Silmarillion

J.R.R. Tolkien
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 166 ocen kanapowiczów
Silmarillion
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 166 ocen kanapowiczów

Opis

Ekskluzywne ilustrowane wydanie jednej z najsłynniejszych książek fantastycznych w historii! Niezbędna pozycja w biblioteczce każdego fana Tolkiena ‒ zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, czyli Dawnych Dniach, poprzedzających epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Opowiedziane w książce legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Númenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się one na niepowtarzalny obraz dziejów Śródziemia ‒ od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani...
Data wydania: 2017-09-25
ISBN: 978-83-8116-096-4, 9788381160964
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Bestsellery do kieszeni
Stron: 482
Mamy 29 innych wydań tej książki

Autor

J.R.R. Tolkien J.R.R. Tolkien
Urodzony 3 stycznia 1892 roku w Wielkiej Brytanii (Bloemfontain (Afryka Południowa))
John Ronald Reuel Tolkien Prozaik, poeta i filolog angielski. Urodził się w Bloemfontain w Afryce Południowej. W wieku trzech lat powrócił z matką i młodszym bratem do Anglii. Matka przeszła na katolicyzm, co odizolowało ją od protestanckiej rodziny...

Pozostałe książki:

Dzieci Húrina Dwie wieże Władca Pierścieni Drużyna Pierścienia Hobbit. Wersja ilustrowana
Wszystkie książki J.R.R. Tolkien

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mitologie tolkienowskie

WYBÓR REDAKCJI
13.01.2021

Za każdym razem, gdy zabieram się do ponownego czytania Tolkiena (co zdarza się raz czy dwa do roku), zachwyca mnie, jak książki różnią się od siebie. I absolutnie nie chodzi mi o różnice w jakości! Każda z nich pełni zupełnie inną rolę dla czytelnika. "Hobbit" to w miarę łatwa i przystępna bajka, która ma zaciekawić, zainteresować Śródziemiem. "W... Recenzja książki Silmarillion

"Biblia Śródziemia"?

13.04.2021

Książka Johna Ronalda Real’a Tolkiena pod tytułem ,,Silmarillion’’jest zdecydowanie dziełem życia twórcy Śródziemia. Praca jaką włożył pisarz w stworzenie tej książki jest ogromna, dlatego że książka przedstawia cała historię świata stworzonego przez Tolkiena, od zarania dziejów do wydarzeń opisanych we ,,Władcy Pierścieni”. Książka jest pasjon... Recenzja książki Silmarillion

Śródziemie od kuchni

14.10.2011

J.R.R. Tolkien wielkim pisarzem był. Koniec kropka. Tego nikomu nie trzeba udowadniać. Twórca Śródziemna przedefiniował gatunek, ukazując drogę następnym pokoleniom pisarzy. Nikt po nim nie stworzył tak bogatego w szczegóły świata, dając mu własną religię, język, mity, a nawet historię. Jednakże proces tworzenia tak doskonałej wizji, nie był łatwy ... Recenzja książki Silmarillion

John Ronald Reuel Tolkien - Niedokończone opowieści

9.03.2015

„Silmarillion” to dzieło wręcz monumentalne, napisane językiem bogatym, barwnym i urzekającym. Prawdziwe kompendium wiedzy o świecie Śródziemia, autor opisuje głównie wydarzenia z Pierwszej Ery oraz liczne niepublikowane wcześniej opowieści. Pozycja ta pokazuje dogłębnie jaką bogatą wyobraźnię posiadał Tolkien, książka ta to hołd złożony jego wyob... Recenzja książki Silmarillion

Moja opinia o książce

Opinie

@BArtus
2007-12-27
10 /10
Przeczytane

NAjbardziej niezwykłą i najpiękniejsza książka jaką czytałem. Chyba jedna z pierwszych przy której się popłakałem... Genialna kreacja świata, gradacja kolejnych etapów (de)ewolucji Ardy, poziomowe wprowadzanie bohaterów. Dla mnie piękna metafor życia jako procesu powolnego umierania. Rodzimy się znając odpowiedzi na wszystkie pytania i tracimy je z każdą sekundą.

× 3 | link |
@Anjanka
2021-05-02
7 /10
Przeczytane ✅Fantasy, sci- fi

Po książkę sięgnęłam długo po ekranizacji "Hobbita" oraz "Władcy Pierścieni" i nie żałuję, choć książka nie należy do łatwych.
Mnogość pięknych imion, których nie sposób zapamiętać, opisów krain geograficznych, których nazw również nie sposób ogarnąć sprawiła, że choć początkowo się gubiłam w tym całym mrowiu, to stopniowo zaczynało mnie to ciekawić. Miałam wrażenie, że czytam biblijne Stworzenie Świata, ale sama książka choć zaczyna się od tego momentu, ukazuje losy Śródziemia przed wydarzeniami "Władcy Pierścieni". "
Silmarillion" wyjaśnia całą plejadę niejasnych wątków, znanych nam z filmu "Władcy Pierścieni" m.in skąd wziął się Sauron, elfy, krasnoludy. Czytelnik dostaje całą masę odpowiedzi na pytania, które stawiał sobie przy ekranizacji w/w filmu.
Powiedziałabym, że ta pozycja, to Arcydzieło. Autor wykazał się mistrzowskim kunsztem pisarskim i niebagatelną wyobraźnią. I choć to książka trudna, to jednak stała się moją ulubioną :)

× 2 | link |
YE
2008-12-31
10 /10
Przeczytane

Gdybym przeczytała ,,Silmarillion" przed ,,Władcą Pierścieni" i ,,Hobbitem",wątpię, czy spodobałaby mi się w takim stopniu jak teraz. ''Mitopeja"to określenie rzeczywiście najbliższe próbie stwierdzenia, czym jest ta książka. Pod wieloma względami zaspokoi niedosyt tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Śródziemiu ( skąd przyszli czarodzieje, kim są Valarowie, o pochodzeniu różnych plemion). Sama jednak historia Pierścieni Władzy to tylko ostatni rozdział książki (o Frodzie słów kilka zaledwie, nie więcej o hobbitach w ogóle). Opowieść zaczyna się od powstania świata, czasu i przestrzeni( zaintrygowała mnie idea powstania świata z muzyki). Myślę, że aby nacieszyć się tą książkę, trzeba użyć wyobraźni w najwyższym stopniu, ale - warto.,,Silmarillion" nie jest jakimś tylko bajaniem; Tolkien posługiwał się fantastyką z respektem i zrozumieniem, czemu ma ona służyć.Najbardziej interesująca wydała mi się historia ludzi, których, jako że są przechodniami tylko, dręczy lęk przed śmiercią, o której nawet elfom nic nie wiadomo, a która pierwotnie była darem.

× 1 | link |
@Rovena_Black
2020-02-23
10 /10
Przeczytane Fantasy

Żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia od czasu kiedy pierwszy raz przeczytałam "Harrego Pottera". Wiedziałam, że będzie dobra, ale tego się nie spodziewałam. Wszystko jest tak pięknie opisane, czyta się z zapartym tchem, cały czas miałam to wszystko przed oczami: piękne i potężne królestwa Noldorów, rozległe zielone krainy, bitwy, postacie w zdobionych szatach. Niesamowicie było czytać historię Śródziemia i całej Ardy od czasów jej powstania. Na dodatek, mimo ogromnej ilości nazw miejsc i bohaterów, nie miałam żadnego problemu z nauczeniem się ich, choć zawsze sprawiało mi to trudność. Wszystko jest po prostu przedstawiane stopniowo, bez chaosu, aby czytelnik się nie zgubił.

× 1 | link |
@threewitches
2007-09-12
Przeczytane

To najsmutniejsza książka, jaką w życiu czytałam. Samo przebrnięcie przez nią zajęło mi prawie dwa zimowe miesiące, po prostu nie byłam w stanie przesuwać się więcej, niż kilkanaście stron dziennie. Warto jednak było, bo zostały mi po lekturze niezatarte wrażenia.Uznałabym, że "Silmarillion" to fantastyczny twór na pograniczu kroniki i mitologii. Nie czytało mi się go łatwo, ale na pewno przyjemnie. Mnogość osób i nazw komplikuje sprawę, ale można sięgać do słowniczka. Trzeba trochę cierpliwości, żeby przez to przejść.

× 1 | link |
@Jeanot1
2014-08-03
10 /10
Przeczytane

Zdecydowanie książka nie dla każdego. Tematyka porównywalna do Biblii, świat kreowany i tworzony od samego początku. Nie każdy będzie potrafił przebrnąć przez gąszcz imion i zdarzeń, nie każdy, nawet fan trylogii Władcy Pierścieni, będzie potrafił przeczytać i dotrwać do końca.
Jednak dla tych, co są ciekawi, dla tych co lubią, dla tych co chcą poznać geniusz Autora, pozycja obowiązkowa. Niewielu pisarzy potrafi stworzyć coś tak spójnego, głębokiego i szczegółowego.
Pozycja obowiązkowa!

× 1 | link |
@LadyEssex
2010-08-16
8 /10
Przeczytane

Podziwiam Tolkiena za wybitną wyobraźnię, że był w stanie napisać coś takiego. Sam Silmarillion warto przeczytać, bo wyjaśnia wszystko to, czego nie znajdziemy we "Władcy pierścieni". Jedyna wada to ogromna ilość nazw własnych, miejsc, nazwisk itp. Po kilkudziesięciu stronach człowiek się trochę gubi i już nie wie, kto jest kim, ani o co chodzi. Mnie wystarczyła chwila wyłączenia się podczas czytania i już musiałam się cofać parę akapitów wstecz, by wszystko mi się nie pomieszało.

× 1 | link |
BA
2007-10-10

Najwieksze dzielo Tolkiena. Fakt ze dosc trudne, ale to tak jak by mowic ze Mitologia Grekow i Rzymian, czy Biblia sa trudne. Nadaje zupelnie nowy sens Wladcy i Hobbitowi, ale jest rowniez samo w sobie niesamowitym dzielem. Bylem pod wielkim wrazenim ogromu wizji Tolkiena, swiat okazuje sie tak niesamowicie przemyslany o dopracowany, ze nie dziwie sie ze pracowal nad nim cale zycie.

× 1 | link |
@virako
2007-05-24
10 /10
Przeczytane

Świetna pozycja, jednak momentami trudna do przebrnięcia ze względu na ilośc postaci, imion i nazw miejsc. Myślę, że z Silmarilionem jest tak, że musi przyjść odpowiedni moment na jej przeczytanie. Ważne żeby czytać ją po "Władcy pierścienia" - bez tego może być ciężko. Absolutnie zachwycający i magiczny opis początków Ardy, muzyki Ainurów i powstania Śródziemia.

× 1 | link |
@Heos
2008-12-25
10 /10
Przeczytane J. R. R. Tolkien Posiadam

Chyba najcięższa pozycja ze wszystkich dzieł Tolkiena, nie jest to typowa przygodowa powieść a raczej podręcznik historyczny śródziemia; jeżeli jednak patrzeć chronologicznie to od tego właśnie powinno się zacząć czytać książki profesora.Mimo wszystko, bardzo ciekawa.

× 1 | link |
FK
2007-08-25
Przeczytane

Polecił mi ją brat i od razu ostrzegał, że jest to trudna książka. Ale czytanie Tolkiena zaczęłam właśnie od niej. Często korzystałam ze słowniczka na końcu książki, bo gubiłam się wśród mnóstwa nazw i imion. Ale warto ją przeczytac. Jest wyjątkowa.

× 1 | link |
@niniel
2007-08-23
10 /10

Podchodziłam do niej trzy razy. W końcu się udało choć nie było łatwo. Ta ilość różnych nazw nadawanych jednej rzeczy, mnóstwo imion, mało dialogów sprawia, że jest to książka dla wytrwałych. Ale nie żałuję, że mój upór pozwolił mi ją przeczytać ;)

× 1 | link |
AD
2009-02-19

Książka w 100% wyjaśnia skąd tak naprawdę wziął się świat Władcy Pierścieni. Czasami wprowadzone są długie opisy ale nie wpływa to zbyt negatywnie na przyjemność z czytania.

× 1 | link |
@Maynard
2009-11-17
10 /10
Przeczytane Fantasy anglosaska i amerykańska Andrzej Sapkowski rekomenduje czyli Kanon Fantasy U mnie na półce

Pamiątka po starym kumplu na mojej półce... Arcydzieło literackie i stworzona przez tylko jednego człowieka, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, mitologia.

× 1 | link |
JA
2008-10-15
8 /10
Przeczytane

dobre, ale napewno po przeczytaniu "Władcy...". Nigdy historii w szkole nie lubiłam jednak ta książka historyczna, bo właściwie tym jest, spodobała mi się :)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nieśmiertelność to nie dar, lecz przeznaczenie, które musi się wypełnić.”
× 1
#
“Ale śmierć w pierwszym zamyśle nie miała być karą. Pozwala wam odejść, porzucić świat, nie jesteście z nim związani czy to w nadziei, czy w znużeniu. Które więc pokolenie powinno zazdrościć lo...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl