Opinia na temat książki Psychologia miłości

@zooba @zooba · 2019-11-30 12:54:00
Przeczytane
"Psychologię miłości" (z kluczowym podtytułem:Intymność, namiętność, zaangażowanie) uważam za świetną pozycję popularno-naukową, która na szczęście nie jest poradnikiem, a tym bardziej amerykańskim poradnikiem.
W wielkim skrócie - autor przedstawia badania naukowe nad fazami przez które przechodzą związki romantyczne - od początków do fazy schyłkowej. Podane jest mnóstwo danych, kwestionariuszy, analiz, dla mnie fascynujących, bo badanie tak mało uchwytnych spraw jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać.
Główną tezą książki jest, że o satysfakcjonującym związku decyduje na dłuższą metę intymność (bliskość) między partnerami i zaangażowanie a namiętność stanowi specjalny bonus. Rozłożenie na elementy pierwsze elementu namiętności może irytować, bo chcemy wierzyć, że to sami dokonujemy wyborów obiektu zainteresowania, a nie rządzą nami jakieś podświadome procesy. Trudno, do tego przecież dochodzą hormony, namiętność pozostaje poza strefą kontroli. Autor skupia się bardziej na dwóch pozostałych składowych, czyli na intymności i zaangażowaniu, a na nie mamy wpływ.
Dla mnie to pozycja pełna wiedzy, ze stonowanymi opiniami, bez moralizatorstwa i tanich porad. Cenię takie książki.
Ocena:
Data przeczytania: 2014-11-30
Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Psychologia miłości
5 wydań
Psychologia miłości
Claudio Mina, Bogdan Wojciszke
8.3/10

Zupełnie nowe poszerzone wydanie najlepiej sprzedającej się książki psychologicznej o miłości od lat. Wybitny psycholog profesor Bogdan Wojciszke po raz kolejny wprowadza nas w świat wielkich uczuć wi...

Komentarze

Pozostałe opinie

Książka czytana do egzaminu z edukacji seksualnej. Bardzo dobra pozycja napisana zrozumiałym językiem dla każdego.

@BarbaraMaster@BarbaraMaster
© 2007 - 2024 nakanapie.pl