Silmarillion

Silmarillion
4.31
Ocena 4.31 na 5 możliwych
Na podstawie 111 ocen kanapowiczów
"Silmarillion" został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci auto...
"Silmarillion" został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera. W 1956 roku sam pisarz tak mówił o swojej nieistniejącej jeszcze książce: "Nie sądzę, aby zyskała popularność ?Władcy Pierścieni? - ani śladu hobbitów! Masa mitologii, wszędzie e...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788324129195
Wydawnictwo: Amber

Recenzje

Śródziemie od kuchni
J.R.R. Tolkien wielkim pisarzem był. Koniec kropka. Tego nikomu nie trzeba udowadniać. Twórca Śródziemna przedefiniował gatunek, ukazując drogę następnym pokoleniom pisarzy. Nikt po nim nie stworzył tak bogatego w szczegóły świata, dając mu własną religię, język, mity, a nawet historię. Jednakże ...
Napisz swoją opinię

Opinie

YE
@yellowandgreen 2008-12-31
Przeczytane (2008-12-31)
Gdybym przeczytała ,,Silmarillion" przed ,,Władcą Pierścieni" i ,,Hobbitem",wątpię, czy spodobałaby mi się w takim stopniu jak teraz. ''Mitopeja"to określenie rzeczywiście najbliższe próbie stwierdzenia, czym jest ta książka. Pod wieloma względami zaspokoi niedosyt tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Śródziemiu ( skąd przyszli czarodzieje, kim są Valarowie, o pochodzeniu różnych plemion). Sama jednak historia Pierścieni Władzy to tylko ostatni rozdział książki (o Frodzie słów kilka zaledwie, nie więcej o hobbitach w ogóle). Opowieść zaczyna się od powstania świata, czasu i przestrzeni( zaintrygowała mnie idea powstania świata z muzyki). Myślę, że aby nacieszyć się tą książkę, trzeba użyć wyobraźni w najwyższym stopniu, ale - warto.,,Silmarillion" nie jest jakimś tylko bajaniem; Tolkien posługiwał się fantastyką z respektem i zrozumieniem, czemu ma ona służyć.Najbardziej interesująca wydała mi się historia ludzi, których, jako że są przechodniami tylko, dręczy lęk przed śmiercią, o której nawet elfom nic nie wiadomo, a która pierwotnie była darem.
@threewitches
@threewitches 2007-09-12
Przeczytane (2007-09-12)
To najsmutniejsza książka, jaką w życiu czytałam. Samo przebrnięcie przez nią zajęło mi prawie dwa zimowe miesiące, po prostu nie byłam w stanie przesuwać się więcej, niż kilkanaście stron dziennie. Warto jednak było, bo zostały mi po lekturze niezatarte wrażenia.Uznałabym, że "Silmarillion" to fantastyczny twór na pograniczu kroniki i mitologii. Nie czytało mi się go łatwo, ale na pewno przyjemnie. Mnogość osób i nazw komplikuje sprawę, ale można sięgać do słowniczka. Trzeba trochę cierpliwości, żeby przez to przejść.
@Nancy
@Nancy 2010-08-16
Przeczytane (2010-08-16)
Podziwiam Tolkiena za wybitną wyobraźnię, że był w stanie napisać coś takiego. Sam Silmarillion warto przeczytać, bo wyjaśnia wszystko to, czego nie znajdziemy we "Władcy pierścieni". Jedyna wada to ogromna ilość nazw własnych, miejsc, nazwisk itp. Po kilkudziesięciu stronach człowiek się trochę gubi i już nie wie, kto jest kim, ani o co chodzi. Mnie wystarczyła chwila wyłączenia się podczas czytania i już musiałam się cofać parę akapitów wstecz, by wszystko mi się nie pomieszało.
BA
@baryg 2007-10-10
Najwieksze dzielo Tolkiena. Fakt ze dosc trudne, ale to tak jak by mowic ze Mitologia Grekow i Rzymian, czy Biblia sa trudne. Nadaje zupelnie nowy sens Wladcy i Hobbitowi, ale jest rowniez samo w sobie niesamowitym dzielem. Bylem pod wielkim wrazenim ogromu wizji Tolkiena, swiat okazuje sie tak niesamowicie przemyslany o dopracowany, ze nie dziwie sie ze pracowal nad nim cale zycie.
@Alexei_Kaumanavardze
@Alexei_Kaumanavardze 2011-07-15
Przeczytane (2011-07-15)
Ta książka jest jak wino. Trzeba ją smakować, żeby docenić. Tego nie czyta się całego, ale studiuje. Mi zajęło to 3x po miesiącu i do dzisiaj nie odrobiłem pracy domowej, bo nie mam czasu, a także wszystkich dzieł Tolkiena. Jeżeli ktoś chce to czytać jak zwykłą książkę równie dobrze może otworzyć Biblię i przeczytać od deski do deski. Ale wtedy to nie będzie to samo.
@BArtus
@BArtus 2007-12-27
Przeczytane (2007-12-27)
NAjbardziej niezwykłą i najpiękniejsza książka jaką czytałem. Chyba jedna z pierwszych przy której się popłakałem... Genialna kreacja świata, gradacja kolejnych etapów (de)ewolucji Ardy, poziomowe wprowadzanie bohaterów. Dla mnie piękna metafor życia jako procesu powolnego umierania. Rodzimy się znając odpowiedzi na wszystkie pytania i tracimy je z każdą sekundą.
@virako
@virako 2007-05-24
Przeczytane (2007-08-07)
Świetna pozycja, jednak momentami trudna do przebrnięcia ze względu na ilośc postaci, imion i nazw miejsc. Myślę, że z Silmarilionem jest tak, że musi przyjść odpowiedni moment na jej przeczytanie. Ważne żeby czytać ją po "Władcy pierścienia" - bez tego może być ciężko. Absolutnie zachwycający i magiczny opis początków Ardy, muzyki Ainurów i powstania Śródziemia.
@Heos
@Heos 2008-12-25
Przeczytane (2008-12-04)
Chyba najcięższa pozycja ze wszystkich dzieł Tolkiena, nie jest to typowa przygodowa powieść a raczej podręcznik historyczny śródziemia; jeżeli jednak patrzeć chronologicznie to od tego właśnie powinno się zacząć czytać książki profesora.Mimo wszystko, bardzo ciekawa.
FK
@fkm 2007-08-25
Przeczytane (2007-10-05)
Polecił mi ją brat i od razu ostrzegał, że jest to trudna książka. Ale czytanie Tolkiena zaczęłam właśnie od niej. Często korzystałam ze słowniczka na końcu książki, bo gubiłam się wśród mnóstwa nazw i imion. Ale warto ją przeczytac. Jest wyjątkowa.
@niniel
@niniel 2007-08-23
Podchodziłam do niej trzy razy. W końcu się udało choć nie było łatwo. Ta ilość różnych nazw nadawanych jednej rzeczy, mnóstwo imion, mało dialogów sprawia, że jest to książka dla wytrwałych. Ale nie żałuję, że mój upór pozwolił mi ją przeczytać ;)
Autorzy
J. R. R. Tolkien
Data urodzenia: 03-01-1892 Miejsce urodzenia: Bloemfontain Data śmierci: 02-09-1973 Prozaik, poeta i filolog angielski. Urodził się w Bloemfontain w Afryce Południowej. W wieku trzech lat powrócił ...
Inne książki:
Książka Władca Pierścieni. [1], Wyprawa ; [2] : Dwie Wieże ; [3] : Powrót Króla
Książka Hobbit czyli Tam i z powrotem
Książka Hobbit czyli tam i z powrotem
Książka Hobbit czyli tam i z powrotem
Książka Tolkien dzieciom
Współtworzący tą stronę
puchar @virako @virako pierwsza opinia