Satyra w konspiracji 1939-1944 - Krzysztof Załęski

Krzysztof Załęski
Satyra w konspiracji 1939-1944 - Krzysztof Załęski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Leży przed nami książka ? bez przesady ? niezwykła. Raczej dokument niż dzieło literackie i artystyczne, choć wielu zamieszczonym w niej utworom nie sposób odmówić wysokich zalet pióra czy ołówka. Główny walor tej książki tkwi jednak w czym innym. Utwory dzisiaj w niej zebrane ? wiersze satyryczne, fraszki, drobne pamflety, rysunki ? powstały w Warszawie w latach okupacji, niejako w cieniu rzuconym przez wyciągnięte nad Polską ramię czujnego gestapo. Nie powstały one w beztroskiej atmosferze kawiarni czy biesiadnego stołu, pospolicie towarzyszącej narodzinom fraszki. Wyrosły podobnie jak buntownicze napisy na niepodległych murach i parkanach wróżących nieuchronną zagładę hitlerowskiemu najezdnikowi złowieszczym słowem: kaput! Utwory w tej książce zebrane ? to odłożone już dzisiaj na bok narzędzia zaciętej walki, w której pisarze i rysownicy wspierali nieugiętą Stolicę ? broń, jak się okazało, równie skuteczna, co i okryte nieśmiertelną sławą rozpylacze czy visy. Książka, która leży przed nami, to uśmiech Warszawy ? ten uśmiech wśród krwawej kurzawy, który potrafił zabijać wroga i cudownie dźwigać ze zwątpienia swoich. Morderczy dla przeciwnika, krzepiący jak tęgi haust wina bezimienne żołnierskie szeregi warszawskiego Podziemia, towarzyszył nam wiernie przez pełne pięć mrocznych lat. Dlatego dzisiaj ta książka jest czymś jak jeden z pawilonów osobliwego Muzeum Wojska, gdzie z gablotek spoglądają na nas niewinnie wyszczerzone lufy pamfletów. Rola ich została zwycięsko spełniona. Bawić już dzisiaj tylko będą zasłużone satyry, rysunki i fraszki, bawić szczęśliwego z wolności czytelnika. (ST. RYSZARD DOBROWOLSKI)
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-88736-95-7, 9788388736957
Wydawnictwo: Znak
Stron: 412

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Satyra w konspiracji 1939-1944 - Krzysztof Załęski? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Satyra w konspiracji 1939-1944 - Krzysztof Załęski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe