Słynne ucieczki Polaków 2

Andrzej Fedorowicz
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Słynne ucieczki Polaków 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

 Uwięzieni a niepokonani. Potrafili pokonać każdą barierę.
Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed przygotowywanym procesem pokazowym. Kwiecień-sierpień 1901 r.
Bez map i bez uzbrojenia, tropiony na Bałtyku dniem i nocą - przez Kriegsmarine i flotę sowiecką. Ucieczka polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”, z internowania w Tallinie. 17 września – 14 października 1939 r.
Edward Rydz-Śmigły wymyka się z internowania w Rumunii  i przez trzy granice, dociera do Warszawy. 18 września 1939 – 27 października 1941 r.
Trzy konspiratorki uciekają nocą z hitlerowskiego więzienia na Pawiaku. Jak zniknąć Niemcom sprzed nosa w samym centrum Warszawy? Bronisława Ewa Dreżepolska, Teofila Ull i Zofia Przybytkowska. 16 stycznia 1942 r.
Kochankowie z Auschwitz, w filmowych okolicznościach, opuszczają chyłkiem największy obóz śmierci okupowanej Europy. Czy obozowa miłość wytrzyma próbę? Jerzy Bielecki i Cyla Cybulska. 21-31 lipca 1944 r.
MIGiem do wolności – przez żelazną kurtynę. Ucieczki polskich pilotów  za sterami odrzutowych maszyn bojowych. Pilot Franciszek Jarecki. 5 marca 1953 r.
Superszpieg i jego rodzina znikają z Warszawy.  Do dziś nie wiadomo w jaki sposób płk Ryszard Kukliński wymknął się depczącym mu po piętach służbom polskim i sowieckim. 7-11 listopada 1981 r.
Morskie głębiny czy podniebne przestworza. Carskie twierdze, hitlerowskie kazamaty, czy KL Auschwitz.  Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec. 

Data wydania: 2020-03-18
ISBN: 978-83-8079-502-0, 9788380795020
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 304
dodana przez: Justyna_K

Autor

Andrzej Fedorowicz Andrzej Fedorowicz Andrzej Fedorowicz – dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. „Super Express”, „Focus”, „Polityka”, „...

Pozostałe książki:

Słynne ucieczki Polaków Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat 25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały Gladiatorzy z obozów śmierci
Wszystkie książki Andrzej Fedorowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Andrzej Fedorowicz "Słynne ucieczki Polaków 2".

29.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Andrzej Fedorowicz – dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. Super Express, Focus, Polityka, Newsweek Historia, Uważam Rze Historia, Wsieci Historii. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z... {} Recenzja książki Słynne ucieczki Polaków 2

Moja opinia o książce

Opinie

@ZapomnianaBiblioteka
2020-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Andrzej Fedorowicz przypomina siedem pasjonujących historii, których bohaterami są osoby zmuszone do podjęcia decyzji nieodwracalnie zmieniających ich życie. Bohaterami książki są postacie, które trwale zapisały się w dziejach Polski, jak Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły czy Ryszard Kukliński, jak również osoby, które raczej nie goszczą zbyt często na kartach książek. Polecam.

{} | link |
@Sklerotyczka
2020-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jest to literatura faktu, a czyta ją się bardzo lekko. Zaskakujące ucieczki, przy każdej z nich kibicowałam każdemu. Niektóre zaskakujące, inne szalone a jeszcze inne bardzo spontaniczne. Lecz każdą łączy nie tylko akt odwagi, ale to że im się udało.

{} | link |
@W_ksiazki_zaklete
2020-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Jesienią Śmigły-Rydz wrócił do willi hrabiny Marenzi, skąd w towarzystwie "Bazia" wyruszał na kolejne kondycyjne marsze do pobliskich wiosek Janoshegy i Swabhegy. Marszałek chodził już ubrany ...”
{}
#
“Drzwi celi mogły otworzyć się w dowolnym momencie, by grupa esesmanów wyprowadziła skazanego na egzekucję. Ta niepewność jutra powodowała, że więźniowie wręcz z ulgą przyjmowali decyzję o skaz...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl