Rok 1984

George Orwell
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 458 ocen kanapowiczów
Rok 1984
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 458 ocen kanapowiczów

Opis

Ostrzeżenie, które wstrząsnęło światem i być może zapobiegło katastrofie; książka, której 39 lat nikomu nie wolno było czytać, a którą teraz każdy przeczytać powinien. Jest rok 1984. Władze nad światem sprawują trzy zwalczające się mocarstwa, w których panuje ustrój oparty na nienawiści, przemocy, okrucieństwie i strachu. Niemożliwy jest najmniejszy bunt, niedozwolona miłość; obywatele są inwigilowani dwadzieścia cztery godziny na dobę – pilnuje ich policja, znajomi, sąsiedzi, nawet własne dzieci. Na zrujnowane miasta, w których żyją wygłodniali i upodleni ludzie, co dzień spadają bomby. Dla nikogo nie ma nadziei. A jednak nawet w gruzach może zrodzić się uczucie; Winston i Julia, najtragiczniejsza para kochanków w historii literatury, usiłują walczyć o swoją godność i prawo do miłości.
Tytuł oryginalny: Nineteen Eighty-Four
Data wydania: 1988
Wydawnictwo: Da Capo
Seria: Klasyka Współczesna
Stron: 316
Mamy 34 inne wydania tej książki

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair. Pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nie...

Pozostałe książki:

Folwark zwierzęcy. George Orwell Córka proboszcza Czy naprawdę schamieliśmy? Rok 1984 Brak tchu
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niech ignorancja nie będzie naszą siłą

WYBÓR REDAKCJI
19.01.2023

Trudno myśleć o powieści Orwella inaczej niż w kategoriach arcydzieła. George Packer twierdzi, że „żadna z książek napisanych w XX wieku nie okazała się tak wpływowa, jak Rok 1984” i choć nigdy nie widziałem rzetelnie przeprowadzonych badań w tym temacie, całkiem możliwe, że się nie myli. Ta powieść wstrząsa. Jest jednocześnie tak dobra i … tak... Recenzja książki Rok 1984. Powieść graficzna

@atypowy@atypowy × 9

Kiedy Policja Myśli puka ci do drzwi...

WYBÓR REDAKCJI
13.11.2019

Winston Smith żyje w świecie, w którym Wielki Brat ma władzę i zawsze patrzy. Jedynym celem społeczeństwa jest praca i posłuszeństwo, ale Winston nie chce tak żyć. Stara się zbuntować, stara się myśleć i tym samym łamać prawo, stara się... O czym to mówiliśmy? Wielki Brat patrzy. Pamiętaj, że trwa wojna z Euroazją, a Policja Myśli już do ciebie id... Recenzja książki Rok 1984

@gloria11@gloria11 × 3

Wielkie ostrzeżenie

1.04.2021

Powróciłem po latach do arcydzieła Orwella, tym razem w formie audiobooka, słuchałem znakomitej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Muszę powiedzieć, że książka wcale się nie zestarzała, to wciąż przejmujący, przygnębiający obraz społeczeństwa totalitarnego, w którym nawet myśli obywateli podlegają kontroli. Uderzyła mnie w czasie lektury samot... Recenzja książki Rok 1984

@almos@almos × 19

Wielki Brat patrzy.

13.02.2021

" Obywatel Oceanii przypomina człowieka zawieszonego w przestrzeni międzygwiezdnej; jak on nie potrafi stwierdzić, gdzie jest góra, a gdzie dół. Rządzący takim państwem mają władzę absolutną, o jakiej nawet nie marzyli faraonowie czy rzymscy cesarze. Muszą się troszczyć o to, aby nie zagłodzić na śmierć zbyt wielkiej rzeszy poddanych, gdyż mogłoby... Recenzja książki Rok 1984

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-07-12
8 /10
Przeczytane

Wróciłam do niej po latach. Kiedyś bardzo mi się podobała. Nic się nie zmieniło. Tylko... samo określenie "podobała", nie wiem czy pasuje do treści. Okropności jakie człowiek jest gotowy uczynić dla władzy chyba są cały czas aktualne.
"Władza polega na poniżaniu i zadawaniu bólu. Władza oznacza rozrywanie umysłów na strzępy i składanie ich ponownie według obranego przez siebie modelu."
"Nie wprowadza się dyktatury po to, by chronić rewolucję; wznieca się rewolucję w celu narzucenia dyktatury."
I perełka - bo co nam - władzy - może ktoś zrobić:
"Co znaczy te kilka gwiazd? (...) To drobiny ognia oddalone o kilka kilometrów. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy do nich dolecieć. Albo je zakryć. Ziemia jest środkiem wszechświata. Słońce i gwiazdy obracają się dookoła niej. (...) Do celów nawigacji morskiej lub kiedy przewidujemy zaćmienia, często wygodniej nam przyjąć roboczą hipotezę, że to Ziemia obraca się wokół słońca a gwiazdy są odległe o wiele milionów kilometrów. Ale co z tego? Czy myślisz, że stworzenie podwójnego systemu astronomii przekracza nasze możliwości?"

Wystarczy tylko ćwiczyć umysł i mamy pewność, że 2+2=5.

× 22 | link |
@Nina
2021-09-13
8 /10
Przeczytane 2021 Audiobooki

„1984” Georga Orwella znają chyba wszyscy, na pewno zna ją moje pokolenie. A kto nie zna, niech koniecznie nadrobi zaległości, może staną Wam przed oczami obrazy z naszej rzeczywistości? Może da Wam do myślenia Orwellowska antyutopia? Może odnajdziecie siebie w postaci Winstona Smitha? Może również dojdziecie do wniosku, że dwa plus dwa wcale nie musi równać się cztery.

Po raz pierwszy tę książkę przeczytałam, kiedy nie byłam na nią całkiem gotowa, kiedy nie miałam tej świadomości, którą posiadam teraz, ale i tak zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Teraz przypomniałam ją sobie, słuchając audiobooka i muszę przyznać, że w tej wersji przemówiła do mnie jeszcze bardziej.

Nie będę rozpisywać się o treści, o tej wszystko już chyba zostało powiedziane, a ja nic mądrego nie mam do dodania. Powiem tylko, czytajcie. Warto.

× 20 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-09-22
10 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Cóż, moja ocena chyba doskonale ''mówi'' o opinii. Książka wspaniała w swej trafności. Jak już ktoś napisał wcześniej, pozycja nie dla każdego, ale dla tych niektórych, koniecznie!. Moim zdaniem mimo upadku komunizmu wcale nie straciła na racji bytu, a wręcz odwrotnie. Nie ma wielkiego brata, ale Anksoc i Policja Myśli ma się doskonale i doskonale za niektórych ''myśli'' a Nowomowa przebija z wielu wypowiedzi na różnych forach...Orwell stał się doskonałym ''prorokiem'' a dwa plus dwa dzisiaj tym bardziej rzadko kiedy bywa cztery.

× 14 | link |
@Antoniowka
2021-06-07
8 /10
Przeczytane

Niepokojąca i ciągle aktualna powieść o życiu w państwie totalitarnym. Odrobinę w wymowie przypomina mi „451° Fahrenheita” – jednak dla mnie wizja Orwella jest bardziej „totalna”, mniej (jeśli w ogóle) się zestarzała. I na koniec ciekawy cytat, który powinniśmy mieć w głowach, gdy zaczynamy spory polityczne:

„Partia pragnie władzy wyłącznie dla samej władzy. Nie obchodzi nas dobro ludzkości, obchodzi nas wyłącznie władza”*.

* G. Orwell, Rok 1984, Muza, Warszawa 2017, s. 297.

× 14 | link |
@beata87
2022-09-06
10 /10
Przeczytane

Przerażająca wizja świata w genialnym słuchowisku, będącym adaptacją kultowej powieści G. Orwella.
Niestety ciągle aktualna. Ukazuje pełną mocy manipulację stosowaną w polityce, kłamstwo i zniewolenie jednostki.
"Wojna to pokój, a wolność to niewola."
Wielki Brat czuwa, śledzi i niszczy każdego wroga, każdą myślozbrodnię. Niszczy kulturę i mowę. Niszczy przeszłość, zmieniając ją i kształtując wedle potrzeb. Powstaje nowomowa.
Ta niesamowita aktualność powieści widoczna jest w każdej scenie.

× 11 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-15
10 /10
Przeczytane 100 BBC 1001 książek, które musisz przeczytać 100 zakazanych książek - historia cenzury Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach 100 Time 100 The Guardian 100 Le Monde 100 NKK Mam w domu 📚 100 Modern Librarys best novels 501 Must-Read Books

Książka, którą trzeba przeczytać, klasyk, bla, bla, bla... To już wszyscy napisali, nawet się z tym zgadzam.

Chociaż minęło już parę lat odkąd czytałam tę książkę po raz pierwszy, doskonale pamiętam uczucia mi wtedy towarzyszące. Bunt, głównie. Przez większość lektury kołatało mi się w głowie: jak można tak żyć? Jak można pozwolić zrobić z siebie coś takiego? Bezpłciowe owieczki wypasane grzecznie na partyjnej karmie, o smaku niczego, żyjące w obskurnym chlewie, lampiące się w ekran z wieczną maską uwielbienia na owczych pyskach. Nawet beczenie im zmodyfikowano. I o zielonej trawie myśleć nie wolno.
Mnie najbardziej przeraziło zakończenie części drugiej, taka bierność w obliczu najwyższego zagrożenia, kiedy już niewiele można stracić, jest dla mnie najgorszym wyborem.

Ze mnie byłaby niezła czarna owca. Dwójmyślenia nie byłabym w stanie znieść. Wydaje mi się, że nie poddałabym się bez walki. Chociaż kto wie, obym nigdy nie musiała tego sprawdzać.

× 9 | link |
@literackiespelnienie
2020-06-18
8 /10
Przeczytane Polityczny Wielka Brytania Dystopia

,,Wojna jest pokojem. Wolność jest niewolnictwem. Niewiedza jest siłą''. Powrót do Orwella zawsze wdzięczny, ale ów pozycja nie robi piorunującego wrażenia, jak w dniu premiery. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się, jak państwo wpływa na kulturę oraz społeczeństwo. Obserwuję i nie dowierzam, do czego doszło. Komunistyczne Chiny z kulturą twarzy, hiperinflacja w Wenezueli, gdzie benzynę otrzymasz za friko, ale stawki za obiad to obłęd, rezerwaty w USA, Brexit w Wielkiej Brytanii. Dalej wymieniać? Uodporniłem się na wizje sprzed lat, ponieważ Orwell wszedł do powszechnego słownika. Wystarczy przypomnieć, że niedawno kręcili ,,Big Brother'' - reality show, gdzie dobrowolnie mogłeś dać się ,,zamknąć'' w czterech ścianach pod bacznym okiem kamer, które obserwują każdy twój ruch.

,,Rok 1984'', to nic innego jak przestroga przed totalitarnymi władzami, które chcą Cię zniewolić. Tyle tylko, że dzisiaj robią to pod innymi nazwami. Mass media kłamią, dlaczego wmawia się bezmyślnie, że jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę - co to za sprzeczność? Potem młody kadet idzie do woja i zaskoczony, że musi się podporządkować. Miast totalitaryzmu macie demokrację, gdzie rzekomo wybieracie kandydatów na posłów (czy też osłów, jak mawiają sąsiedzi), którzy są podstawieni przez rządy i tak się kręci karuzela śmiechu, że masz wolny wybór. Cudowne życie. Podziemna organizacja w ,,Roku 1984'' to nic innego, jak strajk przeciwko oligarchii, którzy trzymają ludzkość w garści i sobie wymyś...

× 6 | link |
@Czajka
2020-01-10
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Do tej książki wracam co kilka lat. I coraz głębiej mnie porusza. I coraz więcej mówi mi o aktualnej rzeczywistości, zdominowanej przez totalną inwigilację za pomocą coraz nowszych systemów IT. Kiedy czytałam w dzieciństwie książki s-f o tym, jak będzie wyglądać życie na Ziemi w XXI wieku, byłam przekonana, że wszyscy Sylwestra 2019 roku będziemy spędzać na Księżycu. Pudło!  Tymczasem Wielki Brat cały czas czuwa.

× 5 | link |
@Goszka
2015-03-27
10 /10
Przeczytane

Oda do władzy. Wstrząsająca, wciągająca, mocna. Genialne studium inwigilacji i destrukcji człowieczeństwa. "Rok 1984" to pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się czytelnika. Autor wykreował świat, w którym wolność nie istnieje, używanie mózgu jest niewskazane, przeszłość jest fałszowana, rzeczywistość przeraża, a związki międzyludzkie są naznaczone tylko nieufnością.

× 4 | link |
@snaky_reads
2023-01-08
9 /10
Przeczytane

To jest jedna z tych lektur szkolnych, które czyta się z przyjemnością. Wciąga niesamowicie, chociaż jest przewidywalna, jak to bywa z totalitaryzmami i to świadczy o kunszcie Orwella. "Rok 1984" obok "Folwarku zwierzęcego" dołącza do mojej półki książek, do których warto wracać wiele razy.

× 4 | link |
@Bookallia
2021-02-24
8 /10
Przeczytane

„Ministerstwo Pokoju prowadzi wojnę, Ministerstwo Prawdy kłamie, Ministerstwo Miłości torturuje, Ministerstwo Dostatku głodzi” – zdawałoby się to abstrakcyjne i przeczące prawdzie, a jednak taka rzeczywistość jest zaprezentowana w świecie przedstawionym przez George’a Orwella.Autor w książce „1984” odsłania przed czytelnikiem wizję przyszłości, gdzie wszyscy są niewolnikami Partii, która sprawuje władzę nad ludźmi nie tylko jako na grupie, ale także nad jednostkami i ich umysłami. Każdy człowiek jako jednostka musi być podporządkowany Partii czynami, wolą i umysłem. Powstaje nowomowa, która ma na celu zapobiec myśleniu mogącemu zagrozić władzy Partii, a ludzie są skazywani na tortury przez „myślozbrodnię”. Główny bohater książki – Winston Smith – jest jedną z osób, które dopuściły się tego okropnego czynu i ma zamiar odmienić świat; nie chce już dłużej być niewolnikiem Wielkiego Brata.Historia niezwykle makabryczna i poruszająca, a w pewnym sensie nawet bardzo aktualna. Władze od zawsze próbują wniknąć w naszą świadomość, a propaganda nadal jest stosowana – może nie w tak dużym i przeraźliwym stopniu jak w książce, ale jednak istnieje. Czytając tę lekturę, miałam ciarki, a im bardziej się w nią zagłębiałam, tym bardziej, przerażało mnie okrutne traktowanie ludzi przez Partię. Jednak warto przeczytać opowieść Orwella dla samej świadomości, że taka przyszłość była możliwa – i może nadal jes...

× 3 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2021-04-25
7 /10
Przeczytane

Przychodzi taki moment w życiu czytelnika, iż wypadałoby nadrobić zaległości w książkach klasycznych, tych ponadczasowych, lekturach, książkach, które niby każdy zna, każdy słyszał, lecz nie każdy czytał. Swoją przygodę z Orwellem rozpoczęłam od komiksowego wydania "Roku 1984", a kolejno uzupełniłam o książkę. Nie jest to łatwa, lekka i przyjemna lektura, ale nawet tego nie oczekuję po książkach, które mimo upływy lat są wciąż na ustach i w pamięci czytelników.
👥
Świat, jaki niektórzy pamiętają, lecz skrzętnie ukrywają w czeluściach umysłu, nie istnieje. Nowy porządek świata, nowa władza, Wielki Brat, który nieustannie patrzy, sprawdza, kontroluje na każdym kroku. Jeden krzywy uśmiech, nieodpowiedni grymas, jedno słowo za dużo mogą sprawić, że przestajesz istnieć.
Albo się podporządkujesz, albo znikasz.
Dzieci od małego uczone przemocy i donosicielstwa, dorośli, którzy niczym żołnierze bezmyślnie wykonują rozkazy. Tu nie ma miejsca na własne refleksje, a jeśli takowe się zdarzą, giniesz przydeptany pod butem maszerującej ku jedynej, słusznej myśli gawiedzi. Czy Wilson jest sam? Czy tylko Wilson zauważa, że w nowym porządku świata wcale nie jest tak idealnie?
👥
Książka, jak wspomniałam, ma wydźwięk ponadczasowy. W którymkolwiek momencie by jej nie przeczytać, Orwell zawsze trafnie nawiązuje do obecnych czasów, aktualnych wydarzeń, a tylko w ręku (i umyśle) czytelnika jest to, jak ten zrozumie przekaz i do jakich wniosków dotrze po przeczytaniu "Rok...

× 2 | link |
@tsantsara
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Literatura angielska Rankingi: Bokklubben World Library Fantastyka

Przeczytałem w wydaniu, którego tu nie ma... O ile dobrze pamiętam, była to niewielka książeczka wydana petitem, pewnie na Zachodzie, żeby łatwiej przeszmuglować do kraju, i miałem na przeczytanie chyba jedną noc...
Kongenialna wizja totalnego zniewolenia jednostki za pomocą eugeniki, ingerencji monopartyjnego państwa w każdy aspekt jej życia, prania mózgów w wyniku na bieżąco i według potrzeb preparowanej historii oraz nacechowanych sądami wartościującymi wiadomości, masowego treningu społeczeństwa w nienawiści do wybranych grup społecznych lub krajów i nieustannej obserwacji obywateli za pomocą kamer. Socjalizm do tej wizji lepiej pasował przez namolność propagandy, współczesność przez rozwój i wszechobecność manipulacji oraz technicznych środków kontroli.

Do dziś w pamięci pozostała mi scena, w której poza pokojem, wynajmowanym przez głównego bohatera na schadzki z ukochaną, jakaś robotnica śpiewa piosenkę stworzoną przez maszynę dla ogłupiania mas, czyli jakiś sztampowy utwór bez treści, a nie brzmi to tak potwornie, jak oryginał...Muzyka żyje własnym życiem i najwyraźniej ważniejsze jest wykonanie i to jak działa (wzrusza!), aniżeli intencja jej twórcy. Od tej chwili przez palce patrzyłem na pop.

× 2 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
10 /10
Przeczytane 2013

Wzór książki traktującej o antyutopijnym świecie. Zdumiewająco to prawdziwe, jak na wytarty i używany na każdym kroku slogan. Orwell zajmuje się tu opisem społeczeństwa z punktu widzenia zwykłego, szarego mieszkańca, urzędnika. Nawet nazwisko głównego bohatera jest w krajach anglojęzycznych synonimem przeciętności, jak u nas niemal przysłowiowe nazwiska Kowalski i Nowak. Przerażająca lektura. Szokująca, jeśli sobie uświadomić, że nawet teraz są na tym świecie miejsca przypominające z grubsza przedstawiony tu, alternatywny Londyn.
Fabularnie piekielnie mocna, wciągająca czytelnika od pierwszej strony. Zwierzęcy strach zmieszany ze ślepą, bezmyślną karnością prezentowanych postaci, jest wręcz namacalny.
Jedna z niewielu książek, która na miano „arcydzieła” zasłużyła w pełni.

× 2 | link |
@Yellowfriend
2007-09-28
Przeczytane

Zaczęłam czytać tę książkę bez większego entuzjazmu. Po paru chwilach nie byłam wstanie się od niej oderwać. Po jej przeczytaniu zaczęłam sie zastanawiać i doszłam do wniosku, że ta ksiązka i przesłanie zawarte w niej wciąż jest bardzo aktualne.Prawdopodobnie zawsze będzie. Gorąco polecam.

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Jeśli zarówno przeszłość, jak i świat zewnętrzny istnieją wyłącznie w naszym umyśle, a umysł można kontrolować to co wtedy? Jeżeli ktoś chce rządzić, rządzić nieprzerwanie, musi umieć burzyć w...”
#
“Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny.”
× 1
#
“Jesteś buntownikiem tylko od pasa w dół”
#
“Jesteśmy kapłanami władzy. ”
#
“Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie! ”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl