Opinia na temat książki Rewolucja paranoiczno-krytyczna

@Asamitt @Asamitt · 2019-11-04 18:04:27
Przeczytane W kręgu sztuki (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia ✈ Wymienione/Sprzedane
Ta pozycja to coś odmiennego w formie niż "Moje sekretne życie" czy "Pamiętnik geniusza". W "Rewolucji" mamy do czynienia z "poszarpanymi" wypowiedziami Dalego na temat sztuki szeroko pojętej, od malarstwa, poprzez literaturę, wnikając również w obraz kina artystycznego oraz fotografię. Twórca manifestów i rzeczywistości poddającej się naginaniom mistrza; prowadzi dyskusje na temat tendencji artystycznych i antyartystycznych. Sam sięga to każdej z tych form, więc nie tylko nie boi się pisać o czyimś pisarstwie, malarstwie, roli poezji i symbolice, ale jeśli uzna za stosowne poddaje krytyce.
Owe zapiski mają charakter krótkich wątków pisanych w charakterystyczny dla artysty sposób, gdzie czasem trudno uchwycić sedno. Czy Dali chciał, by się w pełni zrozumiało jego intencje? Czy też dzielił się swymi myślami na zasadzie wypowiedzi malarskiej, w której w pokrętny sposób zawarł manifest surrealizmu. Gra, jaką od początku podjął Dali jest konsekwentnie przez niego realizowana i to w każdym aspekcie życia. W tej sytuacji trudno podważać, że przed publiką może grać artystę, a po odłożeniu pędzla wraca do roli zaledwie męża. Jego kreacja jest pełna, przenika go do kości, tak że niemożliwe jest w tym wypadku oddzielić pracę od człowieka, bo przecież z premedytacją wykreowany wizerunek scalił się z osobowością artysty na amen.
Do tego zabawa formalnym zapisem dla lepszego odzwierciedlenia ducha artysty. Stąd też nie może być mowy o zwykłym potraktowaniu słów tworzących zdania. Przekładając strony rzuca się w oczy różnorodność, czasem odnotujemy krzyk, innym razem drwinę. W końcu jest artystą, chce być zauważony, więc dlaczego by w treści nie zrobić uwypukleń, jak np budowanie niektórych słów w zdaniu z liter drukowanych, innym razem zaopatrzenia fragmentu tekstu w wiele nawiasów, wielokropek. Zabawa czcionką oraz zmienny sposobu prezentacji teksu na stronie: są wyrazy na marginesach, podkreślające meritum wypowiedzi, są wielokrotne powtórzenia, zapis wierszowany niekoniecznie o charakterze poetyckim itd.
Stosowanie graficznych "ubarwień" niektórych tekstów odciąga nieco uwagę od ich treści, ale może właśnie o to chodzi? Któż zrozumie geniusz wielkiego artysty;)
Ocena:
× 4 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Rewolucja paranoiczno-krytyczna
Rewolucja paranoiczno-krytyczna
Salvador Dali
5/10

Salvador Dali perfekcyjnie sprzągł własną sztukę z oryginalnymi poglądami i stylem życia. Fascynował onirycznymi obrazami, publicznymi happeningami, lansowaną metodą paranoiczno-krytyczną – był fenome...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl