Słoń Birara

Antoni Ferdynand Ossendowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Słoń Birara
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Przyjaźń jest podstawą szczęścia w życiu, ale nikt nigdy nie powiedział, że musi ona zaistnieć pomiędzy dwojgiem ludzi. "Słoń Birara" i Amry są sobie niezwykle bliscy, a tragiczne wydarzenia sprawiają, że stają się dla siebie wszystkim, gdyż nic innego już im nie zostało. Jak potoczy się ich piękna i wzruszająca historia?

Birara jest niezwykle inteligentnym słoniem, który ciężko pracuje, pomagając przy wyrębie drzew. Jest jednocześnie świetnym znawcą indyjskiej dżungli, co pomaga w codziennej nawigacji. Najczęściej zajmuje się nim dziadek Amry'ego, jednak pewnego dnia nagle umiera, co sprawia, że młody chłopak musi zostać poganiaczem, aby utrzymać swoją rodzinę.

Ta historia jest nie tylko wzruszająca, ale też niezwykle ciekawa. Birara i Amry trafiają na dwór maharadży, gdzie zaprzyjaźniają się z następcą tronu. Królewicz Nassur nie tylko ich lubi, ale zawdzięcza im życie. Jak doszło do tego momentu i co jeszcze czeka naszych bohaterów w świecie, który sprowadził na nich tak wiele zła?

Jest to powieść, która opowiada o ponadczasowej miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Książka ta została wydana po raz pierwszy blisko sto lat temu, jednak wciąż zachowuje wartość i pozwala na interesującą i wzruszającą lekturę.
Data wydania: 1990
ISBN: 83-03-01376-9, 8303013769
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Złoty liść
Kategorie: Dla dzieci, Lektury
Stron: 128
dodana przez: sofia.buszura
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Antoni Ferdynand Ossendowski Antoni Ferdynand Ossendowski
Urodzony 27 maja 1878 roku naŁotwie (Lucyn)
Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, doktor nauk chemicznych, wykładowca wyższych uczelni, członek Akademii Francuskiej, działacz naukowy i gospodarczy. Studiował na kierunku matematyczno-przyrodniczym w Petersburgu, nie pozostał jednak na uczelni...

Pozostałe książki:

Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów Cień ponurego Wschodu Lenin Słoń Birara Mocni ludzie Najwyższy lot Polesie Polska nowela fantastyczna. Król powietrza Szkarłatny kwiat kamelii Czarny Czarownik Po szerokim świecie Gasnące ognie Lisowczycy Mali zwycięzcy Niewolnicy słońca Skarb Wysp Andamańskich Wacek i jego pies Wędrówka w świat Zwierzęta, ludzie, bogowie Życie i przygody małpki : pamiętnik szympansiczki Kaśki Biały kapitan Cadyk Ben Beroki Czao-Ra. Opowieść północna Huculszczyzna. Gorgany i Czarnohora Karpaty i Podkarpacie reprint Nauczycielka Nieznanym szlakiem Od szczytu do otchłani Okręty zbłąkane Pod smaganiem samumu Pod sztandarami Sobieskiego Postrach Gór Puszcze polskie. Cuda Polski Płomienna północ Sokół pustyni Syn Beliry Szanchaj Trębacz cesarski W ludzkiej i leśnej kniei W polskiej dżungli Wańko z Lisowa Wicher z pustyni. Thomas Edward Lawrence Wśród czarnych
Wszystkie książki Antoni Ferdynand Ossendowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chłopiec i słoń

4.11.2021

Na hasło słoń pewnie wielu osobom przychodzi na myśl Afryka, ale są też inne miejsca na świecie, w których żyją te zwierzęta. Tytułowy słoń Birara z powieści Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego pochodzi z Indii. Niestety nie poobserwujemy go na wolności. Służy on ludziom pomagając w ciężkich pracach. Czy jest mu okazywany szacunek? Poza słoniem m... Recenzja książki Słoń Birara

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2022-10-20
8 /10
Przeczytane Młodzieżówki Literatura polska

Kupiłam synkowi na zapas i postanowiłam się dowiedzieć, czy warto, żeby czekała na półce. Piękna opowieść, która niesie z sobą wartości: lojalność, przyjaźń, poszanowanie dla życia i zwierząt, siła lojalności. Wzruszyłam się przy jej lekturze. Z drugiej strony książka krótka nie jest, jak dla ucznia. Wydarzeń w sumie mało. No Spider-Man to nie jest. Myślę, że uczniowie zaszufladkują ją jako kolejną lekturę 'nieczytaną'.

× 16 | link |
@przyrodazksiazka
2021-10-16
10 /10
Przeczytane

Nawet nie sądziłam, że tak bardzo się wzruszę przy tej książce. Wydana już jakiś czas temu, teraz doczekała się wznowienia. I bardzo dobrze, bo przyjaźń, która połączyła człowieka że zwierzęciem była naprawdę imponująca.
Młody, bo zaledwie dziesięcioletni Amra z uwagi na śmierć dziadka musiał zostać poganiaczem słoni. Postanowił, że będzie pracował na słoniu dziadka, gdyż czuł się do niego przywiązany. Nikt nie wierzył w jego możliwości, a sam pracodawca dokładał mu obowiązków, by pokazać, że jest zbyt młody, by pracować. Jakie było jego zdziwienie, kiedy Amra nie tylko nadążał za współpracownikami, ale i później pracował dużo wydajniej od nich. Pewnego dnia otrzymał nagłe wezwanie do domu. Rodzice jego postanowili sprzedać Birarę, gdyż pragnęli pobudować dom i kupić krowę. Amra postanowił więc więcej pracować i odkupić od nich słonia. W ten sposób stał się jego właścicielem.
Wiele jeszcze przygód czeka naszych bohaterów, lecz ja chciałabym to przeskoczyć i dojść do momentu, kiedy Amra wraz z przyjacielem będą musieli opóścić Birarę. Słoń przeczuwał, że czeka go coś złego, gdyż tego dnia zbyt mocno okazywali mu czułości. Następnego poranka już się nie pokazali.
Nawet nie jestem w stanie opisać jego tęsknoty za nimi. Przestał jeść, stał się agresywny i uciekł. Szukał ich wszędzie, gdzie tylko pamiętał, że byli. Dął trąbą nawołując żałobną piosenkę przepełnioną tęsknotą i bólem. Odwiedził nawet rodzinny dom swego przyjaciela, lecz kiedy i tam go nie było, rozpa...

| link |
@asiaczytasia
2021-11-04
7 /10
@maciejek7
2021-07-28
7 /10
Przeczytane stara biblioteczka Posiadam
@SYSTEM
@SYSTEM
2009-04-05
8 /10
Przeczytane
@gosiaw
@gosiaw
2008-09-13
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Słoń Birara. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl