Stacja jedenasta

Emily St. John Mandel
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Stacja jedenasta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Oryginalna, mroczna, błyskotliwa powieść rozgrywająca się w niezwykłych dniach upadku cywilizacji.

Kirsten Raymonde nigdy nie zapomni tego wieczoru, kiedy Arthur Leander, słynny hollywoodzki aktor, doznał ataku serca na scenie podczas przedstawienia Króla Leara. Tej samej nocy w mieście wybuchła zabójcza pandemia grypy, która w ciągu kilku tygodni doprowadziła do końca cywilizacji, jaką znamy.

Dwadzieścia lat później Kirsten podróżuje od osady do osady tego odmienionego świata z niewielką trupą aktorów i muzyków. Nazwali się Wędrowną Symfonią i starają się dopomóc w ocaleniu resztek sztuki i człowieczeństwa. Kiedy jednak docierają do Świętej Debory Nad Wodami, spotykają tam groźnego proroka, którego działania zagrażają istnieniu zespołu.

Opowieść Emily St. John Mandel przenosi czytelnika w czasie, obrazowo przedstawiając życie przed pandemią i po jej wybuchu oraz odsłaniając dziwne przypadki, które łączą ze sobą ludzkie losy.

Odważna wizja dystopijnej przyszłości, przerażająco realna i aktualna, która zachwyci nie tylko fanów Opowieści podręcznej Margaret Atwood, błyskawicznie stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na 34 języki.

Jak czytamy w recenzji książki na blogu Barnes & Noble Book: „Olśnienie to najlepszy sposób na opisanie wrażeń z lektury Stacji Jedenastej Emily St. John Mandel… Przeskakując między życiem przed wybuchem epidemii a przyszłością 20 lat później, Mandel tworzy więcej niż tylko opowieść o apokalipsie, tka ludzką historię, nie pozostawiając żadnego z wątków na marginesie. Ta elegancka, a jednocześnie przystępnie napisana powieść, wciągnie czytelnika bez reszty i pozostanie z nim na długo po odłożeniu książki na półkę, gdy już zajmie się swoimi sprawami”.

Za powieść Stacja Jedenasta Emily St. John Mandel została wyrózniona m.in. Toronto Book Award oraz Nagrodą im. Arthura C. Clarke’a, a także dostała nominacje do: PEN/Faulkner Award, Baileys Women’s Prize czy National Book Award.

Na podstawie książki powstał 10-odcinkowy serial oryginalny HBO Max. Reżyserem produkcji jest Hiro Murai (Barry, Legion, Snowfall). W serialu występują między innymi: Mackenzie Davis (Halt and Catch Fire, Tully), Himesh Patel (Yesterday, Tenet) czy Daniel Zovatto (Lady Bird).

Tytuł oryginalny: Station eleven
Data wydania: 2022-02-23
ISBN: 978-83-66555-83-9, 9788366555839
Wydawnictwo: Poradnia K
Kategoria: Fantastyka
Stron: 400
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Emily St. John Mandel Emily St. John Mandel
Urodzona w 1979 roku w Kanadzie (Comox)
Emily St. John Mandel – kanadyjska pisarka. Za powieść science-fiction Stacja Jedenaście otrzymała nagrody literackie – Toronto Book Award oraz Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a, a także nominacje do nagród: PEN/Faulkner Award, National Book Award,...

Pozostałe książki:

Szklany hotel Stacja jedenasta Morze spokoju
Wszystkie książki Emily St. John Mandel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świat Przed i Świat Po

WYBÓR REDAKCJI
15.03.2022

W chwili, w której jedno z moich ulubionych wydawnictw złożyło mi propozycję zrecenzowania Stacji Jedenastej, byłam pełna wątpliwości. Z jednej strony Autorkę pozytywnie kojarzę z jej poprzednią książką, jednak z drugiej czytałam wiele mało pochlebnych opinii właśnie o jej najnowszej powieści. Mimo wszystko postanowiłam wziąć się za bary z tytułem... Recenzja książki Stacja jedenasta

@jorja@jorja × 22

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2022-02-15
4 /10

Powieść kojarzy mi się z „Bastionem” Kinga, tyle że jest znacznie słabsza. Natomiast myśl przewodnia („samo przetrwanie nie wystarcza”) zaczerpnięte jest z serialu „Star Trek”.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Współczesny świat, mniej więcej obecnie w znanej czytelnikom rzeczywistości, oraz kilkadziesiąt lat później, po katastrofie. Apokalipsą okazała się epidemia gruzińskiej grypy, z powodu której zmarło 99 procent ludzi. Cywilizacja upadła, nie ma łączności, nie działa telewizja, internet, telefony, benzyna się popsuła. Ci, którzy przeżyli, zwykle mieszkają w niewielkich osadach ulokowanych na przykład w budynkach starej stacji benzynowej; są to grupy kilkudziesięcio-kilkusetosobowe. Enklawy te mocno się od siebie różnią. Mieszkańcy jednych są agresywni i nie pozwalają się do siebie zbliżać obcym, w innych pojawiają się samozwańczy prorocy i mesjasze…

Główną rolę odgrywa załoga Wędrującej Symfonii, to jest grapy muzyków i aktorów, którzy wspólnie wędrują i w napotkanych po drodze osadach wystawiają Szekspira, choć nie tylko.

Przeciętnej jakości powieść wielowątkowa, w której w stosunkowo naiwny sposób autorka stara się odpowiedzieć na kilka epokowych pytań ludzkości typu: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy? Wiele irytujących błędów, jakby tekstu powieści nie widział żaden korektor (dotyczy wydania pod tytułem „Stacja Jedenaście” wyd. Papierowy Księżyc).

× 8 | link |
@marek.wasinski.king
2022-04-11
7 /10
Przeczytane

Ostatnio naszła mnie pewna refleksja. Gdyby nie moje zainteresowanie kinematografią i telewizją oraz gdyby nie wiele filmów i seriali, które miałem okazję obejrzeć i bliżej im się przyjrzeć, nie przeczytałbym mnóstwa wspaniałych i ciekawych książek. Wśród takich tytułów znalazły się zarówno popularne bestsellery (Władca Pierścieni czy Harry Potter), klasyki gatunku (Lśnienie, Diuna), nagradzane pozycje (Syn, Hyperion) jak i utwory zdecydowanie mniej znane, ale świetnie napisane. Do tej ostatniej grupy dołączyć można książkę autorstwa Emily St. John Mandel, która ukazała się w tym roku w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Stację jedenastą możecie kojarzyć za sprawą wciągającego, zaskakującego i poruszającego serialu limitowanego produkcji HBO Max. I tak się akurat składa, że tych samych przymiotników możemy użyć wobec jego książkowego pierwowzoru. Mamy tu bowiem do czynienia z tytułem oryginalnym, który porywa czytelnika w niezwykłe miejsce i niezwykłe czasy już od pierwszych stron.

Książka kanadyjskiej pisarki opowiada o bliskich nam czasach i sytuacji. Na świecie wybucha pandemia. Początkowo nikt nie wydaje się nią przejmować. Niektórzy uważają, że szalejąca grypa to najmniejszy ze współczesnych problemów i ten problem szybko rozejdzie się po kościach. Inni, mając bliższy wgląd w błyskawiczny postęp choroby, zaczynają przygotowywać się na najgorsze. I najgorsze nadchodzi, pustosząc w...

× 1 | link |
@coconut
@coconut
2016-05-16
10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Książka Emily St. John Mandel jest świetnym przedstawicielem literatury postapokaliptycznej, prezentującym losy kilku luźno powiązanych bohaterów, którzy mieli nieszczęście zobaczyć koniec świata. Napotykamy tu niezliczoną ilość szczegółów i emocji, razem tworzących staranną historię, od której trudno się oderwać. To opowieść o końcu i o tym, co po nim. O strachu, o przetrwaniu, o tym, że – jak to mówią bohaterowie – „samo przetrwanie nie wystarcza”. Zupełnie się nie dziwię temu, że „Stacja Jedenaście” zdobyła tyle nagród i wyróżnień. To świetny kawałek literatury, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam. :)

| link |
@boguslawpiotr12
2022-04-26
7 /10
Przeczytane
@Galene
2022-04-02
7 /10
Przeczytane Fantastyka Ebooki
@jorja
2022-03-15
5 /10
Przeczytane
@lola.montes
@lola.montes
2020-12-15
10 /10
Przeczytane
@Beata_
2023-08-24
6 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Stacja jedenasta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl