Sługa Boży

autor: Jacek Piekara
Sługa Boży
4.28
Ocena 4.28 na 5 możliwych
Na podstawie 120 ocen kanapowiczów
Nic nie zapowiadało, że Isidor Rattenhuber, zahukany, rudowłosy i udręczony u...
Nic nie zapowiadało, że Isidor Rattenhuber, zahukany, rudowłosy i udręczony ustawicznym jąkaniem chłopiec z bawarskiej wsi, ?wyjdzie na ludzi?. Punktem wyjścia było odkrycie, że upragniony porządek i spokój można znaleźć w liturgii? Koleje życia Isidora poznajemy w retrospekcjach, splecione z lo...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788361568728
Wydawnictwo: Homini

Recenzje

Sługa Boży
Jacek Piekara to jeden z bardziej poczytnych polskich fantastów. Autor jest znany przede wszystkim za sprawą swojego cyklu opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie oraz opowiadań o czarodzieju Arivaldzie z Wybrzeża. Do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jego twórczością, więc postan...
Sługa Boży
Szczerze powiedziawszy idealnie opisują książkę stwierdzenia na jej odwrocie, pozwolę sobie przytoczyć: „Oto świat, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań” „Najbardziej wstrząsająca i bluźniercza wizja w historii polskiej fantastyki” -...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2014-02-10
Przeczytane (2014-01-01)
Pierwsza (choć w chronologii to podobno piąta) część przygód Mordimera M. Jest brutalnie, bezpardonowo, szowinistycznie miejscami wulgarnie, miejscami makabrycznie, ale jakby powiedział sam o sobie główny bohater: wasz sługa Mordimer Madderdin nie jest doskonały, jest tylko gorliwym Sługą Bożym. Opowiadania są, niestety, nierówne, niektóre dobre ("Sługa Boży", "Wilki i owce", "Szkarłat i śnieg") inne trochę gorsze ("W oczach Boga", "Szkarłat i śnieg"). Niemniej jednak, autor zadbał o czarny PR swojego bohatera, który nie przeżywa szoku osobowościowego, ani katharsis, martwi się o pełną kabzę, jest wrednym egoistą, brutalnym i gorliwym inkwizytorem, boi się tylko swojego Anioła Stróża, zostawia za sobą krew i łzy (oraz pozostałe płyny ustrojowe). Czyta się szybko i miło, świat Mordimera odsłania swoje podwoje powoli i metodycznie. Polecam.
@Mara
@Mara 2010-08-09
Przeczytane (2010-08-09)
Dobrze napisane opowiadania i ciekawie wykreowane postacie. Jednak pomimo dosyć mrocznej atmosfery bezlitosnego świata, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że dosyć banalnie i schematycznie wpisująca się w cykl wariacji na temat działalności Świętego Oficjum, nawet jeśli jest on umieszczony nie koniecznie w naszym świecie. Po przeczytaniu kilku opowiadań poczułam się już nieco znużona w podobny sposób budowaną fabułą, choć chwilami trzymającą w napięciu to jednak nie wykraczającą zbytnio poza przeciętność.
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-08-25
Przeczytane (2007-08-07)
@Pedro, mówiłem o tym samym Ministrze. A książka wciąż na rynku była i wciąż była dosyć popularna ("Kod..."), sądzę, że ma to coś wspólnego z niszowością postrzegania literatury. Tak się trąbi o cenzurze, a przecież literatura pozostaje niedotknięta ;] Ale dosyć politykowania.Co do "Sługi..." to kontynuowania czytania tego cyklu nie zamierzam, chyba, że jakaś nuda mnie dopadnie. Twórczość Piekary muszę dotknąć z innej strony.
@piotrsiuda
@piotrsiuda 2008-09-08
Przeczytane (2008-09-08)
Wolę sci-fi od fantasy jednak książka Piekary mnie zachwyciła. Wszystko to co dobre fantasy powinno mieć, czyli ciężki klimat przejawiający się w bluźnierstwach, seksie, okrucieństwie. Niebanalny, cyniczny główny bohater. Wadą jest to, że opowiadania są zbyt krótkie, rozwiązanie wątków następuje zbyt szybko i gwałtownie - autor często "ucina" akcję poprzez jakieś jedno "nadzwyczajne" zdarzenie.
@Salama
@Salama 2010-08-09
Przeczytane (2010-01-01)
Ciekawe, przyjemne, aczkolwiek bez szału. Momentami irytowało mnie już powtarzanie, jak to ludzie nie traktują inkwizytorów, któremu poświęcone były przynajmniej po dwa akapity w każdym z opowiadań. Nie mniej ciekawe ukazanie Officjum; bardzo polubiłam Kostucha i bliźniaków. I trochę za mało Anioła Stróża jak na mój gust. 4/5
@coconut
@coconut 2011-09-18
Przeczytane (2011-09-25)
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Miejscami Mordimer mnie irytował, a po przeczytani opowiadania "Szkarłat i śnieg" wręcz się na niego fochnęłam. Z drugiej strony Piekara ma przyjemny styl i pisze bardzo ciekawie, a Oficjum i ogólnie świat skonstruowane są interesująco. Ogólnie polecam.
@Weta
@Weta 2010-04-10
Przeczytane (2007-07-28)
Bohaterzy naprawdę świetni. Ale akcja leży i kwiczy. Niestety nie doczytałam do końca, bo wiało nudą... Chociaż zapowiadało się bardzo dobrze :/ Oczywiście to tylko moje skromne zdanie ;) Jak przedmówcy po dalsze części raczej nie sięgnę, ale to nie znaczy, że skreślam Piekarę.
@Uleczka448
@Uleczka448 2011-07-12
Przeczytane (2011-02-03)
Madderdin Mordimer to ktoś więcej niż kolejny bohater powieści fantasy. Madderdin Mordimer to postać, którą lubimy nie wiadomo za co, gdyż jest podstępny, chciwy i nieokrzesany. Ale lubimy go, darzymy sympatią i martwimy się o jego los. Tym większy szacunek dla Jacka Piekary!
@Mjuz
@Mjuz 2011-01-03
Przeczytane (2010-10-30)
Madderdin Mordimer jest boski XD Już nie wspominając o Kustuchu i Bliźniakach oraz ich niecodziennych pasjach ]:-> . Trochę przeraża mnie sama religia tej książki, jakby bluźnierstwo, ale to przecież fantastyka, więc nie ma się co dziwić. Gorąco polecam (:
@enedtil
@enedtil 2011-01-03
Przeczytane (2011-01-03)
"Sługa Boży" nie wzbudził we mnie jakiś szczególnych emocji, był lekką lekturą, przy której można się zrelaksować w wolnej chwili i którą mogę polecić (ze względy na ciekawie wykreowany świat i bohaterów), głownie fanom fantastyki. Więcej w recenzji powyżej.
Autorzy
Jacek Piekara
Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall...
Inne książki:
Książka Imperium - smoki Haldoru
Książka Arivald z Wybrzeża
Książka Sługa Boży
Książka Sługa Boży
Książka Młot na czarownice
Współtworzący tą stronę
puchar @ida @ida pierwsza opinia