Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Daniel Kahneman
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu - intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja trafnym decyzjom... W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, daje naprawdę istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.
Data wydania: 2020-11-07
ISBN: 978-83-7278-677-7, 9788372786777
Wydawnictwo: Media Rodzina
Stron: 667
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Daniel Kahneman Daniel Kahneman
Urodzony 5 marca 1934 roku w Izraelu (Tel Awiw)
Daniel Kahneman jest profesorem psychologii Uniwersytetu Princeton, a także laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (2002). Otrzymał ją za swoje psychologiczne odkrycia, które podważyły model racjonalności ludzkich os...

Pozostałe książki:

O podejmowaniu decyzji. 10 IDEI HBR. O innowacjach. 10 IDEI HBR Szum, czyli skąd się biorą błędy w naszych decyzjach
Wszystkie książki Daniel Kahneman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane 2019 Inspiracje/idee Posiadam Audiobooki Popularnonaukowe Po angielsku

Wyjątkowo zgadzam się z opisem okładkowym - jest to książka wybitna, przełomowa, rzeczywiście omawia dwa systemy obróbki używane przez umysł, pokazuje pułapki myślenia, w które wpadamy wszyscy i przygląda się pozornie bezsensownym zachowaniom. Dlaczego jesteśmy bardziej skłonni podejmować ryzykowne działania w grupie i wtedy kiedy jest nam źle? Jak pamiętamy nieprzyjemne wydarzenia? Proporcjonalnie do długości ich trwania czy intensywności bólu? Dlaczego umysł świadomy (System 2)jest leniwy i wysługuje się systemem szybkim (pierwszym - tym od stereotypów, uproszczeń i emocji)? I dlaczego, mimo, że byłam książką zachwycona, tak długo zabierałam się do napisania opinii?

Daniel Kahneman dostarcza tak dużej liczby tematów do refleksji i dyskusji, że starczyłoby Robinsonowi i Piętaszkowi na całe lata. Tak właśnie wyobrażam sobie idealną lekturę na bezludną wyspę. Mnóstwo pytań, grzebania w pamięci, obserwowania innych i w końcu kiwania w zamyśleniu głową :)

Rozdziały, które zrobiły na mnie największe wrażenie to te o złudzeniach umysłowych i skrzywieniach poznawczych oraz o doznawaniu swojego życia. Te trzy przeczytajcie koniecznie.

P.S. Zdecydowanie jest to książka do czytania oczami, przy słuchaniu System 2 męczył się, zacinał i nawet w swoim lenistwie kusił, żeby rzucić słuchawkami w kat. Ale lepiej przesłuchać, niż nie znać w ogóle.

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Ekonomia_psycho-socjologia_3

Książka "Pułapki myślenia" to efekt długoletnich zainteresowań autora intuicyjnymi błędami poznawczymi. Kahneman podaje mnóstwo przykładów błędnych sądów, irracjonalnych wnioskowań. To one stanowią o sile pracy.
Aby w sposób bardziej formalny analizować ludzki umysł wprowadza dwa systemy wnioskowań. Szybki i wolny (str. 31). Kanoniczny przykład konfliktu obu systemów to przypomniany przez Kahnemana eksperyment (znany jako 'Niewidzialny goryl') z liczeniem odbić piłki przez osoby filmowane (system drugi pracuje) i nagłym pojawieniem się goryla na kilka sekund (jego percepcja wymaga systemu pierwszego). Okazuje się, że większość ludzi nawet nie zauważyła goryla!
Początkowe rozdziały (str. 29-142) są w istocie próbą opisania na przykładach działania tych dwóch systemów i pokazania, skąd sie biorą liczne wpadki decyzyjne naszego umysłu. Z reguły system wolny wymaga sporo zasobów i jak nie musi, nie jest aktywowany. A to ma dla nas poważne konsekwencje.

Do opisu tych dwóch systemów w naszym mózgu Kahneman rozważa efekt tzw. torowania (str. 70-81). Podprogowo wzmacnia się w nim pewne klasy pojęciowe, kanalizuje umysł i w efekcie człowiek zachowuje się bardziej przewidywalne dla eksperymentatora. Zapewne jest to jedna z metod używanych przy manipulacjach. Kahneman podaje bardzo ciekawy przykład torowania, gdy studenci trzymający miedzy zębami ołówek byli bardziej skłonni do optymizmu (str. 75).
Kolejne grupy zachowań, nazwane łatwością poznawczą i maszyną poc...

× 1 | link |
@temptershell
2021-02-19
9 /10
Przeczytane

Rozumiem, że wiele osób widząc 600 czy 800 stron odpada na początku, szczególnie, że to nie beletrystyka, a pozycja socjologiczno-ekonomiczna i to nie z tych broszurowych tekstów “jak żyć szczęśliwie” czy pseudopsychologicznych bzdur w stylu potęgi podświadomości/teraźniejszości.
Ta książka nie zmieni życia, nie otworzy trzeciego oka ale pokaże jak postrzegamy świat, co istotniejsze - nie zmieni tego postrzegania, heurystyk i naszych osądów ale przynajmniej będziemy wiedzieć jak kiepsko radzimy sobie z racjonalnym myśleniem.
Dla mnie nie była to ciężka lektura, tak 70% była lekka i przyjemna choć jakieś 30% związana z ekonomią była odrobinę mniej znośna.
Moim zdaniem to istotna lektura, polecam i od zaraz zabieram się na poszukiwania podobnych pozycji.

na skalach:
goodreads: 4,4/5
lubimyczytać: 8,8/10
u mnie: 88/100

| link |
@Libro
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Posiadam

Naukowa - po prostu.
Przydatna - na pewno.

| link |
@Marie
2018-01-28
Przeczytane

ok

| link |
PZ
2022-07-24
9 /10
Przeczytane 2022
@MLB
2021-06-22
6 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż
@koniu
2021-04-17
8 /10
Przeczytane
@Liliowy_Motylek
2020-01-17
9 /10
Przeczytane Psychologia / poradniki / pololarnonaukowe
@kraszynkaa
2019-11-06
8 /10
Przeczytane
CH
2018-12-04
8 /10
Przeczytane Mam na półce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl