Riot Baby

Tochi Onyebuchi
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Riot Baby
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć?

Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat. „Riot Baby tak bardzo pęka w szwach od ognia, pasji i mocy, że ostatecznie zmienia to, co nazywamy narracją, w coś zupełnie innego”. Marlon James, autor Krótkiej historii siedmiu zabójstw i Księgi nocnych kobiet.

„Riot Baby, pierwsza powieść Onyebuchiego dla dorosłych, jest w równym stopniu historią Elli i jej brata Kevina, jak i historią czarnego bólu w Ameryce, rozmiaru i źródeł policyjnej brutalności, rasizmu i niesprawiedliwości w tym kraju. Napisana prozą tak palącą i precyzyjną jak krwawe diamenty”. „The New York Times”.

Zdobywca New England Book Award for Fiction 2020.
Najbardziej oczekiwana książka w 2020 roku według Book Riot; Buzzfeed; Paste; WBUR.
Najlepszy wybór w 2020 roku według NPR; Wired; Book Riot; Publishers Weekly; NYPL; The Austen Chronicle; Kobo; Google Play; Powell's Books; Den of Geek.

Data wydania: 2021-04-21
ISBN: 978-83-66750-47-0, 9788366750470
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 214
dodana przez: Vernau

Autor

Tochi Onyebuchi Tochi Onyebuchi
Urodzony 4 października 1987 roku w USA (Northampton, Massachusetts)
Tochi Onyebuchi jest nigeryjsko-amerykańskim pisarzem science fiction i byłym prawnikiem zajmującym się prawami obywatelskimi pochodzenia nigeryjskiego. Po opublikowaniu trzech książek skierowanych do młodych dorosłych, wydał swoją pierwszą książkę ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,,Jak mogłoby wyglądać przeciwieństwo niesprawiedliwości?''

WYBÓR REDAKCJI
1.05.2021

To pytanie autor zadaje w swoich podziękowaniach. I ja odpowiadam – na pewno nie tak. Na samym początku pragnę zaznaczyć, że jestem przeciwna wszelkim przejawom rasizmu. To, jaki ktoś ma kolor skóry, albo skąd pochodzi, jakim językiem się posługuje i czy mówi łamanym polskim albo angielskim nie może stanowić podstawy do tego, żeby taką osobę wy... Recenzja książki Riot Baby

Zamieszki na ulicach i w umysłach

WYBÓR REDAKCJI
6.05.2021

Tochi Onyebuchi w swojej książce skupił się na przedstawieniu historii czarnoskórego rodzeństwa - Elli i Keva. Dziewczyna posiada niezwykły dar, Kev natomiast, urodził się w chwili zamieszek, które istotnie miały miejsce w Los Angeles w roku 1992. Z tego powodu nazywany jest on ,,Riot Baby". To moje pierwsze spotkanie z autorem, sięgając po ksi... Recenzja książki Riot Baby

Tochi Onyebuchi w bardzo precyzyjny sposób nakreślił istotę gniewu...

18.04.2021

175 stron przesyconych gniewem, bólem, tęsknotą za wolnością i miłością... Taką niezwykłą mieszankę zaserwował mi Tochi Onyebuchi w swojej bardzo nieoczywistej i poruszającej powieści „Riot Baby”. Dystopijny obraz Ameryki zaatakował mnie już od pierwszych stron w postaci zewsząd wylewającego się policyjnego terroru, rasizmu i krzywdy wyrządzanej z... Recenzja książki Riot Baby

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 2

Rasizm w "fantastycznym" wydaniu.

21.04.2021

Kolejne, bo 12., rozdanie nagród Złotych Malin, kolejna, bo 27., poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, kolejne finały NBA, kolejny puchar Super Bowl, "Black or White" Michael'a Jackson'a jest singlem numer jeden. To wszystko wydarzyło się w roku 1992, wcale nie tak odległym, miałam wtedy dwa lata. To nie wspomnienia z czasów wojennych,... Recenzja książki Riot Baby

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2021-08-10
6 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Widzę czarnoskórych chłopców, którzy idą z naprzeciwka. Po prostu idą, a matka już ciągnie córkę za rękę na drugą stronę ulicy. Byle nie przejść blisko nich, byle ich nie dotknąć, byle nic nim nie zrobili. A to tylko dwóch nastoletków, którzy ledwo odrośli od ziemi.

Widzę w telewizji relację z zamieszek, bo kolejni biali policjanci skatowali czarnoskórego i uniknęli kary. Widzę wykrzywione gniewnie twarze i oczy, z których nareszcie uciekła bezsilność.

Widzę niesprawiedliwość, która każdego dnia dotyka niewinnych obywateli i widzę jak nienawiść rodzi nienawiść.

I widzę w tym wszystkim chłopca, który urodził się wśród zamieszek oraz jego siostrę, na której barkach spoczywa zbyt duży ciężar.

Elle i Kev to rodzeństwo, które staje się świadkami rasizmu i które samo go doświadcza. Dziewczyna obdarzona jest mocą, która pozwala jej widzieć znacznie więcej, a Kev trafia do więzienia za przestępstwo, którego się dopuścił. Oboje na wszystko patrzą z innej perspektywy, ale oboje widzą brutalność policji i niesprawiedliwość. Są o krok od nienawiści wobec świata, ale wciąż czuć między nimi piękną więź oraz rodzinną miłość, co osładza całość. A to wszystko z dystopijnym światem w tle.

Tochi Onyebuchi porusza ważne tematy i potrafi naprawdę zgrabnie pisać, ale mimo tego jego powieść nie przypadła mi do gustu. Mamy wątki nadnaturalne — które stanowią metodę przekazania nam zbrodni na tle rasowym — ale nic w związku z nimi nie zostaje wyjaśnio...

| link |
@pierwszyrozdzial
@pierwszyrozdzial
2021-04-19
6 /10


Złość, gniew, bezradność oraz ból i cierpienie. A wszystko spowodowane wciąż obecnymi nierównościami rasowymi - 𝗧𝗼𝗰𝗵𝗶 𝗢𝗻𝘆𝗲𝗯𝘂𝗰𝗵𝗶 przedstawia swój obraz Ameryki, w której nie ma miejsca na dawno minione już hasło American Dream, a wizja państwa policyjnego jest bardzo rzeczywista.

„Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć.”

W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać o czym jest ta książka. Z jednej strony to historia jednej z wielu amerykańskich rodzin dotkniętych nierównym traktowaniem spowodowanym kolorem skory. Z drugiej strony jest to pełen pasji i złowić apel skierowany do czytelników, mający zwrócić ich uwagę na wciąż narastający problem.
Mam bardzo ambiwalentne odczucia! Jestem cały sercem przeciw jakimkolwiek przejawom rasizmu, marzę o świecie, w którym nikt nie będzie patrzył na pochodzenie i kolor skóry! Nie do końca podoba mi się jednak sposób, w jaki Autor wyraża swoje myśli, bombarduje wszystkimi emocjami i nie pozwala na chwilę wytchnienia i refleksji, stwarza bardzo duszną atmosferę, w której nie ma chwili na głęboki oddech; bardzo często gubiłam się w wątkach i musiałam cofać się o kilka stron. Polubiłam Ellę (świetny pomysł na niezwykle moce!), ale nie Keva (chociaż muszę mu oddać, że kochał swoją siostrę nad życie i robił wszystko, żeby ją chronić) I tak w kółko. Plusem na pewno będzie ciekawy pomys...

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
7 /10
Przeczytane PRZENIESIONE 2021 Posiadam

Straszna książka o niesprawiedliwości, krzywdzie i rasizmie we współczesnej Ameryce. Tematycznie i koncepcyjnie idealnie wpasowana w czasy zamordowania George'a Floyda i powstania Black Live Matter. Poruszająca najtrudniejsze tematy systemowej dyskryminacji, nierówności szans i zwykłej ludzkiej podłości. Autentyczna dzięki doświadczeniom autora nigeryjskiego pochodzenia. Wszystko to powinno dać książkę przejmującą i poruszającą a jednak tak nie jest. Nie wiem czy to brak doświadczenia autora w spójnym konstruowaniu dłuższych form literackich zaowocował rwaną i chaotyczną narracją, czy też był to celowy zabieg autora wskazujący na nieporadność czarnoskórych bohaterów i ogrom problemów z jakimi przychodzi im się zmagać. Autor nie ucieka się do łatwych sposobów, nie daje prostych rozwiązań i nie pisze triumfalnej historii o zemście, lecz krętą i zawikłaną ścieżką trudnych relacji pomiędzy dwójką rodzeństwa podąża ku nadziei. Dość naiwnie zdawało mi się, że brak rozwiązań to wada tej książki, zanim dotarło do mnie, że po dziesiątkach lat dyskryminacji żadne łatwe recepty na zmianę tego stanu rzeczy nie istnieją. Nawet obdarzenie bohaterów supermocami (wątek fantastyczny postrzegam tu jako czysto utylitarny) nie pomaga im w przebiciu się przez otaczający ich mur kłamstw i nienawiści.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę i pewnie zawyżyłem liczbę gwiazdek. Ważkość tematyki nie współgra tu ze sprawnością pióra autora. Może tak musiało być. Cieszę się jednak, że wyszła...

| link |
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2022-04-11
2 /10
Przeczytane 2022
@fantastyka.na.luzie
2021-07-31
7 /10
@bezksiazkiwtytule
@bezksiazkiwtytule
2021-07-18
8 /10
@opisujeksiazki
2021-05-06
5 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2021-05-01
5 /10
Przeczytane Literatura amerykańska Fantastyka
@mommythereader
2021-04-21
8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
@StartYourDayWithBooks
2021-04-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Riot Baby. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat