Rok 1984

George Orwell
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 412 ocen kanapowiczów
Rok 1984
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 412 ocen kanapowiczów

Opis

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.
Tytuł oryginalny: Nineteen Eighty-Four
Data wydania: 1988
ISBN: 83-06-01806-0, 8306018060
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Serie: Klasyka Współczesna, Kanon Na Koniec Wieku, Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Orwell Centenary Edition
Kategorie: Fantastyka, Powieść
Stron: 220
dodana przez: Booka
Mamy 24 inne wydania tej książki

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair. Pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nie...

Pozostałe książki:

Córka proboszcza Brak tchu Na dnie w Paryżu i w Londynie Folwark zwierzęcy Czy naprawdę schamieliśmy?
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 7.57zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy Policja Myśli puka ci do drzwi...

{} WYBÓR REDAKCJI
13.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Winston Smith żyje w świecie, w którym Wielki Brat ma władzę i zawsze patrzy. Jedynym celem społeczeństwa jest praca i posłuszeństwo, ale Winston nie chce tak żyć. Stara się zbuntować, stara się myśleć i tym samym łamać prawo, stara się... O czym to mówiliśmy? Wielki Brat patrzy. Pamiętaj, że trwa wojna z Euroazją, a Policja Myśli już do ciebie id... {} Recenzja książki Rok 1984

@gloria11@gloria11 {}× 4

Wielkie ostrzeżenie

1.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powróciłem po latach do arcydzieła Orwella, tym razem w formie audiobooka, słuchałem znakomitej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Muszę powiedzieć, że książka wcale się nie zestarzała, to wciąż przejmujący, przygnębiający obraz społeczeństwa totalitarnego, w którym nawet myśli obywateli podlegają kontroli. Uderzyła mnie w czasie lektury samot... {} Recenzja książki Rok 1984

@almos.s@almos.s {}× 17

Wielki Brat patrzy.

13.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

" Obywatel Oceanii przypomina człowieka zawieszonego w przestrzeni międzygwiezdnej; jak on nie potrafi stwierdzić, gdzie jest góra, a gdzie dół. Rządzący takim państwem mają władzę absolutną, o jakiej nawet nie marzyli faraonowie czy rzymscy cesarze. Muszą się troszczyć o to, aby nie zagłodzić na śmierć zbyt wielkiej rzeszy poddanych, gdyż mogłoby... {} Recenzja książki Rok 1984

1984

12.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

George Orwell 1984, czy wracacie ponownie do przeczytanych kiedyś książek? A może macie takie, do których zaglądacie regularnie? Czy powrót do lektury po latach zmienia jej odbiór, pozwala odkryć jej treść na nowo? Czy wreszcie, spośród książek będących już kanonem i klasyką literatury są takie, do których powinno się cały czas wracać? Niezwykle r... {} Recenzja książki 1984

@toptangram@toptangram {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Wróciłam do niej po latach. Kiedyś bardzo mi się podobała. Nic się nie zmieniło. Tylko... samo określenie "podobała", nie wiem czy pasuje do treści. Okropności jakie człowiek jest gotowy uczynić dla władzy chyba są cały czas aktualne.
"Władza polega na poniżaniu i zadawaniu bólu. Władza oznacza rozrywanie umysłów na strzępy i składanie ich ponownie według obranego przez siebie modelu."
"Nie wprowadza się dyktatury po to, by chronić rewolucję; wznieca się rewolucję w celu narzucenia dyktatury."
I perełka - bo co nam - władzy - może ktoś zrobić:
"Co znaczy te kilka gwiazd? (...) To drobiny ognia oddalone o kilka kilometrów. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy do nich dolecieć. Albo je zakryć. Ziemia jest środkiem wszechświata. Słońce i gwiazdy obracają się dookoła niej. (...) Do celów nawigacji morskiej lub kiedy przewidujemy zaćmienia, często wygodniej nam przyjąć roboczą hipotezę, że to Ziemia obraca się wokół słońca a gwiazdy są odległe o wiele milionów kilometrów. Ale co z tego? Czy myślisz, że stworzenie podwójnego systemu astronomii przekracza nasze możliwości?"

Wystarczy tylko ćwiczyć umysł i mamy pewność, że 2+2=5.

{}× 18 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Cóż, moja ocena chyba doskonale ''mówi'' o opinii. Książka wspaniała w swej trafności. Jak już ktoś napisał wcześniej, pozycja nie dla każdego, ale dla tych niektórych, koniecznie!. Moim zdaniem mimo upadku komunizmu wcale nie straciła na racji bytu, a wręcz odwrotnie. Nie ma wielkiego brata, ale Anksoc i Policja Myśli ma się doskonale i doskonale za niektórych ''myśli'' a Nowomowa przebija z wielu wypowiedzi na różnych forach...Orwell stał się doskonałym ''prorokiem'' a dwa plus dwa dzisiaj tym bardziej rzadko kiedy bywa cztery.

{}× 13 | link |
@Antoniowka
2021-06-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Niepokojąca i ciągle aktualna powieść o życiu w państwie totalitarnym. Odrobinę w wymowie przypomina mi „451° Fahrenheita” – jednak dla mnie wizja Orwella jest bardziej „totalna”, mniej (jeśli w ogóle) się zestarzała. I na koniec ciekawy cytat, który powinniśmy mieć w głowach, gdy zaczynamy spory polityczne:

„Partia pragnie władzy wyłącznie dla samej władzy. Nie obchodzi nas dobro ludzkości, obchodzi nas wyłącznie władza”*.

* G. Orwell, Rok 1984, Muza, Warszawa 2017, s. 297.

{}× 11 | link |
@literackiespelnienie
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polityczny Wielka Brytania Dystopia

,,Wojna jest pokojem. Wolność jest niewolnictwem. Niewiedza jest siłą''. Powrót do Orwella zawsze wdzięczny, ale ów pozycja nie robi piorunującego wrażenia, jak w dniu premiery. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się, jak państwo wpływa na kulturę oraz społeczeństwo. Obserwuję i nie dowierzam, do czego doszło. Komunistyczne Chiny z kulturą twarzy, hiperinflacja w Wenezueli, gdzie benzynę otrzymasz za friko, ale stawki za obiad to obłęd, rezerwaty w USA, Brexit w Wielkiej Brytanii. Dalej wymieniać? Uodporniłem się na wizje sprzed lat, ponieważ Orwell wszedł do powszechnego słownika. Wystarczy przypomnieć, że niedawno kręcili ,,Big Brother'' - reality show, gdzie dobrowolnie mogłeś dać się ,,zamknąć'' w czterech ścianach pod bacznym okiem kamer, które obserwują każdy twój ruch.

,,Rok 1984'', to nic innego jak przestroga przed totalitarnymi władzami, które chcą Cię zniewolić. Tyle tylko, że dzisiaj robią to pod innymi nazwami. Mass media kłamią, dlaczego wmawia się bezmyślnie, że jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę - co to za sprzeczność? Potem młody kadet idzie do woja i zaskoczony, że musi się podporządkować. Miast totalitaryzmu macie demokrację, gdzie rzekomo wybieracie kandydatów na posłów (czy też osłów, jak mawiają sąsiedzi), którzy są podstawieni przez rządy i tak się kręci karuzela śmiechu, że masz wolny wybór. Cudowne życie. Podziemna organizacja w ,,Roku 1984'' to nic innego, jak strajk przeciwko oligarchii, którzy trzymają ludzkość w garści i sobie wymyś...

{}× 6 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 100 BBC 1001 książek, które musisz przeczytać 100 zakazanych książek - historia cenzury Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach 100 Time 100 The Guardian 100 Le Monde 100 NKK Mam w domu 📚 100 Modern Librarys best novels 501 Must-Read Books

Książka, którą trzeba przeczytać, klasyk, bla, bla, bla... To już wszyscy napisali, nawet się z tym zgadzam.

Chociaż minęło już parę lat odkąd czytałam tę książkę po raz pierwszy, doskonale pamiętam uczucia mi wtedy towarzyszące. Bunt, głównie. Przez większość lektury kołatało mi się w głowie: jak można tak żyć? Jak można pozwolić zrobić z siebie coś takiego? Bezpłciowe owieczki wypasane grzecznie na partyjnej karmie, o smaku niczego, żyjące w obskurnym chlewie, lampiące się w ekran z wieczną maską uwielbienia na owczych pyskach. Nawet beczenie im zmodyfikowano. I o zielonej trawie myśleć nie wolno.
Mnie najbardziej przeraziło zakończenie części drugiej, taka bierność w obliczu najwyższego zagrożenia, kiedy już niewiele można stracić, jest dla mnie najgorszym wyborem.

Ze mnie byłaby niezła czarna owca. Dwójmyślenia nie byłabym w stanie znieść. Wydaje mi się, że nie poddałabym się bez walki. Chociaż kto wie, obym nigdy nie musiała tego sprawdzać.

{}× 6 | link |
@Czajka
2020-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura obca

Do tej książki wracam co kilka lat. I coraz głębiej mnie porusza. I coraz więcej mówi mi o aktualnej rzeczywistości, zdominowanej przez totalną inwigilację za pomocą coraz nowszych systemów IT. Kiedy czytałam w dzieciństwie książki s-f o tym, jak będzie wyglądać życie na Ziemi w XXI wieku, byłam przekonana, że wszyscy Sylwestra 2019 roku będziemy spędzać na Księżycu. Pudło!  Tymczasem Wielki Brat cały czas czuwa.

{}× 6 | link |
@Goszka
2015-03-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Oda do władzy. Wstrząsająca, wciągająca, mocna. Genialne studium inwigilacji i destrukcji człowieczeństwa. "Rok 1984" to pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się czytelnika. Autor wykreował świat, w którym wolność nie istnieje, używanie mózgu jest niewskazane, przeszłość jest fałszowana, rzeczywistość przeraża, a związki międzyludzkie są naznaczone tylko nieufnością.

{}× 4 | link |
@Bookish_Side
2021-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Ministerstwo Pokoju prowadzi wojnę, Ministerstwo Prawdy kłamie, Ministerstwo Miłości torturuje, Ministerstwo Dostatku głodzi” – zdawałoby się to abstrakcyjne i przeczące prawdzie, a jednak taka rzeczywistość jest zaprezentowana w świecie przedstawionym przez George’a Orwella.Autor w książce „1984” odsłania przed czytelnikiem wizję przyszłości, gdzie wszyscy są niewolnikami Partii, która sprawuje władzę nad ludźmi nie tylko jako na grupie, ale także nad jednostkami i ich umysłami. Każdy człowiek jako jednostka musi być podporządkowany Partii czynami, wolą i umysłem. Powstaje nowomowa, która ma na celu zapobiec myśleniu mogącemu zagrozić władzy Partii, a ludzie są skazywani na tortury przez „myślozbrodnię”. Główny bohater książki – Winston Smith – jest jedną z osób, które dopuściły się tego okropnego czynu i ma zamiar odmienić świat; nie chce już dłużej być niewolnikiem Wielkiego Brata.Historia niezwykle makabryczna i poruszająca, a w pewnym sensie nawet bardzo aktualna. Władze od zawsze próbują wniknąć w naszą świadomość, a propaganda nadal jest stosowana – może nie w tak dużym i przeraźliwym stopniu jak w książce, ale jednak istnieje. Czytając tę lekturę, miałam ciarki, a im bardziej się w nią zagłębiałam, tym bardziej, przerażało mnie okrutne traktowanie ludzi przez Partię. Jednak warto przeczytać opowieść Orwella dla samej świadomości, że taka przyszłość była możliwa – i może nadal jes...

{}× 3 | link |
@Yellowfriend
2007-09-28
Przeczytane

Zaczęłam czytać tę książkę bez większego entuzjazmu. Po paru chwilach nie byłam wstanie się od niej oderwać. Po jej przeczytaniu zaczęłam sie zastanawiać i doszłam do wniosku, że ta ksiązka i przesłanie zawarte w niej wciąż jest bardzo aktualne.Prawdopodobnie zawsze będzie. Gorąco polecam.

{}× 2 | link |
@AntykwariatChojnicki

Przypomniałem sobie dawno czytany "Rok..." kiedy w wiadomościach usłyszałem jak urzędnicy bodajże w Gliwicach popatrzyli na swoje miasto z satelity, obmierzyli co do metra wszelakie zabudowania i na tej podstawie obłożyli szczęśliwych posiadaczy niezgłoszonych metrów podatkiem...

{}× 2 | link |
@czerwonakaja
2021-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Reszta była tylko hasłem, kwakaniem, kwa-kwa-kwa."⁣

"...kwakomania, czyli mówienie podobne do kwakania kaczki. Jest to jedno z tych ciekawych słów, które mają dwa przeciwstawne znaczenia. W odniesieniu do wroga stanowi obelgę; w odniesieniu do kogoś, z kim się zgadzasz komplement."⁣

Jestem ciekawa, czy tylko ja uważam, że Pan Orwell miał dar przewidywania przyszłości, lub jak kto woli, umiejętnej oceny tego, w jakim kierunku podąży kiedyś świat?⁣

Antyutopia, czy może świat, państwo, to stworzone przez pisarza koszmarne miejsce, w którym szary obywatel nie ma żadnych praw, gdzie nie ma miejsca na własne poglądy, gdzie narzuca się społeczeństwu określone role... zaczyna wam coś przypominać?⁣

Czy Orwellowi udało się ostrzec świat przed totalitaryzmem?⁣

Niejaki Winson Smith pracuje w departamencie archiwów w Ministerstwie Prawdy zajmując się przekształcaniem faktów, czyli tego, co Wielkiemu Bratu nie wyszło. Społeczeństwo nie może wytykać Wielkiemu Bratu kłamstwa.⁣
Mimo swojej pracy jest odporny na wszelką propagandę, widzi zakłamanie władz, a w oddaleniu od teleekranu pisze pierwsze słowa swojego protestu:⁣
PRECZ Z WIELKIM BRATEM.⁣
Ostrożnie szuka sojuszników i poddaje się zakazanej miłości wdając się w romans z Julią, równie odporną na wszechobecną propagandę. Jak pokazał czas ich spotkania nie były tajemnicą i nastąpił dzień gdy oboje zostają aresztowani.⁣
Torturowani psychicznie i fizycznie po wyjściu nie...

{}× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura angielska Rankingi: Bokklubben World Library Fantastyka

Przeczytałem w wydaniu, którego tu nie ma... O ile dobrze pamiętam, była to niewielka książeczka wydana petitem, pewnie na Zachodzie, żeby łatwiej przeszmuglować do kraju, i miałem na przeczytanie chyba jedną noc...
Kongenialna wizja totalnego zniewolenia jednostki za pomocą eugeniki, ingerencji monopartyjnego państwa w każdy aspekt jej życia, prania mózgów w wyniku na bieżąco i według potrzeb preparowanej historii oraz nacechowanych sądami wartościującymi wiadomości, masowego treningu społeczeństwa w nienawiści do wybranych grup społecznych lub krajów i nieustannej obserwacji obywateli za pomocą kamer. Socjalizm do tej wizji lepiej pasował przez namolność propagandy, współczesność przez rozwój i wszechobecność manipulacji oraz technicznych środków kontroli.

Do dziś w pamięci pozostała mi scena, w której poza pokojem, wynajmowanym przez głównego bohatera na schadzki z ukochaną, jakaś robotnica śpiewa piosenkę stworzoną przez maszynę dla ogłupiania mas, czyli jakiś sztampowy utwór bez treści, a nie brzmi to tak potwornie, jak oryginał...Muzyka żyje własnym życiem i najwyraźniej ważniejsze jest wykonanie i to jak działa (wzrusza!), aniżeli intencja jej twórcy. Od tej chwili przez palce patrzyłem na pop.

{}× 1 | link |
@danielmonika
2007-10-28
Przeczytane

Wczoraj byłam w Warszawie na Pradze .. na Namysłowskiej jest piękny pomnik poświecony ofiarom NKWD - torturowanym i zabitym w tamtejszym więzieniu w latach 1944-56. Orwel napisał tą ksiażkę w 1947/48 roku kiedy w Polsce działo się właśnie tak, jak opisywał ... ksiażka niesamowita ... godna doktoratu, który kiedyś z niej napiszę ...

{}× 1 | link |
@Lagneu
2009-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie wpadły mi w ręce. Trzy ostatnie słowa spowodowały u mnie godzinę (żeby tylko!) bezmyślnej wegetacji w sosie egzystencjalnym. Błędem było łyknięcie 1984 bez "zagryzki" w postaci czegoś lekkiego - a znajomi ostrzegali..

{}× 1 | link |
@Bella17
2009-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Uwielbiam tę książkę, doskonały przykład jak nie należy żyć. Musiałam czytać ze słownikiem wyrazów obcych, bo zbyt wiele słów nie znałam:) .Początek mnie przeraził, bo nie mogłam się wczuć w ten świat, ale potem...ta książka jest po prostu niepowtarzalna.

{}× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Jeśli zarówno przeszłość, jak i świat zewnętrzny istnieją wyłącznie w naszym umyśle, a umysł można kontrolować to co wtedy? Jeżeli ktoś chce rządzić, rządzić nieprzerwanie, musi umieć burzyć w...”
{}
#
“Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny.”
{}
#
“Jesteś buntownikiem tylko od pasa w dół”
{}
#
“Jesteśmy kapłanami władzy. ”
{}
#
“Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie! ”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe