Siedemdziesiąt dwie litery

Ted Chiang ...
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Siedemdziesiąt dwie litery
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Takiej książki Teda Chianga jeszcze nie było. To światowa prapremiera.
Drugie wydanie zbioru opowiadań Teda Chianga, najwybitniejszego autora opowiadań w amerykańskiej SF ostatnich lat.
Praktycznie każde jego opowiadanie - a publikuje ich niewiele, czasem tylko jedno rocznie - jest wydarzeniem literackim. Jego teksty zdobywają też liczne nagrody.

Zbiór 72 litery jest zawiera wszystkie opowiadania Chianga, jakie opublikował od początku swojej kariery. Zbiór oparto na wydaniu Historii twojego życia, znakomicie przyjętej w Polsce książki, zawiera jednak dwa dodatkowe opowiadania (oba nagrodzone) - a jedno z nich nigdy nie zostało w Polsce opublikowane.
Co ma cieszyć oczy. Reportaż (Liking What You See: A Documentary), tł. Dariusz Kopociński
Co z nami będzie (What's Expected of Us), tł. Konrad Walewski
Dzielenie przez zero (Division by Zero), tł. Dariusz Kopociński
Ewolucja ludzkiej nauki (The Evolution of Human Science), tł. Dariusz Kopociński
Historia Twojego życia (Story of Your Life), tł. Michał Jakuszewski
Kupiec i wrota alchemika (The Merchant and the Alchemist's Gate), tł. Michał Jakuszewski
Piekło to nieobecność Boga (Hell Is the Absence of God), tł. Michał Jakuszewski
Siedemdziesiąt dwie litery (Seventy Two Letters), tł. Dariusz Kopociński
Wieża Babilonu (Tower of Babylon), tł. Agnieszka Sylwanowicz
Wydech (Exhalation), tł. Michał Jakuszewski
Zrozum (Understand), tł. Jolanta Pers
Data wydania: 2010-08-05
ISBN: 978-83-7590-063-7, 9788375900637
Wydawnictwo: Solaris
Seria: Klasyka Science Fiction
Stron: 384

Autor

Ted Chiang Ted Chiang
Urodzony w 1967 roku w USA (Port Jefferson)
Pisarz amerykański pochodzenia azjatyckiego. Od chwili publikacji swego pierwszego opowiadania, nagrodzonego Nebulą Wieża Babilonu, stał się nieomal etatowym zdobywcą wszelkich możliwych nagród a przy tym jedną z największych gwiazd amerykańskiej fan...

Pozostałe książki:

Historia twojego życia Wydech Siedemdziesiąt dwie litery Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2005 Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2010 Isaac Asimov's science fiction sierpień-wrzesień 1992 To, co najlepsze w SF 4 Wielkie dzieło czasu
Wszystkie książki Ted Chiang

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Siedemdziesiąt dwie litery nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-21
6 /10
Przeczytane Fantastyka

Nie czytam i nie czytałam książek fantastycznych, poza Pilipiukiem. Nie orientuję się więc w skali możliwości twórców tego gatunku, a moja ocena tej książki nie ma porównania. Przeczytałam ten zbiór opowiadań z przyjemnością, ale poczułam, że to inny typ literatury. Nie jest to styl opowiadania oparty na emocjach, ale na cyfrach. Myślałam sobie, że to 'poezja matematyka', z całym uproszczeniem, ale chodzi o to, że nie ma tu mówienia o emocjach, o lękach o przyszłość itd. Autor, gdy chce powiedzieć, że przyszłość go przeraża, nie buduje emocjonalnych obrazów, ale tworzy fikcję fantastyczną pokazującą, że świat zatacza koło itp. Najciekawsze było opowiadanie o Wieży Babel, z ciekawym naukowym zakończeniem. Bardzo mi się też spodobało opowiadanie o drzwiach do przyszłości, a także opowiadanie ostrzegające przed inżynierią genetyczną. Każde z tych opowiadań w wymowie traktuje na temat zagrożeń wynikających z nauki, albo generalizują świat i to, jak możemy odbierać czas, przeszłość, przyszłość i przypadkowość oraz przeznaczenie w kategoriach nauki. Autor po prostu o uczuciach i emocjach mówi w cyfrach. Jest to typ mówienia, w których kobieta pyta męża, czy on ją kocha, a on z cyframi w głowie nie mówi tak, czy nie, ale mówi, że pierścionek dla niej kosztował 10 tysięcy, a czas się zakrzywił i gdyby miał drzwi do czasu, to znów by ją wybrał...
Moje wrażenia z lektury? Przyjemne, ale nie moje klimaty. Jednakże poznałam sposób przeżywania emocji przez umysły ścisłe, które ma...

× 8 | Komentarze (2) | link |
@iusta
@iusta
2011-12-08
10 /10
Przeczytane

Rewelacja!:) Poza 8 opowiadaniami zawartymi we wcześniej wydanym zbiorku "Historia twojego życia" zawiera trzy nowe: "Co z nami będzie", "Kupiec i Wrota Alchemika" oraz "Wydech". Mądre, błyskotliwe i wyjątkowo oryginalne, polecam!

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane Zbiory opowiadań Safety 2014 Posiadam
DR
@druh_borygo
2012-06-07
8 /10
ER
@eryk2000
2011-07-31
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Cztery są rzeczy, które nigdy nie wracają: wypowiedziane słowo, wypuszczona z łuku strzała, minione życie i zmarnowana okazja".
Podobnie jak po dorośnięciu nieraz uświadamiamy sobie wartość obyczajów, które w młodości uważaliśmy za absurdalne, Hassan zrozumiał, że ukrywanie informacji może mieć wartość równie wielką, jak jej ujawnienie.
(...) piękno jest narkotykiem, który każdy zażywa, chyba że dosłownie nie odmyka oczu.
Po raz pierwszy zobaczył, czym jest noc: cieniem samej ziemi, rzucanym na niebo.
Istnienie wolnej woli oznacza, że nie możemy znać przyszłości. A wiemy, że wolna wola istnieje, gdyż sami doświadczamy jej działania. Jest ona nieodłączną częścią świadomości.
Dodaj cytat