, wygląd dworku, pałacu, słownictwo z epoki, jedzenie - inne w dworku szlacheckim, inne na plebanii proboszcza, inne w klasztorze, a inne na dworze. Wydaje mi się, książka była ciekawa dla młodzieży. Bohater to taki niesforny Mikołajek, coś jak ten z 'Przygód Mikołajka'. Zgodne z myśleniem XIX-wiecznym jest opisanie Bony jako wrednej cudzoziemki. Taki już Jej los w naszej literaturze.
Książka nie jest wyjątkowa, ale warto chyba przeczytać jak sto lat temu pisano takie powieści. Historia wciąga i czytało się przyjemnie w słoneczne niedzielne popołudnie. Przecież niewiele mamy w naszej historii okresów, gdy czasy były spokojne, nikt się nie zabijał, nie zdradzał, nie sprzedawał ojczyzny.

{}× 9 | link |
@Klementynka
2021-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane moja bilioteczka klasyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Przygody imć pana Mikołaja Reja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe