Sen o miłości: romans

Józef Pollak
Sen o miłości: romans
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Fragment: Wzrok jej smutny biegł gdzieś hen daleko po szerokich polach ku drzewom stuletnim, co w cichym poszumie jakąś tęskną, smętną mruczały piosenkę.
— Lecz rychło — mówiła coraz ciszej, z wzrastającem wzruszeniem — brutalnie zbudzono mnie ze snu czarownego, prysły złudzenia, rozwiały się marzenia. Znikł wierny pazik kędyś bez wieści i z szat królewskich łachmany zostały, a szczęścia kwiat stubarwny w kij się zamienił żebraczy.
— Kiedyż nareszcie — przerwał jej Je­rzy z przekąsem — skończysz tę deklamację? Wszystkie kobiety tak deklamują, którym dzień po dniu na lenistwie upływa. Gdybyś była żoną wyrobnika i matką ośmiorga dzieci, nie miałabyś czasu ani ochoty układać bezsensowne wiersze i snuć bezpłodne marzenia. Dostatek i życie próżniacze nastroiły egzaltowaną twoją duszę na jakieś smętne, tkliwe tony, których ja, człowiek twardej pracy, zgoła nie rozumiem i które stanowczo potępiam. Wskutek braku zajęcia ogarnia cię nuda, melancholia, która każe ci w życiu szukać tego, czego w nim niema i tego od niego żądać, co się w nim nie da osiągnąć.
Data wydania: 1922
Wydawnictwo: Nakładem Konstantego Treptego
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 163
dodana przez: Klementynka

Autor

Józef Pollak Józef Pollak
Urodzony 18 lutego 1882 roku w Polsce
Józef Pollak – pisarz, nauczyciel. Absolwent germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, nauczyciel gimnazjalny w Krakowie i Tarnowie. Lektor języka niemieckiego w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. W broszurze Postulaty szkoły średniej przedsta...

Pozostałe książki:

Zbłąkany pielgrzym: powieść współczesna Pochód ku słońcu Cz. 1 Natasza Ślepcy Nad topielą: powieść
Wszystkie książki Józef Pollak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sen o miłości: romans nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sen o miłości: romans. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl