Słoń Birara

Antoni Ferdynand Ossendowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Słoń Birara
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W sercu młodego Amry sympatyczny słoń Birara zajmuje ważne miejsce. Zwierzę doskonale zna indyjską dżunglę i ciężko pracuje przy wyrębie drzew. Po nagłej śmierci dziadka, Amra jest zmuszony przejąć jego obowiązki i stać się poganiaczem słonia, by utrzymać ubogą rodzinę. Los sprawia, że chłopiec trafia na dwór maharadży i zaprzyjaźnia się z następcą tronu, królewiczem Nassurem, któremu ratuje życie...
Słoń Birara to piękna opowieść o prawdziwej przyjaźni nieustraszonego chłopca i oddanego słonia. Z pewnością lektura tej książki stanie się zapierającą dech w piersiach przygodą!

Antoni Ferdynand Ossendowski (1878-1945) to postać niezwykła. Swoje życie prowadził w zawrotnym tempie. Był naukowcem, żołnierzem, podróżnikiem i pisarzem. Po II wojnie światowej został skazany na zapomnienie za krytykę rewolucji sowieckiej. Los autora podzieliły jego książki.
Data wydania: 2012-11-05
ISBN: 978-83-7785-076-3, 9788377850763
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Serie: Cała Polska Czyta Dzieciom, Lektura z opracowaniem [GREG]
Kategorie: Dla dzieci, Lektury
Stron: 208
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Antoni Ferdynand Ossendowski Antoni Ferdynand Ossendowski
Urodzony 27 maja 1878 roku naŁotwie (Lucyn)
Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, doktor nauk chemicznych, wykładowca wyższych uczelni, członek Akademii Francuskiej, działacz naukowy i gospodarczy. Studiował na kierunku matematyczno-przyrodniczym w Petersburgu, nie pozostał jednak na uczelni...

Pozostałe książki:

Cień ponurego Wschodu Najwyższy lot Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów Mocni ludzie Lenin
Wszystkie książki Antoni Ferdynand Ossendowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chłopiec i słoń

4.11.2021

Na hasło słoń pewnie wielu osobom przychodzi na myśl Afryka, ale są też inne miejsca na świecie, w których żyją te zwierzęta. Tytułowy słoń Birara z powieści Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego pochodzi z Indii. Niestety nie poobserwujemy go na wolności. Służy on ludziom pomagając w ciężkich pracach. Czy jest mu okazywany szacunek? Poza słoniem m... Recenzja książki Słoń Birara

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2022-10-20
8 /10
Przeczytane Młodzieżówki Literatura polska

Kupiłam synkowi na zapas i postanowiłam się dowiedzieć, czy warto, żeby czekała na półce. Piękna opowieść, która niesie z sobą wartości: lojalność, przyjaźń, poszanowanie dla życia i zwierząt, siła lojalności. Wzruszyłam się przy jej lekturze. Z drugiej strony książka krótka nie jest, jak dla ucznia. Wydarzeń w sumie mało. No Spider-Man to nie jest. Myślę, że uczniowie zaszufladkują ją jako kolejną lekturę 'nieczytaną'.

× 16 | link |
@przyrodazksiazka
2021-10-16
10 /10
Przeczytane

Nawet nie sądziłam, że tak bardzo się wzruszę przy tej książce. Wydana już jakiś czas temu, teraz doczekała się wznowienia. I bardzo dobrze, bo przyjaźń, która połączyła człowieka że zwierzęciem była naprawdę imponująca.
Młody, bo zaledwie dziesięcioletni Amra z uwagi na śmierć dziadka musiał zostać poganiaczem słoni. Postanowił, że będzie pracował na słoniu dziadka, gdyż czuł się do niego przywiązany. Nikt nie wierzył w jego możliwości, a sam pracodawca dokładał mu obowiązków, by pokazać, że jest zbyt młody, by pracować. Jakie było jego zdziwienie, kiedy Amra nie tylko nadążał za współpracownikami, ale i później pracował dużo wydajniej od nich. Pewnego dnia otrzymał nagłe wezwanie do domu. Rodzice jego postanowili sprzedać Birarę, gdyż pragnęli pobudować dom i kupić krowę. Amra postanowił więc więcej pracować i odkupić od nich słonia. W ten sposób stał się jego właścicielem.
Wiele jeszcze przygód czeka naszych bohaterów, lecz ja chciałabym to przeskoczyć i dojść do momentu, kiedy Amra wraz z przyjacielem będą musieli opóścić Birarę. Słoń przeczuwał, że czeka go coś złego, gdyż tego dnia zbyt mocno okazywali mu czułości. Następnego poranka już się nie pokazali.
Nawet nie jestem w stanie opisać jego tęsknoty za nimi. Przestał jeść, stał się agresywny i uciekł. Szukał ich wszędzie, gdzie tylko pamiętał, że byli. Dął trąbą nawołując żałobną piosenkę przepełnioną tęsknotą i bólem. Odwiedził nawet rodzinny dom swego przyjaciela, lecz kiedy i tam go nie było, rozpa...

| link |
@asiaczytasia
2021-11-04
7 /10
@maciejek7
2021-07-28
7 /10
Przeczytane stara biblioteczka Posiadam
@SYSTEM
2009-04-05
8 /10
Przeczytane
@gosiaw
2008-09-13
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Słoń Birara. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl