Recenzja książki Słynne ucieczki Polaków 2

Andrzej Fedorowicz "Słynne ucieczki Polaków 2".

Autor: @W_ksiazki_zaklete ·{}4 minuty
{} 2020-03-29 {} Skomentuj {} 1 Polubienie
Andrzej Fedorowicz – dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. Super Express, Focus, Polityka, Newsweek Historia, Uważam Rze Historia, Wsieci Historii. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z Ireną Fedorowicz).

Jesienią Śmigły-Rydz wrócił do willi hrabiny Marenzi, skąd w towarzystwie "Bazia" wyruszał na kolejne kondycyjne marsze do pobliskich wiosek Janoshegy i Swabhegy. Marszałek chodził już ubrany tak, jak w czasie planowej ucieczki do kraju.

Słynne ucieczki Polaków 2 zawierają siedem historii Polaków, którzy zdecydowali się na ucieczki, by móc ratować swój kraj i swoje życie.

Józef Piłsudski prowadził tajną drukarnię, gdzie powstawał Robotnik. W nocy 21/22 lutego 1900 po zdekonspirowaniu wydawnictwa, został aresztowany. 17 kwietnia osadzili go w celi numer 39 X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Tam też oczekiwał na proces. Został oskarżony o kolportaż nielegalnej prasy i o zabójstwo dwóch szpicli. Zaczął symulować chorobę psychiczną. Opinie o stanie zdrowia napisał dyrektor warszawskiego szpitala dla obłąkanych Iwan Szabasznikow. Przewieziono Piłsudskiego na dalsze badania do petersburskiego szpitala Mikołaja Cudotwórcy. Tam lekarz Władysław Mazurkiewicz pomógł w ucieczce Józefowi 11 maja 1902 roku.

4 września 1939 roku polski okręt podwodny ORP Orzeł opuścił port w Helu i udał się w okolice Gotlandii. 8 września zachorował dowódca okrętu i stwierdzono poważną awarię pęknięcia cylindra sprężarki. Załoga nie potrafiła sama naprawić uszkodzenia. Kmdr. Kłoczkowski, za zgodą dowództwa floty nakazał zejście z pokładu do neutralnego portu, by usunąć awarię. Kierowali się do Tallinna w Estonii. 15 września władze Estonii pod naciskiem Niemiec podjęli bezprawną decyzję o internowaniu i rozbrojeniu okrętu. Marynarze nie chcieli się na to zgodzić i zdecydowali, że uciekną z Tallina. 17/18 września załoga Orła przystąpiła do realizacji planu ucieczki.

Edward Rydz-Śmigły podczas internowania planował ucieczkę, w której miał dostać się do okupowanego kraju. Nawiązał kontakt z ppłk. Romualdem Najstarkiem, który obiecał, że pomoże w organizacji ucieczki. Wódz przebywał w Segedynie, później w Budapeszcie. Udało mu się przybyć do miasteczka Balton. 25 października 1941 roku Edward Śmigły-Rydz wyruszył pociągiem do Rożnowa. Następnie wraz z kilkoma współpracownikami przyjechał pod samą granicę węgiersko-słowacką, którą przekroczył pieszo. Granicę przekroczył pieszo 27 października 1941 roku w Suchej Górze.

16 stycznia 1942 roku Ewa Dreżepolska, Zofia Przybytkowska i Teofila Ull uciekły z hitlerowskiego więzienia na Pawlaku. Stało to się dzięki pomocy polskich strażniczek, które dorobiły klucz, do pomieszczenia gdzie nie było karat w oknie. Przez nie po linach z mocnych sznurków wydostały się na zewnątrz.

Jerzy Bielecki przyjechał do Auschwitz pierwszym transportem. Poznał w obozie dziewczynę o imieniu Cyla. Była Żydówką pochodzącą z Łomży. Jej cała rodzina zginęła w Auschwitz. Jerzy i Cyla spotykali się potajemnie i opowiadali swoje historie, aż zakochali się w sobie. 21 lipca 1944 roku Jerzy przebrał się za esesmana i odebrał swoją ukochaną z pracy pod pozorem zaprowadzenia na przesłuchanie. W ten sposób wyszli z obozu. Przez dziewięć dni tułali się, aż dotarli do krewnych Jerzego.

Franciszek Jarecki 5 marca 1953 roku, w dniu śmierci Stalina podejmuje ucieczkę na Bornholm. Podczas ćwiczeń patrolu MIG-15 Jarecki wykorzystał chmury i oddalił się od formacji. Odrzucił dodatkowe zbiorniki paliwa i zanurkował na pułap 200 metrów, aby ominąć radzieckie systemy radarowe. Porucznikowi udało się dostać na wyspę Bornholm, gdzie specjaliści z USA zbadali samolot i odesłali go z powrotem do Polski. Pilot otrzymał amerykańskie obywatelstwo i nagrodę w wysokości 50.000 dolarów.

Ryszard Kukliński 7/8 listopada 1981 roku został ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Przypuszczalnie został ucharakteryzowany na podobieństwo mieszkańca Londynu, który przyjechał do Warszawy kilka dni wcześniej i z wyglądu bardzo przypominał Kuklińskiego. To właśnie z jego paszportem Kukliński miał opuścić Polskę, odlatując tego samego dnia z Okęcia samolotem British Airways. Po krótkim pobycie w Londynie Kukliński, działający pod pseudonimem Jack Strong, został przewieziony samolotem do bazy lotniczej USA na południu Niemiec i tam spotkał się z rodziną.

Drzwi celi mogły otworzyć się w dowolnym momencie, by grupa esesmanów wyprowadziła skazanego na egzekucję. Ta niepewność jutra powodowała, że więźniowie wręcz z ulgą przyjmowali decyzję o skazaniu ich na pobyt w obozie koncentracyjnym. Wiedzieli przynajmniej, co ich czeka.

Książka Słynne ucieczki Polaków 2 należy do literatury historycznej. Autor przedstawia postacie, które bez względu na wszystko nie bali się ryzyka. Bohatersko walczyli o siebie i ojczyznę, by móc żyć w wolnym kraju.

Historie są przedstawione chronologicznie. Na poszczególnych stronach zawarte są fotografie, które przybliżają jeszcze bardziej całą fabułę.

Autor ciekawie opisuje poszczególne historie. Książkę czyta się bardzo dobrze. Wystarczy jeden wieczór by ją przeczytać i czuje się niedosyt. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, ponieważ nie miałam pojęcia o niektórych historiach. W wolnej chwili na pewno będę szukać dalej takich książek, które piszą o bohaterskich czynach naszych Rodaków.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu FRONDA.
Opinia znajduje się na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com
Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Słynne ucieczki Polaków 2
Słynne ucieczki Polaków 2
Andrzej Fedorowicz
{}8.7/10
Uwięzieni a niepokonani. Potrafili pokonać każdą barierę. Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed p...
Komentarze
Słynne ucieczki Polaków 2
Słynne ucieczki Polaków 2
Andrzej Fedorowicz
{}8.7/10
Uwięzieni a niepokonani. Potrafili pokonać każdą barierę. Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed p...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @W_ksiazki_zaklete

Aleksandra
Agnieszka Panasiuk "Aleksandra na Podlasiu".

Aleksandra jest młodą aktorką i tancerką, która swoim talentem oczarowała całą Warszawę. Pewien nieszczęśliwy wypadek w czasie próby spowodował, że musi zapomnieć o dals...

{} Recenzja książki Aleksandra
Miłość na wariackich papierach
Natalia Boniewicz "Miłość na wariackich papierach".

Zosia od pewnego czasu nie może się na niczym skupić. Jej roztargnienie źle wpływa na pracę w korporacji, co nie podoba się szefowej. Stara się wybrnąć z pechowych sytua...

{} Recenzja książki Miłość na wariackich papierach

Nowe recenzje

Zniewalający opiekun
Zniewalający opiekun
@taki_tam_cz...:

Mafia, lodowa księżniczka, gorące uczucie i potężne emocje, to wszystko znajdziecie w tej książce! ~ Wstęp ~ Siódmy t...

{} Recenzja książki Zniewalający opiekun
Zawsze ktoś patrzy
Nie wszyscy mężczyźni są źli...
@paulina2701:

"Zawsze ktoś patrzy" to pierwsza książka autorstwa @Link, która trafiła do mojej domowej biblioteczki jakieś dwa lata t...

{} Recenzja książki Zawsze ktoś patrzy
Wędrowiec
Tajemnicza i mroczna
@Izzi.79:

Dzisiaj pozwolę sobie zabrać was w podróż w przepiękne Alpy, gdzie krajobraz swym pięknem zapiera dech w piersiach, lec...

{} Recenzja książki Wędrowiec
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl