Romans licealny

Piotr Zaremba
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Romans licealny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Piotr Zaremba pokusił się o rzecz w naszej współczesnej literaturze niemal wyjątkową. I nie chodzi tylko o rozmach, z jakim w tej wielowątkowej powieści kreśli panoramę Polski lat 1987-1991. Kwestia w tym, że utkał ją z codziennych rozmów, drobnych zdarzeń, często zwyczajnych, pozornie nieistotnych sytuacji: z tego wszystkiego, co nabiera znaczenia dopiero, gdy spoglądamy wstecz, mając obraz całości. W odmalowaniu "życia na gorąco" z ówczesnej, szybko zmieniającej się perspektywy, pomógł mu pomysł tyleż prosty, co efektownie nośny. Akcja powieści rozgrywa się w szkole, w "najsłabszym liceum w okolicy" na warszawskiej Pradze. Oczywiście, wraz z uczniami i nauczycielami odbywamy różne bliższe i dalsze wędrówki - do ich domów, do knajp, w których toczą się ideologiczne spory, na buzujący Uniwersytet, czy nawet w Tatry, gdzie klasa jedzie na wycieczkę. Ale to właśnie w owym liceum, w pokoju nauczycielskim, na lekcjach i we wszystkim, co dzieje się wokół szkoły, skupiają się jak w soczewce charaktery, postawy, oczekiwania i niepokoje trzech pokoleń Polaków: uczniów, ich rodziców oraz starszych i młodszych belfrów. Wpływ na zawarte tu doskonałe obserwacje miał zapewne fakt, że przecież autor sam był młodym nauczycielem i po studiach pracował w liceum... Życie szkolnego mikrokosmosu - z figurką Lenina, która w pewnym momencie znika z biurka wszechwładnej dyrektorki i pochodem pierwszomajowym, jednego roku ważnym, a następnego niemal zapomnianym - idealnie oddaje nasze życie czasów przełomu. Na plan pierwszy wysuwają się losy trzech kolegów - dziecinnego Remka, syna milicjanta, pewnego siebie Rawicza, syna handlowca, i tajemniczego Ferensa - oraz ich dwojga młodych nauczycieli: historyka Pawła, niedawno jeszcze student zaangażowany w opozycyjną działalność, i polonistki Anny, wdającej się w tytułowy romans ze swym uczniem... Choć konkretnie osadzona w specyficznym momencie dziejowym (strajki w Nowej Hucie, "jaruzelskie" referendum, powrót "Solidarności", debata Wałęsa-Miodowicz, premier Mazowiecki, prezydent Wałęsa), książka Zaremby nie jest na szczęście rozpolitykowana. Autor uniknął też schematycznych podziałów na dobrych, złych, głupich czy mądrych. Lecz także poza kontekstem historycznym "Licealny romans" stanowi poruszającą, ponadczasową opowieść o dojrzewaniu i wychowaniu, o dylematach młodości i dorosłości, i o poszukiwaniu miłości.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-247-1946-4, 9788324719464
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Świat Książki
Seria: Nowa proza polska
Stron: 480
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Piotr Zaremba Piotr Zaremba
Urodzony 23 marca 1963 roku w Polsce (Warszawa)
Piotr Zaremba – polski historyk, dziennikarz, publicystka, komentator polityczny i krytyk teatralny. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel historii w XXIII liceum Ogólnokształcącym ...

Pozostałe książki:

O jednym takim... Biografia Jarosława Kaczyńskiego Marcinkiewicz Demokracja w stanie wojny Horror licealny
Wszystkie książki Piotr Zaremba

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Romans licealny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

AG
2012-06-03
10 /10
Przeczytane Nie-Boski Adam

Zgadzam się z poprzedniczką - książka jest świetna! Sam pomysł pokazania czasów liceum w końcówce lat 80 z perspektywy ucznia oraz nauczyciela jest genialny. Dzięki temu możemy poznać zupełnie różne stanowiska, które jednak na pewnej płaszczyźnie są do siebie zbliżone. Układ książki, podzielenie na dziesiątki krótkich rozdziałów zdecydowanie wpływa na szybkość czytania, a także sprawia, że akcja nie jest monotonna i długa jak przystało na cztery lata ówczesnej edukacji w liceum. Bohaterów jest sporo, ale po wgłębieniu się w historię, czytelnik przestaje mieć problemy z ich rozróżnieniem. Moim zdaniem pan Zaremba doskonale pokazał obraz czasów przełomu, a także towarzyszące mu uczucia, skonfrontowane z przeżyciami dorastającej młodzieży. Godna polecenia!

| link |
@kassyopeya
2009-08-29
Przeczytane Na mojej półce!

Niesamowity opis szkoły polskiej u schyłku PRL-u. Bunt młodych, asekurancka postawa starych wyjadaczy. Odrobina smutku, ale też nadziei na lepsze jutro. Polecam!

| link |
@MacochaKopciuszka
2010-01-26
8 /10
Przeczytane

Książka świetna.! tylko mogłoby być mniej bohaterów a jak już to chociaż o imionach/ ksywach na różne literki (:

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Romans licealny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl