Rewolta

Nadav Eyal
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rewolta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ciągle pytasz: dlaczego? Dzięki tej książce zrozumiesz… dlaczego

Najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat epoki odpowiedzialności, a czego pewnie już się domyślasz – to fakt, że właśnie dobiegła końca.

Fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Witaj w XXI wieku. W epoce rewolty.

Rewolta to odważna i fascynująca analiza współczesnego świata, dostarczająca niezbędnej wiedzy o mechanizmach politycznych i gospodarczych rządzących naszym życiem społecznym. Nadav Eyal, jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, w brawurowy sposób opisuje czasy, w których przeszło nam żyć: od końca epoki odpowiedzialności, która jego zdaniem nastąpiła w chwili zamachów terrorystycznych na World Trade Center, aż po pandemię wirusa COVID-19. Przedstawia fascynujący (a zarazem niepokojący) obraz obecnego świata, w którym – w miarę zanikania obietnic globalizacji – nacjonalizmy i ekstremizmy różnego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie.

Eyal, łącząc dziennikarską narrację z oryginalną analizą, pokazuje, że lewica i prawica mają ze sobą dziś o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydać. Opowiada historie żyjących na skraju ubóstwa górników z Pensylwanii, komun anarchistycznych na przedmieściach Aten, japońskiego miasta o malejącej dzietności, neonazistów w Niemczech czy rodzin syryjskich uchodźców, którym towarzyszył w ucieczce. Do tych przerażających raportów z teraźniejszości Eyal wplata lekcje z przeszłości, od wojen opiumowych w Chinach, przez kolonialne Haiti, aż po plan Marshalla. Sięgając po historyczne powiązania, pokazuje, że korzenie buntów zawsze były głębokie – i że zamiast postrzegać rewoltę jako przemijające zjawisko, powinniśmy uznać sprzeciw za nowe status quo.

W jakim kierunku zmierza świat? Fascynująca książka jednego z najbardziej oryginalnych myślicieli XXI wieku



Data wydania: 2021-06-02
ISBN: 978-83-280-8780-4, 9788328087804
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 496
dodana przez: chudini0505

Autor

Nadav Eyal Nadav Eyal
Urodzony 6 marca 1979 roku w Wielkiej Brytanii
Nadav Eyal – jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, zdobywca Nagrody Sokolova, nazywanej izraelskim Pulitzerem. Stały współpracownik dziennika „Jedi’ot Acharonot” . W 2016 roku, kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, Eyal nakręc...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wszystkie odcienie globalizacji

12.07.2021

"Rewolta" to genialna pozycja opisująca obecny ład polityczny i gospodarczy na świecie. Autorem jest izraelski dziennikarz, który swoje rozważania rozpoczyna od ukazania czym jest tytułowa rewolta oraz opisania jak działa globalizacja, która wpływa na nas każdego dnia. Jest to połączenie reportażu z literaturą popularnonaukową, a wszelkie tezy i a... Recenzja książki Rewolta

A CO TAM W ŚWIECIE SŁYCHAĆ?

24.08.2021

Czasem warto odpocząć od telewizji i gorących newsów by o tym, co tam w świecie słychać dowiedzieć się choćby z książki takiej jak ta, w której jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy pokusił się o podsumowanie obecnego kryzysu globalizacji. Bez względu na to, czy z jego podsumowaniem się zgodzimy, czy nie, warto przeczytać, gdyż ina... Recenzja książki Rewolta

@czerwonakaja@czerwonakaja × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tomzynskak
2021-07-10
8 /10

„Rewolta” to książka dla wszystkich, którzy nie do końca wiedzą co się obecnie dzieje we współczesnym świecie. Jednak nie tylko! Nawet osoby będące „na bieżąc” znajdą w niej coś dla siebie. Nadav Eyal w swojej książce nawiązuje do odrodzonych ruchów nacjonalistycznych i faszystowskich działających w naszym świecie, a także wspomina o katastrofach klimatycznych, czyli fali populizmu i fundamentalizmu. Autor uświadamia nam, że pomiędzy tymi zjawiskami występują zjawiska przyczynowo-skutkowe i stara nam się je jak najlepiej przedstawić. Jednak należy mieć na uwadze, że robi on to na zasadzie własnych doświadczeń i zasad moralnych. Dlatego nie każdy musi się zgadzać ze wszystkim co autor nam przedstawia i sposobami jego wyjaśnień.
Książka napisana jest może nie o tyle łatwym językiem, co tak naprawdę dość zrozumiałym dla każdego z nas. Czyta się ją naprawdę bardzo dobrze co miło mnie zaskoczyło, ponieważ podchodziłam do niej z delikatną dozą nieufności. Styl pisania Eyal’a sprawia, że nie mamy tutaj do czynienia ze strice reportażem tylko czymś pomiędzy reportażem, a literaturą popularnonaukową. Dziennikarz wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie i bez owijania w bawełnę stara się nam przybliżyć erę globalizacji, w której przyszło nam obecnie żyć. W szerszym kontekście opisuje nam wydarzenia, których był świadkiem i wnikliwie je analizuje. Na duży plus zasługuje fakt, że autor prócz analizy prezentuje nam także przykładowe rozwiązania problemów i nie skupił si...

| link |
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2021-08-05
9 /10
Przeczytane
@girlinthebookspoland
2021-07-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Jeśli chcemy odwołać się do metafory ze świata technologii, fundamentalizm to zamknięty system operacyjny w otwartym świecie, pełnym programów, zbiorów i portów. Taki zamknięty system, jak dobrze wiedzą użytkownicy iPhone’ów, ma swoje zalety: jest prosty, przewidywalny i stabilny wewnętrznie. Fundamentalista szuka czystości w różnorodnym świecie i prawdy wyłącznej w rzeczywistości pełnej prawd.
Wyszukiwarki internetowe i technologie mobilne sprawiły, że praktycznie niewyczerpane zasoby informacji stały się dostępne na wyciągnięcie ręki. To samo jednak stało się z dezinformacją.
Rewolta zrywa się na wielu frontach, lecz nie jest jednolita, nie posiada konkretnej struktury i na każdym z nich przybiera inną formę. Jednak jej różnorodne aspekty, jak wszystko w zglobalizowanym świecie, łączą się ze sobą.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl