Rzeczy najmniejsze

Stefan Kisielewski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rzeczy najmniejsze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zgodnie z tytułem książeczka ta jest niewielkich rozmiarów. Troszkę ponad 90 stron druku, niekiedy dużą czcionką, czasem tylko parę zdań na stronie: wszystko to sprawia, że czyta się to niezmiernie szybko. Można się z nią zapoznać dosłownie w parę godzin. Ale to tylko złudzenie. Wystarczy tylko zobaczyć na czym polega istota tej książeczki aby zdać sobie sprawę, że nad niektórymi zdaniami można przesiedzieć długie chwile. Jest to bowiem wybór różnych krótkich powiedzonek, sentencji czy też aforyzmów wygłoszonych w najprzeróżniejszych felietonach i artykułach. To więc, że książeczka jest niewielka nie oznacza w tym przypadku, że można ją beztrosko przekartkować. Z pewnością wielu z czytelników, którzy po nią sięgną ze złością tupnie nogą, czasem się zdziwi, czasem wyda z siebie okrzyk zdumienia czytając niektóre z sentencji w każdym razie raczej nie można się spodziewać obojętności wobec tego niepozornego wydawnictwa.
Data wydania: 1988
Wydawnictwo: Michalineum
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 95

Autor

Stefan Kisielewski Stefan Kisielewski
Urodzony 7 marca 1911 roku w Polsce (Warszawa)
Stefan Kisielewski - polski prozaik, publicysta, kompozytor, krytyk muzyczny, poseł na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Znaku, współzałożyciel i członek Unii Polityki Realnej.

Pozostałe książki:

Abecadło Kisiela Dzienniki Rzeczy najmniejsze 100 razy głową w ściany - felietony z lat 1945-1971 Cienie w pieczarze Felietony zdjęte przez cenzurę Gwiazdozbiór muzyczny, Tom 1. Od Bacha do Strawińskiego Reakcjonista. Autobiografia intelektualna Sprzysiężenie Widziane z góry Wołanie na puszczy Zanim nadejdzie śmierć Abecadło Kisiela, Testament Kisiela Dzienniki okresu transformacji Felietony pod choinkę Felietony. Tom 1 Felietony. Tom 2 Felietony. Tom 3 Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę Felietony. Tom 5 Głową w mur. Felietony zdjęte przez cenzurę Jan Nowak-Jeziorański Głos wolnej Europy Jaś i Małgosia Materii pomieszanie Pisma i felietony muzyczne. Tom I Pisma i felietony muzyczne. Tom II Powieści Warszawskie Rzeczy małe Stefan Kisielewski ublicystyka przedwojenna Wszystko inaczej Z literackiego lamusa Zbrodnia w Dzielnicy Północnej
Wszystkie książki Stefan Kisielewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Rzeczy najmniejsze? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@m_silakowska
2020-01-04
6 /10
Przeczytane

Napiszę tylko dwie rzeczy.
1. Pan Kisielewski ciekawie przygląda się z okładki tej książki.
2. Najbardziej podobały mi się dwa fragmenty:
"[...] Natura istnieje niezależnie od człowieka. Człowiek wchodzi w bezpośredni kontakt ze znikomo małą cząstką świata, mimo to w filozofii swojej chciałby zawrzeć cały świat a nie tylko tę właśnie jego cząstkę, z którą się styka. Nie jest to zadanie psychicznie łatwe, człowiek bowiem zafascynowany bywa i zaabsorbowany sprawami ludzkimi, które przesłaniają mu resztę świata. Dlatego wydaje mi się, że największe dane, aby zostać filozofem, ma mieszkaniec bezludnej wyspy albo latarni morskiej. Słyszałem kiedyś zdanie, że chcąc się dowiedzieć prawdy o świecie, należy jak najmniej rozmawiać z ludźmi. Niewątpliwie jest w tym coś słusznego [...]"
oraz
"[...] Sokrates nie spisywał swych myśli, mimo to żyją one do dziś dnia. Zginęły natomiast bez śladu dzieła wielu czołowych myślicieli nowożytnych, którzy nie tylko zapisywali swe myśli, lecz również ogłaszali je drukiem. Wniosek z tego może być dwojaki: albo Sokrates przerastał ich o głowę, albo też, że w świecie myśli zrobiło się bardzo ciasno. Jedno i drugie niezbyt pocieszające [...]"

| link |
@zooba
@zooba
2019-11-30
5 /10
Przeczytane Posiadam

W ramach zwrotu w kierunku małych form literackich wzięłam się za tę książeczkę. Co może być mniejsze niż wybór aforyzmów, bo tym de facto są "Rzeczy najmniejsze". Kiedyś wydawało mi się to dobrym pomysłem, przeczytać samą esencję, ekstrakt mądrych myśli, bez konieczności brnięcia przez "Dzieła zebrane". Teraz czułam jakbym piła aromat do ciasta - zbyt skondensowane, pozbawione kontekstu, na dłuższą metę niestrawne. Owszem natrafiłam na kilka trafnych bardzo spostrzeżeń, parę razy pokiwałam z uznaniem głową, reszta niestety wydała mi się banalna.
Może inne krótkie formy bardziej trafia mi do gustu.

| link |
@jatymyoni
2020-12-31
7 /10
Przeczytane L. polska Dawno temu przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rzeczy najmniejsze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat