Rozdroża

William Paul Young
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Rozdroża
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis


Wzruszająca historia zaczyna się od biznesmena, Anthony Stewart, który własną pracą doszedł do obecnej pozycji. To samotny mężczyzna po czterdziestce znany jako "negocjator trudnych i dużych transakcji." Uzależnienie od wygranej, o którym świadczy jego "rosnący portfel inwestycyjny", było jego celem bez względu na koszty. Pracownicy drżeli przed nim, a ON był zachwycony "wyrywając resztki godności ludzi wokół niego.


Jednak jego dusza, ukryta za samolubną ambicją i strachem skutecznie zagłuszała wewnętrzny ból spowodowany przez utraconą miłość i poczucie osamotnienia. Do czasu, gdy lekarze wykrywają u niego nowotwór. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM. Budzi się w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. Anthony jest nieświadomy swojego prawdziwego stanu i kieruje się prosto ku źródłu światła.


Young w mocny słowach przedstawia zagubienie i niedowierzanie Anthonego, Odmienna od codziennej sytuacja w jakiej się znalazł, wystawia jego wierzenia na próbę i pozostawia mu wybór zmiany samego siebie.


W surrealistycznym świecie spotyka Irlandczyka Jacka, "obcego", który pociesza i babcię, która gotuje z "sekretnych receptur rodzinnych." Babcia uczy również o śmierci, przebaczeniu, i tym co się znajduje pomiędzy czasem i wyborem. Tak jak w przedstawionym w Chacie opisie chrześcijańskiej Trójcy, tak i tutaj Bóg, Jezus i Duch Święty mają wzbudzać kontrowersje. Jej portret wynika z duchowego aspektu, opisany przez człowieka, który uważa się za "wierzącego, ale nie religijnego." Young w wywiadzie dla Publishers Weekly przyznaje że Crossroads "... rodzi nowe pytania" i mówi, że prawdopodobnie znajdą się czytelnicy, którym powieść może się nie spodobać.


Chociaż dopiero trzeci rozdział książki przykuwa uwagę czytelnika, pierwsze dwa rozdziały są potrzebne, aby zrozumieć resztę opowieści. Potem tempo narasta i stawia Anthony'ego wobec fundamentalnego wyboru, który Jezus miał na myśli kiedy powiedział: "...wybierz jedną osobę aby ją fizycznie uzdrowić ... tylko jedną ... a kiedy zrobisz to, wraz z Twoim wyborem, Twoja podróż się skończy". Wyjątkowa podróż uzdrowienia, którą przechodzi Anthony, jest tajemnicą owiniętą fascynującą fantazją. Young, jak wcześniej, po mistrzowsku oddaje poczucie powszechnego cierpienia i bólu, ucząc, że wybory są tam, gdzie potrafimy je zobaczyć.

Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7534-069-3, 9788375340693
Wydawnictwo: Nowa Proza
Stron: 314
dodana przez: ela_r22
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Chata Ewa
Wszystkie książki William Paul Young

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rozdroża często mają wiele dróg

25.06.2016

"- Myślę, że gdy umierasz, to umierasz. Stajesz się karmą dla robaków, obracasz się w proch, rachu-ciachu i do piachu, koniec pieśni." Sięgając po tą pozycję, miałam za sobą wiele opinii i utartych schematów głoszonych przez odbiorców. Te posiadały w sobie wątek negatywny wynikający z filozofii pisarza, odwoływań do sfery duchowej czy boskiej. ... {} Recenzja książki Rozdroża

Moja opinia o książce

Opinie

@Natula
2020-03-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Życiowe zawirowania

Książka Younga jest prostą historią, która co nieco przypomina Dickensowską „Opowieść wigilijną”. Anthony podobnie jak Scrooge, jest zamkniętym w sobie egoistą, zaś wypadek sprawia, że doświadcza duchowej przemiany; próbuje obalić mury swojej pyszałkowatości, zadufania, nauczyć się szacunku do ludzi, zaufania oraz doznać smaku prawdziwej wiary i miłości. W lekcji życia towarzyszą mu wyjątkowe postacie (nie tylko z wyżyn niebieskich) obdarzone fenomenalnymi charakterami, bardzo ciepłe, szczere i z ogromnym poczuciem humoru. Wielokrotnie wybuchałam śmiechem, czytając niekiedy absurdalne rozmowy Tony'ego z Maggie - pielęgniarką z onkologii dziecięcej, ale też ogromna ilość uczuciowych treści budziła wzruszenie. Uważam, że „Rozdroża” to piękna powieść, (choć jej początek niekoniecznie należy do najłatwiejszych) ukazującą moc trzech podstawowych wartości. Obnaża skutki zatracenia sensu życia oraz porzucenia zasad etycznych, ale warto zauważyć, że oprócz tych przewodnich motywów, autor umiejętnie porusza tematy dyskryminacji a także stereotypowego myślenia, czy seksizmu. Powieść jest inspirującą lekturą, niekoniecznie lekką i przyjemną, jednak na pewno wartą poznania.

{}× 3 | link |
@Coralen
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.
@jatymyoni
2020-08-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Nuda i dno L. amerykańska
@ela_r22
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Litertura piękna 2020

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozdroża. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl