Przyjaciółka

Iwona Mejza
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Przyjaciółka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Marta zamieszkała w Anielinie z rodzicami i małą Polą cztery lata temu.

Chcieli zacząć wszystko od nowa. O tym, co się wydarzyło przedtem, nie rozmawiają. Ten niewypowiedziany żal wciąż zatruwa im życie i wszyscy czują, że przed nimi jeszcze długa droga do prawdziwego przebaczenia.

Tymczasem w Anielinie zaczyna się lato. W księgarni braci Pruskich i pizzerii U Romano robi się coraz większy ruch, kioskarka Felicja swoim zwyczajem zbiera plotki, a Agata, właścicielka sklepu, martwi się, jak zwiąże koniec z końcem. Marta, czekając na powrót rodziców z wakacji, zajmuje się Polą i Złotouchym, kotem przybłędą. Senna atmosfera miasteczka zostaje zakłócona, gdy do ogrodu Marty zakrada się obcy mężczyzna, a ją samą zaczynają nawiedzać natrętne wspomnienia o dawnej przyjaciółce…

Jakie tajemnice skrywa rodzina Wójcickich?

Czy Marta i Pola odnajdą w Anielinie swoje miejsce na ziemi?
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-8172-935-2, 9788381729352
Wydawnictwo: Dragon
Cykl: Miasteczko Anielin, tom 1
Stron: 320
dodana przez: iza.81

Autor

Iwona Mejza Iwona Mejza Mieszka i pracuje w Oświęcimiu. Autorka powieści kryminalnych Wszystkie grzechy nieboszczyka, Wyszedł z domu i nie wrócił oraz opowiadania Alibi zawartego w antologii Kryminalna 13 oraz literackiej gry miejskiej Kryminalne zagadki Oświęcimia - Tajem...

Pozostałe książki:

Wszystkie grzechy nieboszczyka Wyszedł z domu i nie wrócił Antologia KRYMINALNA 13 Przepis na zbrodnię Zabójcze ajlawiu
Wszystkie książki Iwona Mejza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Przyjaciółka"

11.04.2022

Moje pierwsze bardzo udane spotkanie z Autorką. „O kłodę pod nogami można się potknąć, można ją obejść, ominąć, a można też podskoczyć, wspiąć się wyżej.” Marta razem z małą Polą i rodzicami mieszka od czterech lat w Anielinie. Przeprowadzili się do tego spokojnego miejsca, bo chcieli zapomnieć o przeszłości i zacząć wszystko od nowa. Marta ba... Recenzja książki Przyjaciółka

Przyjaciółka

22.03.2022

"Przyjaciółka" jest pierwszym tomem seriiMiasteczko Anielin.Wydaje się być powieścią, w której nic nie zapowiada, aby miało się coś więcej wydarzyć. Jednak jest to mylne przeświadczenie, gdyż wraz z upływem stron fabuła zaczyna nabierać rozpędu. Autorka zawarła w swojej powieści motyw przeszłości i jej wpływu na przyszłość i naszą tożsamość. Widz... Recenzja książki Przyjaciółka

@iza.81@iza.81 × 4

Przyjaciółki

23.03.2022

Do Anielina cztery lata temu sprowadziła się rodzina Wójcickich – Marylka, Tadzik, Marta i Pola. Kupili Dom po Maślakach, odremontowali i zamieszkali w nim, żyjąc sobie spokojnie, pomału wtapiając się w społeczność miasteczka. I choć nie unikali ludzi, nie byli wylewni, wciąż wiedziano o nich bardzo mało; nawet sześcioletnia Pola, dziecko niezwykł... Recenzja książki Przyjaciółka

Miasteczko Anielin

28.03.2022

Miasteczko Anielin. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach znalazłoby się grono osób, które chciałyby w takim miejscu zamieszkać. Mała miejscowość gdzie wszyscy wszystkich znają i troszczą się o siebie nawzajem, do tego spokój i cisza. Właśnie do Anielina zaprosiła nas Iwona Mejza w swojej książce „Przyjaciółka”. Autorka tej powieści przed... Recenzja książki Przyjaciółka

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2022-04-02
7 /10
Przeczytane

Przed czterema laty Marta wraz z rodzicami i Polą zamieszkali w Anielinie. Nie rozmawiają o przeszłości chcąc zacząć wszystko od nowa. Anielin jest niedużą miejscowością wypoczynkową gdzie wszyscy się znają i gdzie turyści przyjeżdżają cały rok. Zaczyna się lato, a w pizzerii U Romano i księgarni braci Pruskich zaczyna się robić coraz większy ruch. Właścicielka sklepu Agata martwi się, jak zwiąże koniec z końcem , a kioskarka Felicja swoim zwyczajem zbiera wszystkie plotki. Pojawia się też Marcin, który przyjechał tutaj w konkretnym celu...

„Przyjaciółka” to pierwszy tom serii autorstwa Iwony Mejzy. W Anielinie życie toczy się swoim rytmem, leniwie, nieśpiesznie i mimo iż pozornie nic się nie dzieje całość czyta się z dużą przyjemnością. Poznajemy lokalną społeczność jedząc pizzę czy pijąc herbatę w lokalnej księgarni. Doświadczamy klimatu miasteczka zatapiając się w nim i zaprzyjaźniając z bohaterami zwłaszcza, że nie da się ich nie lubić. Poznajemy ich problemy i dylematy. Są niezwykle pomocni, przyjaźni i okazuje się że można na nich liczyć. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i wyraziści zwłaszcza niezwykle dojrzała, nad wiek rozwinięta i rozsądna Pola. Okazuje się że każda z postaci ma jakąś tajemnice, które intrygują i powodują, iż z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

× 6 | link |
@esclavo
2022-03-30
7 /10

Miłe, sympatyczne miasteczko, a w nim zbita społeczność, która żyje swoimi sprawami. Przyjemna okładka, przyjacielski tytuł - myślałam, że ta historia będzie z gatunku tych łatwych i szybkich, jednak nic bardziej mylnego.

To powieść bardzo życiowa. Perypetie z jakimi mierzą się bohaterowie są może codziennością nie jednego czytelnika. Momenty smutne przeplatają się z tymi radosnymi, jednak to co tu wychodzi na pierwszy plan to autentyczne emocje. Mimo, że to powieść obyczajowa to trzyma w napięciu niczym dobry thriller. Sekrety, niedopowiedzenia i tajemnice rodzinne będą musieć jednak wyjść na jaw.
Książkę czyta się bardzo dobrze, styl autorki jest przyjemny i dopracowany. Sam pomysł na fabułę jest oryginalny i dobrze przemyślany.

Jedyny mankament? To pierwszy tom, którego zakończenie pozostawia nas z niedosytem i piętrzącymi się pytaniami.

× 2 | link |
CZ
2022-04-19
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Przyjaciółka" to pierwsza część serii "Miasteczko Anielin". Zapraszam więc do tego urokliwego miejsca, gdzie od czterech lat mieszka Marta z rodziną. O tym, co zdarzyło się wcześniej, nie rozmawiają ze sobą. Powoli jednak odkrywamy tajemnice rodziny. Poznajemy sympatyczną społeczność tego małego miasteczka, wzajemne relacje, ich tajemnice, smutki.

Książkę bardzo dobrze się czyta, to poruszająca historia o codziennym, czasem trudnym życiu. Polecam tę emocjonującą lekturę, poznajcie bohaterki z okładki książki! Teraz czekam na dalszy ciąg!

× 2 | link |
@ewfor
2022-04-04
8 /10
Przeczytane

Kiedy sięgnęłam po tę książkę, zachwycona okładką pomyślałam, że czeka mnie miły czas z powieścią lekką, łatwą i przyjemną. I w pewnym sensie tak się stało, książka okazała się cudowną lekturą, przy której spędziłam czas z prawdziwą przyjemnością chociaż między uśmiechy często wkradały się również łzy wzruszenia, ponieważ autorka zadbała o to, aby czytając nikt nie odczuł znudzenia, a towarzyszące podczas czytania emocje raz wywołały na twarzy uśmiech a raz łzy.
Powolutku, małymi kroczkami autorka wprowadza czytelnika w jakąś tajemnicę. Nad tekstem fabuły wisi jakieś niedopowiedzenie budujące chęć poznania tego czegoś co łączy przeszłość bohaterów. Każdy z nich coś ukrywa, czy sielska atmosfera panująca w Anielinie pozwoli na odkrycie?
Muszę przyznać, że autorka świetnie potrafi manipulować zarówno emocjami czytelnika jak i samą fabułą. Kilkakrotnie mocno mnie zaskoczyła „odkrywając” kolejne karty opowieści.
Ostrzegam jednak, aby nikt nie zasiadał do czytania tej powieści z pustym żołądkiem, bo przez sporą część historii, unoszą się zapachy, siłą wyobraźni przeniesione z treści, które autorka zmyślnie wplata w opisy aromatycznie pachnących ciast czy smakowitej włoskiej pizzy. Przyznam szczerze, że kilka razy musiałam na chwilę odłożyć książkę i sięgnąć po jakąś przekąskę, bo ślinotok powstały podczas zagłębiania się w lekturę dosłownie mnie dekoncentrował.
Natomiast końcówka książki, wywołała we mnie taki potok łez, że długo po odłożeniu lektury nie byłam...

× 1 | link |
MA
2022-04-29
Przeczytane

"Przyjaciółka" to pierwszy tom serii "Miasteczko Anielin".

Marta zamieszkała w Anielinie cztery lata temu wraz z małą Polą i rodzicami.
Chcieli tu zacząć wszystko od nowa. Nikt nie wraca do tego co miało miejsce w przeszłości. Niestety to ciągle nad nimi wisi i nie sposób tego wymazać z pamięci.
Tymczasem zaczyna się lato. W Anielinie robi się coraz większy ruch.
Księgarnia braci Pruskich, kioskarka Felicja, pizzeria, właścicielka sklepu Agata to oni wciągną w nas w swoje problemy, zaproszą do Anielina i pozwolą delektować atmosferą małego miasteczka.
Niestety pozornie sielankowe życie wciągnie w nas w przykre zdarzenia, które nie dadzą spokoju.
Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki. Przemyślana fabuła wciąga stopniowo. Zaczyna się miło, sielski i letnio, a im dalej w las tym bardziej wydarzenia stają się przykre.
Sama nazwa miasteczka zachęca nas by usiąść i poznać historię jej mieszkańców.
Autorka wykreowala bardzo ciekawe postacie. Mimo skrywanegi bólu, sekretu pokazuje jak dalej funkcjonują, żyją obok siebie.
Dostajemy pełen wachlarz emocji. Od uśmiechu po gniew. Autorka pozwala nam wejść w świat bohaterów i kibicować im. Nasi bohaterowie są realni, tacy nasi, zwyczajni jakich możemy spotkać na ulicy. Właśnie ta ich zwyczajność skradła moje serce.
Bardzo przyjemny wstęp do kontynuacji.
Autorce udało się mnie zaciekawić i czekam na więcej.

× 1 | link |
@czytam_book
2022-04-10
Przeczytane

Ostatnio miałam okazje przeczytać pierwszy tom serii „Miasteczko Anielin”, „Przyjaciółka” Iwony Mejza. Książka nie należy do łatwych, sięga po trudne sprawy życia codziennego i myślę, że nie jeden czytelnik odnajdzie tu cząstkę siebie. Historia zawarta w powieści toczy się swoim tempem, nie ma tu zwrotów akcji, ale za to znajdziemy wiele emocji. Przeplatają się momenty codziennych rozterek, smutku i radości, wiele
wzlotów oraz upadków. A do tego tajemnice i sekrety, skrywane pieczołowicie przed światem, które wypływają na światło dzienne w najmniej oczekiwanym momencie i powodują bardzo wiele bólu. Jednak historia zawarta w książce daje też nadzieję na lepsze jutro. Pokazuje, że dzięki bezinteresownej pomocy i życzliwości obcych ludzi świat nabiera barw, a życie staje się prostsze.
Świetnie wykreowani bohaterowie pierwszoplanowi jak i drugoplanowi, każdy z nich ma swoją historię, które się ze sobą splatają tworząc tło do głównego wątku.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a zakończenie zostawiło po sobie wiele pytań i niedomówień.
Więc z niecierpliwością czekam na kolejny tom, a Wam polecam książkę z całego serca.

| link |
@Czytamybokochamy
2022-04-25
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2022-04-11
8 /10
Przeczytane
@angela95_95
2022-03-28
9 /10
Przeczytane
@Krzysia
2022-03-26
7 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2022-03-25
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 roku
@Danuta_Chodkowska
2022-03-23
8 /10
Przeczytane
@iza.81
2022-03-22
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przyjaciółka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl