Sowietyzacja Polski w 1920 roku

Michał Klimecki
Sowietyzacja Polski w 1920 roku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Do decyzji utworzenia na ziemiach centralnej Polski radzieckiej republiki bolszewiccy przywódcy powrócili latem 1920 roku w czasie sukcesów armii Frontu Zachodniego Michaiła N. Tuchaczewskiego. Bezpośrednim wykonawcą sowietyzacji Polski zostało utworzone 19 lipca w Moskwie, przez Biuro Organizacyjne KC RKP (b), nowe Polskie Biuro (Polbiuro). W jego składzie znaleźli się Feliks Dzierżyński (przewodniczący) oraz Julian Marchlewski, Feliks Kon, Edward Próchniak i Józef Unszlicht. Zgodnie z postanowieniem Biura Politycznego KC RKP (b) z 23 lipca Polbiuro na ziemiach polskich występowało pod nazwą Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP). W tym jednak przypadku przewodniczył mu Marchlewski. Łączność z Moskwą i Leninem utrzymywał F. Dzierżyński. Rezydujący w Białymstoku TKRP nie nawiązał stałej łączności z KC Komunistycznej Partii Robotniczej Polski i pracował bez udziału jego najważniejszych działaczy. Liczył się z tymczasową władzą rewolucyjną, aktywną do czasu zdobycia Warszawy przez Czerwoną Armię i zebrania w niej Rady delegatów robotniczych, żołnierskich i chłopskich. TKRP wydał dekrety nacjonalizujące przedsiębiorstwa przemysłowe, banki i majątki ziemskie. Nie zdecydował się jednak na przekazanie części przejętej ziemi chłopom. Jego członkowie nie określili też, mimo nalegań Lenina, swojego stosunku do drobnej własności chłopskiej. Zakładali w miejsce rad wojenno-rewolucyjnych powoływanych przez jednostki Czerwonej Armii własne rady i komitety. Traktowano je jako rewolucyjną administrację odpowiedzialną za przebieg pierwszych i fundamentalnych reform gospodarczych, własnościowych i społecznych. Ich autorytet w lokalnych społecznościach okazał się niewielki. Przy tym wielu członków rad i komitetów nie rozumiało lub nie utożsamiało się z bolszewickimi hasłami i programami. Nie przyniosła pozytywnych rezultatów inicjatywa sformowania Polskiej Czerwonej Armii. Działalność TKRP, a następnie Polbiura zakończyła klęska Czerwonej Armii na linii Wisły, potem nad Niemnem. Po opuszczeniu centralnych ziem polskich TKRP zaprzestał działalności, a Polbiuro zmieniło swój skład osobowy i otrzymało od KC RKP(b) nowe obowiązki, związane przede wszystkim z aktywnością polskich środowisk komunistycznych w radzieckiej Rosji.
ISBN: 978-83-231-3470-1, 9788323134701
Wydawnictwo: WNUMK - Wyd. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Autor

Michał Klimecki
Urodzony w 1952 roku w Polsce
Michał Klimecki – polski historyk, prof. dr hab. Specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XX wieku oraz najnowszej historii wojskowości. Pełni funkcję kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Międzynarodowego na Wydziale Politolog...

Pozostałe książki:

Czas samotności. Ukraina w latach 1914-2022 Czortków 1919 Galicja wschodnia 1920 Krym 1854 -1855 1919 Czortków Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad Gorlice 1915 Krym, Donieck, Ługańsk 2014-2015 Legenda legionów Legiony Polskie. Dzieje bojowe i organizacyjne Lwów 1918-1919 Marszałek Tuchaczewski Pekin-Szanghaj-Nankin 1937-1945 Sowietyzacja Polski w 1920 roku Walki o Lwów w listopadzie 1918 r. i wojna polsko-ukraińska. Bezpieczeństwo ludności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej w stolicy Galicji Wojna krymska 1853-1856. Jak wywołano pierwszą wojnę globalną. Konflikt o cieśniny i dominację Wojna o wszystko Wojna polsko-ukraińska. Pierwszy konflikt zbrojny odrodzonej Polski.
Wszystkie książki Michał Klimecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sowietyzacja Polski w 1920 roku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sowietyzacja Polski w 1920 roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl