Jak dla mnie nie łatwa w odbiorze, mimo iż wcześniej miałam do czynienia z zagadnieniami islamu. Jednak tutaj Autor skoncentrował się przede wszystkim na tych czynnikach, które mają na uwadze radykalne obozy nawołujące do świadomej odbudowy islamu wśród zalewu zachodniej myśli, dążenia do konsumpcyjności, skupiania się na swoim "ja" zamiast całej wspólnocie i życiu z Bogiem, zamiast ucieczki w posiadanie.
Sivan podkreśla, jak ważne dla obecnego stanu mają zdarzenia lat 50 i 60-tych, które to zaważyły na dalszym postrzeganiu wiary przez muzułmanów. Mowa tu też o rewolucji sunnickiej i przewagi tej grupy wśród islamskiego wyznania, które jest najbardziej radykalne i dla nich praktycznie wszystko, co nie jest czynione w imię Boga jest przeciw niemu.
Treść posiada mnóstwo odwołań do materiałów źródłowych. Czasem całe strony są zapisane cytatami, ale myślę, że to akurat na korzyść, bo daje lepszy pogląd na cały obraz. W ten sposób książka nie jest tylko wydumanym słowem Autora, a przede wszystkim głosem różnych, czasem rozbieżnych opinii.
Nie mniej jednak czytając o innej wierze, problemach jakie się w niej rodzą i co jest ich przyczyną można odwołać to również do chrześcijaństwa. Bo jak się okazuje, to co wspólne chyba w dzisiejszym świecie we wszystkich religiach, to odchodzenie od Boga na rzecz wygodnego życia, dążenia do tego, by mieć niż stawać się lepszym w myśl zasad przekazań własnej religii.