Spróchniały krzyż

Joanna Podgórska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Spróchniały krzyż
Książka Spróchniały krzyż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 Żyjemy w kraju, gdzie państwem rządzi Kościół, a Kościół od dawna toczy gangrena.
 
 Podobno żyjemy w świeckim kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa. Joanna Podgórska w swojej książce miażdżąco demaskuje to stwierdzenie i udowadnia, że Polska jest świecka tylko w teorii. W polskich szkołach jest siedem razy więcej lekcji religii niż historii czy chemii. Można sądownie zmusić dziecko do przyjęcia komunii. Z pieniędzy podatników, które miały być przeznaczone np. na walkę ze smogiem, sfinansowano budowę obiektów sakralnych. O aferach pedofilskich i ingerencji w politykę nawet już nie trzeba wspominać. Krzyż, który miał być symbolem miłosierdzia, już dawno spróchniał i nie ma nic wspólnego z istotą chrześcijaństwa. Stał się raczej złym widmem ucisku.
 
 SPIS TREŚCI
 Wstęp: Polskie salami
 Neutralne, bo katolickie
 Katecheza
 Narodowcy
 Aborcja
 Seks
 Gender
 Pedofilia
 Postscriptum: Szacunek nie dla wszystkich 
Data wydania: 2019-09-04
ISBN: 978-83-8032-370-4, 9788380323704
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 288
dodana przez: Beata_

Autor

Joanna Podgórska Joanna Podgórska
Urodzona w 1968 roku w Polsce
Absolwentka filozofii. Matka córki. Dziennikarka związana z „Polityką”. Zajmuje się problematyką społeczną – prawami kobiet, mniejszości seksualnych, prawami zwierząt, a przede wszystkim kwestiami, w których iskrzy między Kościołem katolickim a ideą...

Książki Joanna Podgórska

Wszystkie książki Joanna Podgórska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wszystkie grzechy kościoła

5.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kościół od lat staje się przedmiotem sporu Polaków. Jedni mówią, że stoi na straży moralności i tradycji. Księża mówią nam ,jakie zachowania kłócą się nie tylko z nauką Chrystusa, ale także z dogmatami kościoła. Drugi głos ten przeciwny tłumaczy, że kler za bardzo wykracza poza swój duchowy wymiar, mieszając się w sprawy świeckie. Jak jest naprawd... {} Recenzja książki Spróchniały krzyż

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-07-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane


Nasze państwo podobno jest świeckie. Podobno, bo kościół do wszystkiego wtrąca swoje trzy grosze. Lekcje religii w szkole finansowane przez państwo, ocena na świadectwie. Lekcje etyki to fikcja. Afery pedofilskie wciąż zamiatane pod dywan. Ingerencja w politykę. Narzucanie swojego zdania w sprawie aborcji, in vitro. Kościół uczy nienawiści do wszelkiej inności, potępia homoseksualizm, gender, rozwody, a w swoich szeregach nie dostrzega nawet popełnianych przestępstw. Pedofila, któremu grunt pali się pod nogami, kuria przenosi do innej parafii gdzie nadal ma kontakt z dziećmi.To zamknięta klika, pełna zakłamania i obłudy. Brak im pokory, nie okazują skruchy, nie przepraszają ofiar.. Chciwości, buty i pogardy mają ogrom. Co jeszcze złego musi się wydarzyć by wreszcie przestali być bezkarni?
Bardzo dobra książka, polecam!

{}× 3 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Z okładki krzyczało do mnie hasło „szokujące fakty” i był to główny powód, dla którego sięgnęłam po tę książkę, aczkolwiek nie spodziewałam się sensacji. Moje przypuszczenia okazały się trafne, a okładkowe „fakty” zwykłym chwytem marketingowym.

Joanna Podgórska wzięła pod lupę stan polskiego Kościoła i jego szerokie wpływy. Podzieliła książkę na różne bloki tematyczne dotyczące m.in. katechezy, aborcji czy pedofilii. Tematy bardzo aktualne ostatnimi czasy, dlatego dla kogoś ,kto choć odrobinę orientuje się w sytuacji politycznej czy społecznej w Polsce, nazwanie tych faktów „szokującymi” jest lekką przesadą. Autorka mówi o tym, co każdy doskonale wie, tylko dodatkowo obrazuje to konkretnymi historiami, np. kiedy podaje przykład Wiktorii sądownie zmuszonej do przystąpienia do komunii.

Książka jest interesująca, ale nie odkrywcza. Pozwala podeprzeć teoretyczne zarzuty, które stawiane są Kościołowi, historiami wziętymi z życia, historiami prawdziwych ludzi. To co jeszcze działa na plus, to to, że autorka tłumaczy, dlaczego Kościół może pozwolić sobie na takie, a nie inne zachowania, odwołuje się do historii i tradycji tej instytucji, pokazując, skąd czerpią się takie, a nie inne poglądy. Pozycja z pewnością warta przeczytania, choćby po to, aby wzbogacić wiedzę o nadużyciach Kościoła, o konkretne przypadki, i mechanizmy jego działania.

{} | link |
@Zaczytane_koty
2020-10-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Spróchniały krzyż”- Joanna Podgórska

Książka Syn Hamasu
Syn Hamasu Musab Hasan Jusuf, Rob Brackin
{}6/10
Musab Hasan Jusuf już od najmłodszych lat od środka obserwow...
Książka Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy
Damy, dziewuchy, dziewczyny... Anna Dziewit-Meller
{}7.5/10
Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już...
Książka Sprzedana
Sprzedana Sophie Hayes
{}6.7/10
Sophie miała dwadzieścia cztery lata, kiedy pojechała do Wło...
Książka Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności
Wieki bezwstydu. Seks i ero... Adam Węgłowski
{}8.3/10
Pornografia? Wtedy nikt nie znał tego terminu. Rozpusta? Prz...
Książka Krfotok
Krfotok Edward Redliński
{}6.7/10
Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka Edwarda ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Spróchniały krzyż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe