Śniąc o potędze

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
Śniąc o potędze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niewiele osób wie, że przed drugą wojną światową kwitł w Polsce gatunek literacki, który dziś nazywamy historiami alternatywnymi. Rodzimi literaci stawiali pytanie, co by było gdyby? i odnosili je do problemów, którymi żyli; którymi żyła cała wolna Polska. ogromnej większości była to literatura klasy B. Ułomna formalnie, z nie najlepiej prowadzoną intrygą, czasami po prostu nudna. Niemniej odpowiadała ona na żywotne zapotrzebowanie społeczne stanowiąc wcale znaczny segment ówczesnego rynku wydawniczego. Na pewno przedwojenne historie alternatywne można nazwać fenomenem, czymś w rodzaju literatury pulpowej made in Poland. Duet kulturoznawców - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowiak - postanowili przygotować antologię przedwojennych polskich historii alternatywnych pt. "Świat w płomieniach". Podzielili oni wybrane teksty z tego zakresu na bloki tematyczne, np. "Zagrożenie ze wschodu", "Walka o niepodległośc", "Polskie aspiracje kolonialne" i opatrzyli je erudycyjnymi wstępami. Każdy ze wstępów traktuje nie tylko o popularności danego zagadnienia wśród ówczesnych literatów, daje też pogląd na kontekst kulturowy, pragnienia i lęki Polaków żyjących w okresie międzywojnia. Książka zaopatrzona jest też w biogramy autorów opowiadań bądź fragmentów powieści, bowiem życiorysy wielu z nich wiążą się niejako z gatunkiem literackim, który uprawiali. Autorzy antologii tam, gdzie tylko można, zachowali oryginalną pisownię i składnię tekstów źródłowych wychodząc z założenia, że będzie to ciekawe poznawczo z punktu widzenia wiedzy o literaturze.  
Data wydania: 2013-01-15
ISBN: 978-83-63631-03-1, 9788363631031
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Seria: Zwrotnice Czasu
Stron: 304
dodana przez: Mirko

Autor

Agnieszka Haska Agnieszka Haska dr antropologii, obecnie pracuje w Centrum Badań nad Zagładą. Razem z Jerzym Stachowiczem autorka książki Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia między- wojennego oraz wydanej w WAB Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie.

Pozostałe książki:

Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego Przestraszenia. Horror na faktach - S1E2 Jasnowidze i detektywi Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #6 (Jesień 2011)
Wszystkie książki Agnieszka Haska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Śniąc o potędze aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Śniąc o potędze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl