Psychologia odkryć matematycznych

Jacques Hadamard
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Psychologia odkryć matematycznych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka ta, jedna z nielicznych w literaturze światowej, zajmuje się psychologicznymi mechanizmami twórczości naukowej, rozpatrywanymi na przykładzie myślenia matematycznego. Autor zastanawia się nad rolą podświadomości w procesie odkrywania nowych prawd, rozpatruje kwestię znaczenia przypadku, sposoby odnajdywania zależności między problemami pozornie niezwiązanymi ze sobą, pojęcie intuicji. Książka wytycza dalsze kierunki badań nad psychologią odkrycia naukowego, zwłaszcza w dziedzinie matematyki. Uzasadnia ona wyrażoną przez autora nadzieję, iż „dojdzie kiedyś do tego, że matematycy będą dostatecznie zorientowani w przedmiocie fizjologii mózgu, a neurofizjologowie będą wystarczająco znać odkrycia matematyczne, aby możliwa była efektywna współpraca”. Jacques Hadamard – jeden z najwybitniejszych matematyków współczesnych – urodził się 8 września 1865 r. w Wersalu. Za przykładem ojca miał poświęcić się filologii klasycznej, lecz w okresie przygotowywania bakalaureatu zdecydował się na studia matematyczne w École Normale Supérieure. W 1890 r. uzyskał dyplom i mianowany został profesorem w Liceum Buffona w Paryżu. Po obronie pracy doktorskiej objął katedrę na Uniwersytecie w Bordeaux, następnie od 1897 r. związany był z Collège de France, gdzie wykładał do przejścia na emeryturę w 1935 r. Zmarł w 1963 r. w Stanach Zjednoczonych. Jego prace naukowe dotyczyły głównie teorii liczb, teorii funkcji i rachunku wariacyjnego. Zajmował się także rozwiązywaniem problemów z zakresu mechaniki i matematyki fizycznej, przede wszystkim z teorii fal.
Tytuł oryginalny: An Essay of the Psychology of Invention in the Mathematical Field
Data wydania: 1964
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Omega
Stron: 148

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Psychologia odkryć matematycznych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Posiadam Matematyka_1

Czasem książki, które uchodzą za kultowe czy przełomowe, po zapoznaniu się z ich treścią, okazują się rozczarowaniem. Tak się dzieje szczególnie, gdy płodny tematycznie i nowatorski tekst jest przywoływany w innych publikacjach jako źródło inspiracji. Czasem naśladowcy po prostu są lepsi od pierwowzoru, który obrasta mitologią.(*)

Taki niestety opis pasuje po części do „Psychologii odkryć matematycznych” wybitnego matematyka Jacquesa Hadamarda. Ta jego praca jest wielokrotnie przytaczana w nowszych publikacjach, w których autorzy zastanawiają się nad pracą zawodowego matematyka.

Badacz postanowił przedyskutować źródła matematycznego natchnienia, inspiracji i sposobu dochodzenia do odkryć. Publikacja powstała pod koniec drugiej wojny światowej i jest konsekwencją długoletnich zainteresowań Hadamarda. Przygotowany przez niego zestaw pytań ankietowych rozesłanych do wybitnych kolegów, zainspirował do pozbierania wyników w postaci książkowej. Akurat te jej fragmenty są dość nieciekawe, bo brak w nich syntetycznego ilościowego oglądu. Próba obiektywizacji, bez reprezentatywnego odwołania się do odczuć badaczy, jest niekonkluzywna. Szczególnie, że matematyk przytacza stanowiska kolegów, którzy z innych powodów są mu bliscy (np. Poincare czy Hermite to jego nauczyciele). Wyczuwałem w tym narrację zmierzającą do z góry założonych wniosków.

Ciekawsze wydały się fragmenty subiektywne, w których Hadamard analizujące osobiste doświadczenia w dochodzeniu do now...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Psychologia odkryć matematycznych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl