Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Guy Sorman
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Rok Koguta", najnowsza książka Guy Sormana, to barwny reportaż, a zarazem ciekawa opowieść o Chinach, i Chińczykach która powstała w wyniku wieloletniej fascynacji Autora historią i kulturą Państwa Środka. Na próżno jednak szukać w niej opisu narodzin gospodarczej potęgi, bo Chiny potęgą - gospodarczą, militarną czy polityczną - wcale nie są, zaś Zachód ogląda je zbyt często z niezrozumiałym zaślepieniem. Chiny potęgą? Wszechmocne panowanie Komunistycznej Partii Chin, brak demokracji, wyzysk najbiedniejszych, bezprawie, dość prymitywna w gruncie rzeczy gospodarka udająca rynkową, mocarstwowe zapędy, wieczne powoływanie się na przejściowość - oto chińska rzeczywistość. Przestańmy wreszcie porównywać dawne Chiny z dzisiejszymi, proponuje Sorman. Porównajmy je raczej z państwami, takimi jak Indie, dopiero wtedy przekonamy się, co naprawdę są warte.
Data wydania: 2006-06-09
ISBN: 978-83-7469-338-7, 9788374693387
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 256

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie takie kolorowe Chiny

18.11.2022

Za namową męża czytałam tę książkę, choć nie miałam na to najmniejszej ochoty. Na szczęście mój Rysiu miał rację, że wstrząśnie mną, i to bardzo mocno. Szczerze powiedziawszy jestem nią mocno zdegustowana, a samymi Chinami jestem bardzo rozczarowana. O ile w mediach kreuje się obraz "dobrych Chin", które prą gospodarczo naprzód, które utrzymują ró... Recenzja książki Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@melkart002
2020-07-05
7 /10
Przeczytane

To książka krytyczna wobec Komunistycznych Chin. Nakreśla wiele problemów, które toczą Państwo Środka od środka. Czyta się fajnie, choć razi fakt, iż Autor pominął również osiągnięcia KPCh w rozwoju państwa, poprawie losu swych obywateli. Jako przeciwstawienie Chinom kontynentalnym, Sorman stawia Tajwan. Pisze o nim niemal w superlatywach, choć skromnie. Dlatego ciężko jest nie uznać książki tej za tendencyjną. No proszę - zły/komunistyczny Wschód/Chiny komunistyczne, dobry/demokratyczny Zachód/Tajwan. Co więcej, opis tajwańskiego systemu jest dosyć lakoniczny, zaś opis Chin kontynentalnych długi, i nastawiony anty. Rozumiem, że zamysłem autora było ukazanie przede wszystkim problemów Chin, ale jako uczciwy badacz, powinien pokazać również tę drugą stronę medalu.

| link |
@beniaczek1
2022-11-18
6 /10
Przeczytane
CA
@captaindrown
2019-11-08
6 /10
Przeczytane
@Distant
@Distant
2010-04-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Chiński rząd zawsze twierdził, że nie było ani jednej ofiary śmiertelnej „na placu”, ale na sąsiednich ulicach zastrzelono z karabinów maszynowych trzy tysiące próbujących uciekać manifestantów. 17 lat później nadal nie wolno o tym mówić, tak jak nie wolno prowadzić absolutnie żadnych dochodzeń. Policja prześladuje pekińską organizację rodziców ofiar, bo próbuje ona sporządzić listę zaginionych. O wydarzeniach na placu Tian’anmen nie wolno wspominać nawet w literaturze.
Dodaj cytat