Rebelia

Mariusz Sieniewicz
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rebelia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Rebelia to pełna brutalnej ironii antyutopia, której akcja rozgrywa się na pograniczu jawy i sennego koszmaru. Opętany kultem młodości świat, w którym nie ma miejsca na starość. Z okien masowo skaczą dzieci, a śmierć się złości, bo po młodym winie ma zgagę. Błażej Pindel, wybrany przez staruszków-konspiratorów do spełnienia zbawczej misji, wskutek ciosu zadanego siekierą przez Raskolnicę staje się starcem Kolumbem. Trafia na statek pełen zwłok, który zawozi go na wyspę, znajdującą się w połowie drogi do zaświatów. Żyjący tu starcy, pod ścisłym nadzorem bezdusznych dziewłopców i chłopczynek, mumifikują młode, piękne trupy. Odpowiednio poprawione i upozowane mumie trafiają do mauzoleum, w którym ślepy i głuchy Wielki Bobas gra Bacha na elektrycznych organach. Starcy, bezustannie śledzeni, upokarzani, surowo karani za najmniejsze nieposłuszeństwo, cierpliwie znoszą swój los. Do czasu. Gdy nadzorcy stają się coraz bardziej okrutni, gdy na wyspę trafiają coraz młodsze trupy zaczyna kiełkować rebelia... Napisana sugestywnym językiem powieść, z której wyłania się obraz potworny, ale też perwersyjnie komiczny. Z recenzji poprzednich książek: Proza Sieniewicza nie jest łatwa i przyjemna, ale też nie z tą myślą powstaje. Przeciwnie. Jej właściwe pole aktywności stanowi bunt. Sławomir Buryła, Pogranicza Złość wyszła tej prozie na dobre, dlatego tyle tu trafnych i zjadliwych obserwacji naszej współczesności. Mariusz Cieślik, Życie Warszawy Sieniewicz to rzadki przykład polskiego pisarza, który wykracza poza utarte szlaki myślenia, jednocześnie nie tracąc kontaktu z najbardziej palącymi problemami współczesności. Kinga Dunin Mariusz Sieniewicz (ur. 1972) prozaik, krytyk literacki i felietonista, współtwórca pisma literacko-kulturalnego Portret, jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Autor powieści Prababka (1999) i Czwarte niebo (W.A.B., 2003), nominowanej do Paszportu Polityki i nagrody NIKE 2004, oraz zbioru opowiadań Żydówek nie obsługujemy (W.A.B., 2005), także nominowanego Paszportu Polityki. Na podstawie Czwartego nieba Marek Fiedor zrealizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektakl Wszystkim Zygmuntom między oczy!!! Proza Sieniewicza tłumaczona była na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, szwedzki i węgierski. Mieszka w Olsztynie.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7747-169-2, 9788377471692
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: ...archipelagi...
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mariusz Sieniewicz Mariusz Sieniewicz
Urodzony w 1972 roku w Polsce
Mariusz Sieniewicz jest prozaikiem i felietonistą. Mieszka w Olsztynie i pracuje tam w Tetrze im. Stefana Jaracza. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Demoludy". Sieniewicz to współzałożyciel pisma literackiego Portret. Proza p...

Pozostałe książki:

Żydówek nie obsługujemy Miasto szklanych słoni Czwarte niebo Spowiedź śpiącej królewny Plankton
Wszystkie książki Mariusz Sieniewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Rebelia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@rea85
2010-11-23
Przeczytane

Ciężko czytało mi się tę książkę. Jest gęsta jak wojskowa grochówka. Początkowe zauroczenie warstwą leksykalną powieści, niezwykłą kreatywnością językową autora i zaskakującymi porównaniami przerodziło się w zmęczenie i znużenie. Nie jest to lektura kiepska, wręcz przeciwnie, porusza ważną kwestię kultu młodości, dyktującego warunki współczesnemu światu. Miałam jednak wrażenie, że ujęcie tematu było nieadekwatne do jego ważkości. Mimo to, polecam tę książkę, jest to kawał dobrej roboty pod względem formalnym.

| link |
@closer
2010-12-19
8 /10

chyba do żadnej książki nie jest mi tak ciężko się ustosunkować jak do tej...

| link |
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Posiadam Posiadam E-booki Papierowe
@agawska
2009-09-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rebelia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl