Rok próby

Kim Liggett
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Rok próby
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

O tym się nie rozmawia… To zabronione. W hrabstwie Garner wszystkie szesnastoletnie dziewczyny muszą na rok opuścić rodzinną osadę. Ponoć ich tajemnicza moc odbiera rozum mężczyznom, a kobiety doprowadza do szału zazdrości… W dziczy mają się wyzbyć owej magii, by powrócić do domu jako czyste i gotowe do małżeństwa. Tyle że nie każda zdoła przeżyć… Tierney James już niedługo sama pozna całą prawdę o roku próby. Będzie musiała stawić czoła bezwzględnej naturze i brutalnym kłusownikom czyhającym w lesie. przede wszystkim demonom, które czają się w mrokach dziewczęcych dusz…
Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-271-6006-5, 9788327160065
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Stron: 336
dodana przez: chudini0505

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mroczna, niepokojąca, piękna opowieść o dorastaniu...

{} WYBÓR REDAKCJI
27.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przekraczanie progu dorosłości stanowi niezwykle ważny, trudny i nierzadko bolesny czas w życiu człowieka, a zwłaszcza kobiet. To właśnie wtedy kończy się czas niewinności, dziecięcej beztroski i niczym nie krępowanej radości, a zaczyna okres stawiania czoła światu i wymogom innych ludzi, głównie mężczyzn. O tym temacie opowiada również w znakomi... {} Recenzja książki Rok próby

@Uleczka448@Uleczka448 {}× 9

Krwawy rok

23.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Rok próby” to niezwykła opowieść o tym, jak w hrabstwie Garner traktuje się wszystkie kobiety. Nie mają one praktycznie żadnych praw, są własnością mężczyzn, a w wieku szesnastu lat muszą odbyć obowiązkową próbę, podczas której mają pozbyć się swojej magii. Nie jest to żaden przyjemny obóz, lecz walka o przetrwanie, która nie każdemu się udaje. J... {} Recenzja książki Rok próby

@Bookish_Side@Bookish_Side {}× 12

O sile przetrwania

17.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Rok próby" Kim Liggett od wydawnictwa Dolnośląskie to najlepsza książka tego roku! To wstrząsająca i brutalna opowieść, a zarazem bardzo fascynująca. Idealne połączenie thrillera i antyutopii. . Akcja rozgrywa się w hrabstwie Garner, w którym kobiety są ograniczane na każdym kroku. Nie mają żadnych praw i muszą być posłuszne mężczyznom. Uważa s... {} Recenzja książki Rok próby

"Opowieść podręcznej" i "Igrzyska śmierci" jednocześnie.

15.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Hrabstwo Garner, czyli świat, w którym kobiety nie mają praw. Traktowane są jak inkubatory, mają za zadanie dbać o ognisko domowe i wydać na świat potomstwo. Jeśli nie wychodzą za mąż, są odsyłane do ciężkich robót, bo muszą być przydatne. W tym świecie wszystkie decyzje podejmują mężczyźni. To oni zdecydowali, że każdego roku dziewczęta w wieku s... {} Recenzja książki Rok próby

Moja opinia o książce

Opinie

@Nigrum
2021-03-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam

W hrabstwie Garner każda dziewczyna w wieku szesnastu lat musi opuścić dom, by wyruszyć na rok próby. Rytuał ten ma na celu pozbawić młode kobiety ich tajemniczej, złowrogiej i nieokiełznanej magii. Tierney James należy do tej grupy i w tym roku stanie do walki z własnymi słabościami, siłami natury raz nakazami, które definiują całe jej życie.

Mała społeczność skrępowana zakazami i zabobonami, z nadrzędną rolą mężczyzn. Młode dziewczęta zamknięte w jednym miejscu i zmuszone do walki o własne życie.
Książka Kim Liggett to opowieść o sile przetrwania. O mroku jaki zamieszkuje ludzkie dusze i wypełza wtedy, kiedy człowiek jest najsłabszy.

Historia Tierney na początku wydawała mi się strasznie przewidywalna. Do momentu, kiedy dziewczyny ruszają na rok próby. Wtedy dzieję się dosłownie wszystko, a akcja wydusza z nas wstrzymywany oddech.

Człowiek zaszczuty niczym zwierzę, walczący o przetrwanie, o upragnioną wolność i możliwość decydowania o samym sobie. Do tego sprowadza się cała ta historia - do tej możliwości wyboru. Ale czy jest on dany bohaterom? Musicie sprawdzić sami.

Tierney James to twarda sztuka i bohaterka z którą łatwo się utożsamiamy. Jej siła tkwi w roztropności i dobroci. Dziewczyna prowadzi nas przez mroczny las, pełen zła i udręczonych dusz, udowadniając jak bardzo chce żyć, a my kibicujemy jej z całych sił.

Historia budzi w czytelniku wiele emocji, czasem wręcz skrajnych. I pokazuje, że największym zagrożeniem...

{}× 4 | link |
ME
2021-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Tytułowy rok próby to czas, gdy dziewczyna staje się kobietą i ma spalić w sobie całą magię i być czysta. W świecie, gdzie kobiety traktowane są jako gorsze. Spędza go na wygnaniu. Wraca z niego lub nie. Każda możliwość ma swoje konsekwencje.
Tierney, bohaterka tej opowieści jest urodzoną buntowniczką. Mieszka z rodzicami i czterema siostrami w hrabstwie Garner. Chciałaby mieć lepsze życie, w prawdzie. Ale dostaje welon i wyrusza w nieznane z innymi dziewczętami.
Co ją tam czeka?
Z czym będzie musiała się zmierzyć?
Czego się dowie?

"(...) prawdziwym wrogiem człowieka nie są ani dzikie zwierzęta, ani nawet żywioły, lecz jego własny umysł." (str. 151)

Wyspa, jako miejsce odosobnienia.
Mity, legendy i opowieści o duchach. Morderczy kłusownicy. Młode kobiety walczące o przywództwo i wykorzystujące strach a często głupotę innych. Walka o przetrwanie, przeżycie w ekstremalnych warunkach. Bez pomocy. Za to z przeszkodami. Niezbędnymi, jak się okaże.

Fabuła zaciekawia i wciąga od pierwszej strony. Potem już tylko coraz bardziej chce się wiedzieć, co będzie, co się wydarzy. A to często zaskakuje.

Odnalazłam tu elementy przypominające mi kilka książek. Nie będę ich wymieniała...Wszystkie były warte przeczytania. Ta, którą właśnie skończyłam ma w sobie to magiczne COŚ, co sprawia, że nie chce się przerwać czytania. Do samego końca.

Książka ukazała się nakładem Wyd...

{}× 2 | link |
@dwor_ksiazek_i_slow
2021-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Od Wydawnictwa/Autora Posiadam Przeczytane 2021

To książka brutalna i wstrząsająca, ale i fascynująca. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Polecam!

{}× 1 | link |
VA
2021-04-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Przeżyją razem albo zginą samotnie!”

„Rok próby” Kim Liggett to książka, która porywa czytelnika od pierwszy stron, aby wywołać w nim wachlarz pełen emocji. Historia ta pokazuje, że największym zagrożeniem dla człowieka jest inny człowiek!

W hrabstwie Garner kobiety są własnością mężczyzn. Nie mają prawa wyboru, a za każde przewinienia są surowo karane śmiercią lub wygnaniem. „Ponoć ich tajemnicza moc odbiera rozum mężczyznom, a kobiety doprowadza do szału zazdrości…” dlatego muszą one wyruszyć na rok próby, aby wyzbyć się mocy, którą w sobie posiadają i wrócić oczyszczone. Jednak jak się okazuje niebezpieczeństwa, które czekają na nie w dziczy nie są o wiele straszniejsze niż okrucieństwa jakie są w stanie sobie wzajemnie zagwarantować.

Tierney to szesnastoletnia dziewczyna, która wraz z rówieśniczkami udaje się na rok próby. Główna bohaterka to charyzmatyczna i silna buntowniczka, która nie boi się stawić czoła niebezpieczeństwu. Nie godzi się na życie, w którym będzie czyjąś własnością. Chce sama o sobie decydować i coś w życiu osiągnąć, a nie podlegać tylko woli męża.

Kim Liggett stworzyła wstrząsającą i brutalną historię dla młodzieży. Z zapartym tchem śledziłam losy głównej bohaterki i akcję, która pędziła jak szalona. Nie brakuje również zwrotów akcji, które spowodowały u mnie niemałe zaskoczenie. Wykreowany przez autorkę świat wywarł na mnie ogromne wrażenie, a dokładne i pięknie ubr...

{} | link |
@lenamaj_83
2021-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Rok próby to książka, która przełamała moja kolejną granicę. Nie czytam tego rodzaju literaturę, jednak ta książka mnie tak zafascynowała, że nie potrafiłam się oderwać.

Tym razem nie napiszę o czym było w książce, ale co mi się spodobało.
Po pierwsze rola dziewczynki, dziewczyn, kobiet. Matki, żony i służące. To mężczyźni rządzą, one mają być posłuszne, pozbawione magii i do tego służy rok próby.
Po drugie wątek miłości genialne połączenie skrajnych światów. Ofiara i kat ale kto jest kim? Próba poznania i zrozumienia drugiej strony.
Po trzecie zmiana dziewczyn po roku próby, który tylko nie licznym daje szanse przetrwać. Niektórym otwierają się oczy i dostrzegają otoczenie. Inne stają się potulnymi żonami jak mężczyźni tego oczekują.
Po czwarte sam rok próby, okres który wywołuje nienawiść, zazdrość, wyrzuty sumienia. Świat w dziczy i groźnych zwierząt, ale kto najbardziej zagraża dziewczynom w roku próby.

Książka to rollercoaster, pełna różnych emocji i zwrotu akcji. Książka walcząca między rozumem a sercem. Polecam warta uwagi

{} | link |
@Aleksandra_B
2021-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Teraz czytam 2021 Polecam! Zrecenzowane

Podsumowując. „Rok próby” to rollercoaster wrażeń. „Rok próby” to narkotyk. „Rok próby” to stanowczy sprzeciw traktowania kobiet jak popychadła, niewolnice, żywe inkubatory. Żyjemy w tak niepewnych czasach, że to, co tutaj miało miejsce, może mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. A tak nie powinno się stać!
Wywołująca ciary na plecach, powodująca zastyganie krwi w żyłach powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Już teraz wyrusz do niepokojącej wizji świata, gdzie nie ma równości, za to odnajdzie się chęć buntu, walki o nową przyszłość. Tylko czy starczy sił, aby wytworzyć iskrę i wzniecić pożar?

{} | link |
@Wilczekczyta
2021-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Przeczytane 2021

Mroczna, niepokojąca, drastyczna i przegenialna!

{} | link |
@potarganerude
2021-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@renata181075
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@ruficzek
2021-08-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
PA
2021-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@mira_krantz
2021-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Ziarnokolumbijskiejkawy
2021-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@maitiri_books_2
2021-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@edward_books
2021-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Każda z nas ma w sobie miejsce, którego nikt nie zobaczy, do którego nikt nie wejdzie. To, co płonie w tobie, płonie w każdej z nas. ”
{}× 2
#
“"Tak to właśnie jest, gdy dopuści się do siebie światło - kiedy zgaśnie, ciemność wydaje się mroczniejsza niż wcześniej."”
{}× 1
#
“"(...) prawdziwym wrogiem człowieka nie są ani dzikie zwierzęta, ani nawet żywioły, lecz jego własny umysł."”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe