Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

James S. Trefil, Neil de Grasse Tyson
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

ŚWIATOWEJ SŁAWY ASTROFIZYK I KOLEJNA OLŚNIEWAJĄCA KSIĄŻKA O ZŁOŻONOŚCI ŻYCIA I WSZECHŚWIATA.

Sondy kosmiczne wyprawiają się coraz dalej, akceleratory rozbijają atomy, a radioteleskopy i teleskopy rejestrują promieniowanie wyemitowane przed miliardami lat… Nasze rozumienie Wszechświata i miejsca, jakie w nim zajmujemy, zmienia się w rewolucyjny sposób. Neil DeGrasse Tyson w intrygujący sposób przymierza najnowsze koncepcje astrofizyczne do odwiecznych pytań filozoficznych: „skąd się wzięliśmy?”, „czy jesteśmy sami?”, „skąd wiemy to, co wiemy?”.

Autor – nawiązujący do wiedzy dawnych mędrców, od Eratostenesa po Galileusza, i objaśniający najważniejsze naukowe osiągnięcia teraźniejszości, takie jak odkrycie egzoplanet oraz identyfikowanie cząstek elementarnych – zabiera czytelnika w podróż z przeszłości w przyszłość, od niewyobrażalnie małego do przeogromnego, od granic obecnej wiedzy ku nieznanemu. Dowcipny jak zawsze, zachęca do nieustannego patrzenia w górę i poszukiwania…

Data wydania: 2021-06-02
ISBN: 978-83-8053-908-2, 9788380539082
Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Książki)
Kategoria: Astrofizyka
Stron: 316
dodana przez: chudini0505

Autor

James S. Trefil James S. Trefil
Urodzony 10 września 1938 roku w USA (Chicago)
Jest amerykańskim fizykiem(doktorat z fizyki na Uniwersytecie Stanfordaw 1966 r.) I autoremprawie pięćdziesięciu książek. Wiele z jego opublikowanych prac koncentruje się na nauce dla ogółu odbiorców. Od 1988 był profesorem fizyki na Uniwersytecie W...

Pozostałe książki:

Na progu nieznanego Czy jesteśmy niepowtarzalni Inne Światy Tajemnice Kosmosu Wyobrażone życie
Wszystkie książki James S. Trefil

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podstawowe pytania z kosmosu

23.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Neil de Grasse Tyson jest obecnie chyba najpopularniejszym astrofizykiem na świecie. Występuje w serialach, udziela się w mediach społecznościowych, popularyzuje wiedzę o kosmosie na każdym polu. Jego najnowsza książka to praca napisana wspólnie z Jamesem Trefilem "Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy". Stara się w... {} Recenzja książki Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

@mysilicielka@mysilicielka {}× 3

Pytania o kosmos

30.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W ostatnim czasie w moje ręce trafiła pozycja Neila'a deGrasse'a Tyson'a i James'a Trefl'a "Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy". Panowie - astrofizyk oraz fizyk zadali je a czy autorom udało się odpowiedzieć na te pytania? Na pewno w pewnej mierze tak, niemiej jednak spodziewałam się otrzymać nieco inne odpowiedz... {} Recenzja książki Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

@mag-tur@mag-tur {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@mysilicielka
2021-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Recenzje

W opisie "Pytań z kosmosu" znajdziemy, że to lektura dla czytelnika w każdym wieku. Ja przede wszystkim poleciłabym ją młodzieży albo osobom, które o kosmosie wiedzą niewiele. Autorzy książki przyznają, że składa się ona z odpowiedzi na pytania słuchaczy ich podcastu, dlatego można znaleźć tu dosłownie wszystko, ale omówione raczej w luźny sposób i pokrótce. To może być dobry wstęp do własnych poszukiwań wiedzy o kosmosie w innych źródłach.

{}× 2 | link |
@posrodkwiatowicieni
2021-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kto by pomyślał, że rosnące ciasto z rodzynkami będzie idealną analogią do Rozszerzanie się Wszechświata? Albo że zrzucanie zegarka z wysokiego budynku pozwoli wyjaśnić, jak działa Wielki Zderzacz Hadronów. Tego rodzaju proste i przyziemne dosłowności pomagają przy wyjaśnienia wielu rzeczy, takich jak: teoria Wielkiego Wybuchu, lub jak określamy, jak daleko znajdują się rzeczy od Ziemi, albo co się stanie, gdy Słońcu w końcu zabraknie energii.
Pytania z Kosmosu to zbiór esejów oparty na popularnym podcaście StarTalk, który usiłuje przybliżyć wiele najbardziej intrygujących tajemnic wszechświata, od ciemnej materii, Wielkiego Wybuchu i innych dziwactw kosmicznych, po kwarki, Wieloświaty i inne kwantowe ciekawostki.
Napisana w przystępny sposób, podobnie jak tytułowy podcast, czyniąc ją przystępną dla każdego czytelnika, również dla takiego, którego wiedza w tych tematach jest znikoma. Pytając m.in. o to, ile lat ma wszechświat, jakie są elementy budulcowe życia, autorzy zapraszają czytelników do zastanowienia się nad tymi fascynującymi pytaniami, nad którymi naukowcy zastanawiali się od wieków. Ale poza zagadnieniami zawartymi wewnątrz, ta książka jest zwyczajnie piękna, wszystkie oszałamiające kolorowe fotografie zwiększają przyjemność z tej kosmicznej czytelniczej podróży. To zdecydowanie fenomenalna książka. Słowa Neila deGrasse Tysona są mądre i ciekawe i zostawiają w nas wiele rzeczy do przemyślenia. Zdecydowanie każdy kogo interesuje kosmos i jego gwiezdna s...

{}× 1 | link |
@mag-tur
2021-05-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książka przeznaczona jest dla osób, które pragną zapoznać się z tą dziedziną nauki. Będzie ona kapitalnym preludium. Może zostać także doskonałym uzupełnieniem szkolnej wiedzy, gdyż pozycja napisana jest prostym i zrozumiałym językiem a kwestie naukowe zostały poparte przez autorów przykładami z którymi większość ludzi styka się na co dzień. To wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko a z kolei wpisy z Twitter'a na pewno przyciągną młodzież i muszę przyznać, że dodają one dodatkowego "smaczku".

{}× 1 | link |
LA
2021-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Patrzysz nocą w niebo i czujesz się tyci? Niepotrzebnie. Czuj się wielki. Atomy naszych organizmów są reliktami gwiazd, które eksplodowały. Jesteśmy gwiezdnym pyłem. Żyjemy we Wszechświecie, a on żyje w nas."

"Pytania z kosmosu" to nie jest typowa książka popularnonaukowa. Pamiętam, kiedy na studiach filozoficznych poszłam pierwszy raz na wykład z przedmiotu, noszącego tajemniczą nazwę filozofia przyrody. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że fizyka może być ciekawa! Jeżeli masz z fizyką podobnie trudne doświadczenia do moich, to możesz przeżyć takie emocje podczas czytania tej książki.

Astrofizyk Neil DeGrasse Tyson jest wybitnym naukowcem docenianym przez NASA. Z kolei profesor fizyki James Trefil doskonale radzi sobie z przekładaniem wiedzy naukowej na język przystępny dla przeciętnego człowieka. I w takim właśnie duchu jest stworzona książka. Ogromna ilość cennej wiedzy sprzedana bez naukowego bełkotu.

"Pytania z kosmosu" dotykają zagadnień od Wielkiego Wybuchu aż po kres Wszechświata. Autorzy prezentują rozważania naukowe na temat początku, badają relacje panujące w kosmosie, ich wpływ na powstanie życia. Snują dociekania dotyczące możliwości istnienia innych cywilizacji i ich ewentualnego stosunku do nas. Książka pozwala czytelnikowi zapoznać się z wieloma teoriami fizycznymi w sposób zrozumiały i przyjemny.

Okraszone pięknymi zdjęciami oraz grafikami przekazy naukowe są niezwykle interesujące. Czytając, przeżywałam co...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl