Śmierć przychodzi nawet latem

Zsuzsa Bank
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Śmierć przychodzi nawet latem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Lato atakuje słońcem, lecz Zsuzsa Bánk rozmawia z matką o zimie. W opowieści o śmierci dziadka chce znaleźć wskazówkę, jak oswoić pustkę, która niebawem nadejdzie. Słuchając rodzinnej historii, która była nagłym, prywatnym końcem świata, próbuje pogodzić się z chorobą ojca. Lato nie jest dobrą porą na umieranie, ale śmierć jest humorzasta, trzeba się z nią liczyć.

Tymczasem pogodzony z nadchodzącą śmiercią ojciec po raz kolejny siada w swym rajskim ogrodzie pod akacją, po raz kolejny pływa w jeziorze, po raz kolejny daje najbliższym lekcje jó úszás – dobrego pływania, wspaniałego pływania! Pochłonięty czystą miłością do wody, która jest istotą węgierskiego lata. Córka, patrząc z zachwytem na ojca, dostrzega w jó úszás najprostszą lekcję dobrego życia. Wakacyjną sielankę przerywa konieczna i trudna podróż do frankfurckiej kliniki. Resztę upalnych wakacji córka spędza przy łóżku ojca, wspominając wszystkie dni, które spędzili razem, z rozpaczą myśląc o tym, co ma nadejść.

Śmierć przychodzi nawet latem to poruszająca, wybitna proza autobiograficzna. Czy uroczystość pogrzebu to ostatnie spotkanie, zakończenie historii? Przecież umarli nie odchodzą. Pojawiają się w pierwszych zdaniach rozmowy, siadają w ogrodach nad talerzami z ulubioną zupą. Domagają się, aby o nich rozmawiać.

Wydanie 1 - Wyd. CzarneData wydania: 2023-08-09
ISBN: 978-83-8191-732-2, 9788381917322
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 232
dodana przez: Vernau

Autor

Zsuzsa Bank Zsuzsa Bank
Urodzona 24 października 1965 roku w Niemczech (Frankfurt nad Menem)
Zsuzsa Bánk – niemiecka pisarka, z pochodzenia Węgierka. Rodzice Bánk opuścili Węgry po roku 1956. Ona sama studiowała na uniwersytetach w Moguncji i Waszyngtonie. Pracuje jako dziennikarka w rodzinnym mieście. Debiutowała w 2002 powieścią Pływak...

Pozostałe książki:

Jasne dni Śmierć przychodzi nawet latem Najgorętsze lato Pływak
Wszystkie książki Zsuzsa Bank

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Śmierć przychodzi nawet latem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2023-12-15

Powieść Zsuzsy Bánk “Śmierć przychodzi nawet latem” spotkała mnie niemal dokładnie w momencie trzeciej rocznicy śmierci mojego taty. Jego odejście, zupełnie znienacka, przyszło pod wieczór 16 grudnia. Minął może szok spowodowany przeraźliwą prawdą o nieodwracalności tego faktu, wydaje mi się jednak, że po dziś dzień nie zaakceptowałam śmierci taty do końca. Podobnie jak Zsuzsa, żal do losu, który mógł być łaskawszy, noszę w sobie.

Wsłuchując się w rodzinną historię autorki, po raz kolejny oswajałam swój własny, nagły, prywatny koniec świata. Wzruszająca, przejmująco szczera proza Bánk, poruszyła we mnie mnogość strun, pokrzepiła ciepłem wspomnień, przypomniała o niezmienności tej szczególnej pustki, zimnie nieobecności.

Zsuzsa nadmienia również, że pogrzeb- to ostatnie spotkanie, wcale nie musi być zakończeniem czyjejś historii. Przecież umarli nie odchodzą. Pojawiają się w pierwszych zdaniach rozmowy, siadają w ogrodach nad talerzami z ulubioną zupą. Domagają się, aby o nich rozmawiać. Cześć słów autorki była tak bardzo moja, że postanowiłam Was z nimi zostawić:

“Tego roku często myślałam: to muszę mu opowiedzieć, tym muszę się podzielić, z tego będzie się śmiał; a w następnej chwili: to się już nie wydarzy.. Będę tęsknić za jego sposobem bycia, za tym, jak traktował moje dzieci, był dla nich cały czas, bez ograniczeń, całkowicie im oddany.”

“Czy to zabrzmi arogancko,...

× 2 | link |
@LiterAnka
2023-09-14
8 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2023-08-31
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć przychodzi nawet latem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl