Spróchniały krzyż

Joanna Podgórska
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Spróchniały krzyż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Żyjemy w kraju, gdzie państwem rządzi Kościół, a Kościół od dawna toczy gangrena.

Podobno żyjemy w świeckim kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa. Joanna Podgórska w swojej książce miażdżąco demaskuje to stwierdzenie i udowadnia, że Polska jest świecka tylko w teorii. W polskich szkołach jest siedem razy więcej lekcji religii niż historii czy chemii. Można sądownie zmusić dziecko do przyjęcia komunii. Z pieniędzy podatników, które miały być przeznaczone np. na walkę ze smogiem, sfinansowano budowę obiektów sakralnych. O aferach pedofilskich i ingerencji w politykę nawet już nie trzeba wspominać. Krzyż, który miał być symbolem miłosierdzia, już dawno spróchniał i nie ma nic wspólnego z istotą chrześcijaństwa. Stał się raczej złym widmem ucisku.


Wstęp: Polskie salami
Neutralne, bo katolickie
Katecheza
Narodowcy
Aborcja
Seks
Gender
Pedofilia
Postscriptum: Szacunek nie dla wszystkich
Data wydania: 2019-09-04
ISBN: 978-83-8032-370-4, 9788380323704
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 288
dodana przez: Beata_

Autor

Joanna Podgórska Joanna Podgórska
Urodzona w 1968 roku w Polsce
Absolwentka filozofii. Matka córki. Dziennikarka związana z „Polityką”. Zajmuje się problematyką społeczną – prawami kobiet, mniejszości seksualnych, prawami zwierząt, a przede wszystkim kwestiami, w których iskrzy między Kościołem katolickim a ideą...

Pozostałe książki:

Wakacje z duchami Przewodnik Polityki po zamkach-hotelach Odwaga jest kobietą Prokurator. Kobieta, która się nie bała
Wszystkie książki Joanna Podgórska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,,Żyjemy w kraju, gdzie państwem rządzi Kościół, a Kościół od dawna toczy gangrena.'' Czyli, ...

WYBÓR REDAKCJI
14.11.2020

Na ,,Spróchniały krzyż'' trafiłam w zasadzie przypadkiem. Czasem lubię poczytać sobie o tym, co mnie ominęło. Bo musicie wiedzieć, że swoją przygodę z religią katolicką zakończyłam po jednej z lekcji religii w podstawówce, kiedy pani zakonnica kazała nam w zeszycie narysować ukrzyżowanego Jezusa. To tak w ramach radości z nadchodzącej Wielkanocy. ... Recenzja książki Spróchniały krzyż

Nielegalna do godziny siedemnastej

25.12.2020

Może już tak przywykłyśmy do tego, że mężczyźni nami rządzą, że już tego nie widzimy. A może nie. „Manifestacja religijności to przejaw wolności, manifestacja niewiary – arogancja i agresja”. „Piekło kobiet” to sytuacja, którą opisywał już Tadeusz Boy-Żeleński. Dziś niestety dramat Polek powraca ze zdwojoną siłą. Nie możemy już nawet decy... Recenzja książki Spróchniały krzyż

@Zaneta@Zaneta × 5

Wszystkie grzechy kościoła

5.10.2020

Kościół od lat staje się przedmiotem sporu Polaków. Jedni mówią, że stoi na straży moralności i tradycji. Księża mówią nam ,jakie zachowania kłócą się nie tylko z nauką Chrystusa, ale także z dogmatami kościoła. Drugi głos ten przeciwny tłumaczy, że kler za bardzo wykracza poza swój duchowy wymiar, mieszając się w sprawy świeckie. Jak jest naprawd... Recenzja książki Spróchniały krzyż

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-07-13
8 /10
Przeczytane


Nasze państwo podobno jest świeckie. Podobno, bo kościół do wszystkiego wtrąca swoje trzy grosze. Lekcje religii w szkole finansowane przez państwo, ocena na świadectwie. Lekcje etyki to fikcja. Afery pedofilskie wciąż zamiatane pod dywan. Ingerencja w politykę. Narzucanie swojego zdania w sprawie aborcji, in vitro. Kościół uczy nienawiści do wszelkiej inności, potępia homoseksualizm, gender, rozwody, a w swoich szeregach nie dostrzega nawet popełnianych przestępstw. Pedofila, któremu grunt pali się pod nogami, kuria przenosi do innej parafii gdzie nadal ma kontakt z dziećmi.To zamknięta klika, pełna zakłamania i obłudy. Brak im pokory, nie okazują skruchy, nie przepraszają ofiar.. Chciwości, buty i pogardy mają ogrom. Co jeszcze złego musi się wydarzyć by wreszcie przestali być bezkarni?
Bardzo dobra książka, polecam!

× 5 | link |
@ania_gt
2021-04-23
7 /10
Przeczytane

Prawdę mówiąc szokujących faktów nie było. Ta książka to efekt rzetelnej, dziennikarskiej pracy, która prezentuje smutną prawdę o coraz większych wpływach KK w Polsce. Najciekawszy dla mnie był historyczny przegląd podejścia Kościoła do seksu. Najbardziej smuci, że to nie jest fikcja.

× 5 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-18
7 /10
Przeczytane

Z okładki krzyczało do mnie hasło „szokujące fakty” i był to główny powód, dla którego sięgnęłam po tę książkę, aczkolwiek nie spodziewałam się sensacji. Moje przypuszczenia okazały się trafne, a okładkowe „fakty” zwykłym chwytem marketingowym.

Joanna Podgórska wzięła pod lupę stan polskiego Kościoła i jego szerokie wpływy. Podzieliła książkę na różne bloki tematyczne dotyczące m.in. katechezy, aborcji czy pedofilii. Tematy bardzo aktualne ostatnimi czasy, dlatego dla kogoś ,kto choć odrobinę orientuje się w sytuacji politycznej czy społecznej w Polsce, nazwanie tych faktów „szokującymi” jest lekką przesadą. Autorka mówi o tym, co każdy doskonale wie, tylko dodatkowo obrazuje to konkretnymi historiami, np. kiedy podaje przykład Wiktorii sądownie zmuszonej do przystąpienia do komunii.

Książka jest interesująca, ale nie odkrywcza. Pozwala podeprzeć teoretyczne zarzuty, które stawiane są Kościołowi, historiami wziętymi z życia, historiami prawdziwych ludzi. To co jeszcze działa na plus, to to, że autorka tłumaczy, dlaczego Kościół może pozwolić sobie na takie, a nie inne zachowania, odwołuje się do historii i tradycji tej instytucji, pokazując, skąd czerpią się takie, a nie inne poglądy. Pozycja z pewnością warta przeczytania, choćby po to, aby wzbogacić wiedzę o nadużyciach Kościoła, o konkretne przypadki, i mechanizmy jego działania.

| link |
@ladymakbet33
2022-07-12
3 /10
Przeczytane
@Zaneta
2020-12-25
10 /10
Przeczytane 2020 GRUDZIEŃ
@MgorzataM
2021-03-12
8 /10
Przeczytane Y: 2021
@Chassefierre
2020-10-30
7 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu Literatura polska
@Zaczytane_koty
2020-10-02
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-10-31
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Spróchniały krzyż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl