Raj na próbę

Arleta Gruba
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Raj na próbę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

W tym świecie nic nie jest normalne. Czuć go zgnilizną i fałszem.

Łucja uważa, że współczesny świat nie ma jej nic do zaoferowania. Negatywnie nastawiona do otaczających ją ludzi i przesiąknięta pesymizmem, codziennie utwierdza się w przekonaniu, że nie pasuje do czasów, w których przyszło jej żyć. Na domiar złego rozpada się jej wieloletni związek z ukochanym mężczyzną, a dręczące ją co noc koszmary przybierają na sile. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia Łucja ulega śmiertelnemu wypadkowi i z zaskoczeniem stwierdza, że właśnie trafiła do raju. Odnajduje tu upragniony spokój i w końcu nabiera zaufania do otaczających ją ludzi.

Ale sielanka nie trwa długo – podczas jednego z długich, samotnych spacerów dziewczyna błądzi, a w jej głowie znów pojawiają się niepokojące myśli. Wkrótce poznaje tajemniczego mężczyznę, który utwierdza ją w przekonaniu, że to rajskie miejsce wcale nie jest wytworem boskich mocy... Czy uda jej się wrócić do świata, który zostawiła za sobą, by raz na zawsze rozprawić się ze swoimi lękami?
Data wydania: 2021-02-25
ISBN: 978-83-8219-186-8, 9788382191868
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 428
dodana przez: NovaeRes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O co tu chodzi ?

17.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdzie jest w końcu tej raj, jeśli naprawdę jest... Polska pisarka Arleta Gruba stworzyła dość nietypową powieść pt. "Raj na próbę". Dlaczego nietypową? Bo niby opowiada o raju, każdy wyobraża go sobie podobnie - a tak naprawdę raj w raju też może nie być taki idealny, jak sobie ludzie wymyślili. Bohaterka powieści Łucja jest według mnie typ... {} Recenzja książki Raj na próbę

@wybrana84@wybrana84 {}× 14

Druga strona raju

24.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 „Czasem przebywamy wśród ludzi pochłonięci własnymi sprawami i problemami, które wydają się nam bardzo poważne, a nieopodal siedzi ktoś, w kogo oczach można zauważyć płomienie palącego go od środka cierpienia”. Raj kojarzymy z pięknym miejscem, błogością, miłością, spokojem i wiecznym szczęściem, na który zasługujemy po śmierci, o ile za życ... {} Recenzja książki Raj na próbę

@Mirka@Mirka {}× 7

Czy to na pewno raj??

21.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moi drodzy, przedstawiam Wam dzisiaj debiut Arlety Gruby - „Raj na próbę”. Książka wywołała we mnie szereg emocji. Od tych dobrych po te nie do końca przyjemne. Łucję poznajemy jako samotnika, dość negatywnie nastawionego do świata. Akceptuje tylko osoby, które w jakiś sposób cierpią. reszta osób wg niej jest zepsuta i zła. Nie ma znajomych, dobr... {} Recenzja książki Raj na próbę

@aditka@aditka {}× 2

3 ... 2 ... 1 ... Witamy w Raju!

22.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Łucja to studentka, która od dłuższego czasu uważa, że świat zmierza w złym kierunku, a ludzie go zamieszkujący nie mają już do zaoferowania od siebie nic dobrego. Dlatego stroni od kontaktów z nimi, jest pesymistycznie nastawiona do życia i nie potrafi odnaleźć się w świecie, w którym przyszło jej żyć. Na domiar złego jej wieloletni związek zbliż... {} Recenzja książki Raj na próbę

@kubera_anna@kubera_anna {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Mirka
2021-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Łucja jest uważną obserwatorką świata i ma do niego krytyczny stosunek. Dostrzega „zgniliznę”, która prowadzi ludzkość do jej unicestwienia . Określa siebie jako „starą, zgorzkniałą, wciąż narzekającą staruszkę w ciele nastolatki”.

Z wieloma spostrzeżeniami trudno się nie zgodzić ale jej podejście do życia i ogólna postawa była dla mnie irytująca. Nic ją nie cieszy i jest coraz bardziej zniechęcona, co doprowadza do dziwnego stanu jej umysł. Męczą ją nocne koszmary, które zaczynają zacierać granice między jawą a snem i ona sama już nie umie rozdzielić tego, co czuje, a co jest wytworem jej wyobraźni a co jest prawdziwe.

Początkowo akcja jest powolna, niemal statyczna ze względu na długie podróże mentalne w jakie popada bohaterka. Trochę za długo ciągnęła się ta wstępna faza powieści, w której poznajemy tło rodzinne dziewczyny, jej stan psychiczny, nastroje, warunki życia i sposób, w jaki postrzega rzeczywistość. Dopiero, gdy w wyniku wypadku Łucja trafia do raju, fabuła nabiera bardziej ciekawego, barwnego metafizycznego i nieziemskiego nastroju.

Ogólnie książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko. Odnajdziemy w niej elementy obyczajowe, metafizyczne, filozoficzne a nawet grozy.

Trochę zawiodło mnie zakończenie, zbyt prozaiczne, osadzone w realnej rzeczywistości, odarte z magii, która towarzyszyła w części drugiej.

Całą recenzja: http...

{}× 3 | link |
@julcias01
2021-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Bookmaniak
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@revencleee
2021-04-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@kubera_anna
2021-03-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@aditka
2021-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@wybrana84
2021-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Problem odłożony na później i tak sam się nie rozwiąże ”
{}
#
“Nie powiedzą Ci jak rozpoznać prawdziwą miłość. To się czuje. Po prostu się wie”
{}
#
“Po prostu czasem przebywamy wśród ludzi, pochłonięci własnymi sprawami i problemami, które wydają nam się bardzo poważne i często oczywiście tak właśnie jest, a nieopodal siedzi ktoś, w kogo o...”
{}
#
“Przecież miłość jest piękna i dobra. Miłość to fundament raju. Nie może jej tu zabraknąć, w żadnej formie. Jest podobna do pełni szczęścia.”
{}
#
“- Ale po czym poznać prawdziwą miłość? - Ty tego nie wiesz, ja tego nie wiem. Nawet te pary, które nas dzisiaj otaczają też tego nie wiedzą. Nie powiedzą ci jak rozpoznać prawdziwą miłość. To ...”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe