Ryngraf

Maria Rodziewiczówna
Ryngraf
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dodatkowy tom kolekcji z czterema opowiadaniami Marii Rodziewiczówny o tematyce patriotyczno-religijnej: „Pierwsza kula”, „Jan Borucki”, „Perpetuum mobile” i „Ryngraf”. Każde z nich poświęcone jest walce o podtrzymanie tożsamości i wiary Polaków, zwłaszcza w okresie zaborów. „Gdy zza munduru błysnął ryngraf, który Konstanty zdjął i na ścianie powiesił, Hiszpan się przeżegnał i o krok się zbliżył. Blacha ta srebrna ze złocistą Bogarodzicą w środku zajęła go niezmiernie; ciągle na nią zerkał, a przez oliwkową, pomarszczoną jego twarz przechodziły różnorodne wrażenia. Gdy porucznik dokończył opatrunku, zagadnął go pierwszy: - Wy katolicy? - Tak. (…) - A s jakiego wojska? - Ułani los infernos. Alcad przyjrzał mu się z podziwem. - Bardzo jesteś odważny, że się do tego znienawidzonego pułku przyznajesz. (…) Nie boisz się naszej zemsty? - Nie. Możecie mnie zabić, byleście oszczędzili ranionego. Żołnierz ze śmiercią oswojony i jestem bezbronny wśród was, wrogów. Nie ruszajcie tylko jego, bo on teraz jest święty! Gdy mnie zabijecie, będzie to zemsta, ale gdy jego dotkniecie, to będzie kryminał przed ludźmi i Bogiem.”  
Data wydania: 2014-03-17
ISBN: 978-83-7769-989-8, 9788377699898
Wydawnictwo: Edipresse
Seria: Klasyka Literatury Kobiecej
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 128
dodana przez: kazal_ka

Autor

Maria Rodziewiczówna Maria Rodziewiczówna
Urodzona 30 stycznia 1864 roku na Białorusi (Obwód grodzieński)
Rodziewiczówna Maria, pseudonimy Zmogas, Maro, polska pisarka. Jedna z najpopularniejszych autorek polskich. Od 1881 zamieszkała w rodzinnym majątku Hruszowa na Polesiu, gdzie gospodarowała i pisała, zarabiając na podtrzymanie zagrożonego bankructwe...

Pozostałe książki:

Dewajtis Straszny dziadunio Lato leśnych ludzi Między ustami a brzegiem pucharu Wrzos
Wszystkie książki Maria Rodziewiczówna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ryngraf aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ryngraf. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl