Siódmy krzyż

Anna Seghers
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Siódmy krzyż
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja książki rozgrywa się w Niemczech w 1937 roku. Autorka ukazuje zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie niemieckim od czasu przejęcia władzy przez faszystów. Podstawę fabuły stanowi ucieczka siedmiu więźniów z obozu koncentracyjnego Westhofen. Książka ta stała się impulsem dla Andrzeja Szczypiorskiego do napisania "Początku".
Data wydania: 1984
ISBN: 978-83-07-01107-3, 9788307011073
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 418
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Siódmy krzyż? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-05-20
8 /10
Przeczytane Literatura obca

Jest to książka, która na mojej półce czekała na przeczytanie od lat - czekała na swój dzień, bo już sam tytuł sugerował 'coś ważnego'. I nie zawiodłam się. Jest to 417 stron drobnego druczku, ale warto.
Jest to książka o Niemczech Hitlera, sprzed wojny, gdy obozami władza zdobywa władzę absolutną w kraju. Jest to już literatura obozowa. Rzeczywiście czytelnik współprzeżywa wraz z bohaterami, czuje strach i zastanawia się, jak postąpiłby, czy byłby silny, czy słaby, broniłby życia, czy słusznej sprawy.
Ważnym problemem książki jest spojrzenie na Niemców jak na ludzi i pokazanie, że Tam również zadziałał aparat terroru, że była opozycja, którą tłumiono.
Dla mnie ciekawe postacie to: Georg Heisler, Zillich, Franz, Elli i jej ojciec i państwo Kress, gdyż w pełni pokazują meandry życia i wyborów Niemców wobec kryzysu lat dwudziestych XX wieku i rodzącego się hitleryzmu.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@edytre
@edytre
2020-12-21
9 /10
Przeczytane (Nie)powieść historyczna obca Klasyka powieści obcej, autorki

Do lektury "obozowej" książki Anny Seghers podeszłam raczej z niechęcią. W okresie szkolnym namiętnie czytałam polską literaturę na temat więźniów obozów koncentracyjnych: "Dymy nad Birkenau", Nałkowską, Borowskiego. I wtedy doszłam do wniosku, że wszystkie te obozowe dzieła literackie zdają się być sztucznym tworem w porównaniu do zapisków Stanisława Grzesiuka, prostego chłopaka z kapeli Czerniakowskiej, który spisując swe wspomnienia z pobytu w obozie nie starał się tworzyć literatury, tylko chciał być autentyczny. Wracając jednak do tekstu niemieckiej pisarki, muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie zaskoczył. Spośród siedmiu uciekinierów tylko jeden miał szczęście trafić na ludzi, którzy potrafili spojrzeć poza czubek własnego nosa i sprzeciwić się reżimowi. Ale to nie oznacza, iż inni Niemcy byli na wskroś zepsuci, kochali Hitlera i zdecydowanie nie chcieli pomagać. Znaczy to raczej, że system, stworzony przez nazistów był nadzwyczaj skuteczny i że późniejsza wschodnioniemiecka Stasi miała na czym się wzorować.

× 1 | link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-28
8 /10
Przeczytane

Wstrząsająca

| link |
@jatymyoni
2020-12-24
7 /10
Przeczytane Lektury szkolne Bardzo dobra książka L. niemiecka i austriacka
@polokokta
2019-11-18
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Siódmy krzyż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat