Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia

Nick Lane
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W samym sercu biologii zieje czarna dziura. Nie wiemy, dlaczego życie jest właśnie takie, jakie jest. Życie powstało około pół miliarda lat po utworzeniu się naszej planety, prawdopodobnie 4 miliardy lat temu. Bakterie przez całe 4 miliardy lat zachowały prostotę morfologii. Jaskrawy kontrast tworzą z nimi wszystkie organizmy o złożonej budowie, które 1,5–2 miliardów lat temu wzięły swój początek od pojedynczego przodka, komórki o mniej więcej takim poziomie zaawansowania jak komórki ludzkie. Ten przodek był wyraźnie nowoczesną komórką o wyśmienitej strukturze wewnętrznej i bezprecedensowej dynamice cząsteczkowej, zasilaną przez wyrafinowane nanomaszyny zakodowane w tysiącach nowych genów, w dużej mierze nieznanych w świecie bakterii. Nie ma ewolucyjnych form pośrednich, żadnych brakujących ogniw, wskazujących sposób i przyczynę powstania tych złożonych cech — tylko niewyjaśniona pustka między morfologiczną prostotą bakterii i fantastyczną złożonością wszystkich pozostałych organizmów. Cóż za szokujący stan rzeczy! Obecnie jesteśmy w trakcie rewolucji związanej z genomem. Znamy tysiące kompletnych sekwencji genomu, odcinków genetycznego kodu nazbyt często zawierających sprzeczne sygnały z odległej przeszłości. Dawne krzepiące pewniki się rozwiewają. Stoimy w obliczu całkiem nowego, niepokojącego obrazu. Największe zagadki biologii wciąż oczekują na rozwikłanie. W swojej najnowszej książce Nick Lane podejmuje odważną próbę, by się z nimi zmierzyć.  
Tytuł oryginalny: The Vital Question: Why is Life the Way it is?
Data wydania: 2016-03-10
ISBN: 978-83-8069-275-6, 9788380692756
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Kategoria: Naukowe
Stron: 432
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2023-11-26
7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :)

Życiodajna energia.

Powstanie komórki eukariotycznej było jednorazowym zdarzeniem. Tu, na Ziemi, doszło do niego tylko raz na 4 miliardy lat ewolucji. Jeślibyśmy próbowali szukać jego wyjaśnienia w kategoriach genomów bądź informacji, to prawie nie sposób go zrozumieć. Jeśli zaś spojrzeć przez pryzmat energii i fizycznej struktury komórek, to można w nim dostrzec bardzo wiele sensu”.

Powstanie życia na Ziemi i ewolucja pierwszych organizmów to temat ciekawy, ale również jeszcze słabo poznany.

W 1953 Stanley Miller i Harold Urey przeprowadzili eksperyment, w którym z mieszaniny wody, metanu, amoniaku oraz wodoru udało im się otrzymać podstawowe aminokwasy – tak powstała koncepcja „zupy pierwotnej”.

W 1967 roku Lynn Margulis wywołała pierwszą rewolucję poglądów na temat tego, czym jest życie. Badaczka stwierdziła, że mitochondria i chloroplasty w komórkach złożonych pochodzą od bakterii (co ostatecznie okazało się prawdą). Margulis jednak w swych rozważaniach posunęła się dalej, uważając, że cała komórka o złożonej budowie to zbiór związków symbiotycznych. Tak powstała „teoria seryjnej endosymbiozy”.

Druga rewolucja dotyczyła filogenetyki molekularnej – nowego narzędzia pozwalającego na badanie sekwencji aminokwasów budujących białka oraz porównywaniu ich u różnych gatunków. Dzięki tym badaniom odkryto nową grupę organizmów – archeony.

...

× 14 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl