Stąd do starożytności

Aleksander Krawczuk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Stąd do starożytności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór Esejów autora, które prowadzą nas po starożytności.
Spis treści
Historia i literatura
Magister Platon
Platon i Heisenberg
Arystoteles po polsku
Władysław Tatarkiewicz i świat starożytny
Ditfurth nie spadł z nieba
Makrobiotyka
Sarkofag Konstancji
Kojmeterion
Moody i Plutarch
Pliniusz, czyli męczeństwo i śmierć uczonego
Sprawy olimpiad
Piękno i mądrość elegii
Bogini Demokracja
Data wydania: 1987
ISBN: 83-212-0254-3, 8321202543
Wydawnictwo: Wydaw-a Radia i Telewizji
Stron: 248
dodana przez: Vemona

Autor

Aleksander Krawczuk Aleksander Krawczuk
Urodzony 7 czerwca 1922 roku w Polsce (Kraków)
Aleksander Krawczuk – polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1986–1989 minister kultury i sztuki, poseł na Sejm I i II kadencji. Zajmuje się historią star...

Pozostałe książki:

Poczet cesarzy rzymskich. Pryncypat Mitologia starożytnej Italii Cesarz August Herod król Judei Rzym i Jerozolima Spotkania z Petroniuszem Sprawa Alkibiadesa Poczet cesarzy bizantyjskich Poczet cesarzy rzymskich. Dominat Wojna trojańska Gajusz Juliusz Cezar Groby Cheronei Neron Perykles i Aspazja Poczet cesarzy rzymskich Polska za Nerona Stąd do starożytności Ostatnia olimpiada Rzymianki Ród Konstantyna Upadek Rzymu: Księga wojen Julian Apostata Konstantyn Wielki Maraton Poczet cesarzowych Rzymu Rzym,Kościół,cesarze Ród Argeadów. Filip i Aleksander Sennik Artemidora Siedmiu przeciw Tebom Starożytność odległa i bliska Tytus i Berenika Wielka Historia Świata t.3 Świat okresu cywilizacji klasycznych Alfabet Krawczuka mitologiczny Kleopatra Kronika Rzymu i Cesarstwa Rzymskiego Mity, mędrcy, polityka Poczet cesarzy rzymskich. Kalendarium Cesarstwa Rzymskiego
Wszystkie książki Aleksander Krawczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Stąd do starożytności? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-06
9 /10
Przeczytane Mam 2019 Publicystyka/eseje

Wyciągnęłam tę książkę z półki "nieprzeczytanych" zupełnym przypadkiem, i przypadkiem okazało się, że trafiłam na rzecz absolutnie rewelacyjną.
Jest to zbiór esejów, w rozmaity sposób łączących współczesność (lat '80 XX wieku) ze starożytnością, łączących niezwykle, fascynująco, wręcz zachwycająco.
Autor wypowiada się na temat historii, pisarstwa, filozofii, odwołuje się do starożytnych pisarzy i współczesnych myślicieli, zestawia ze sobą teksty sprzed wieków i rzeczywistość - i jest to genialne.
Erudycja autora, jego niezwykle szerokie (choć niby zawężone do starożytności) zainteresowania, sposób ujmowania myśli, skojarzenia, porównania - tego się wręcz nie da opisać.
Pisze o stereotypach w postrzeganiu starożytnych, o owych starożytnych otwartości i uczciwości w tym, co i jak robili i myśleli, porównuje nasze współczesne stopnie naukowe z ich osiągnięciami i śmieje się, że Platon nie miałby szans na tytuł bodaj magistra, a przecież w każdej dyspucie mógłby bez problemu "zagiąć" interlokutora, opowiada o przekładach starożytnych tekstów, o pracach Władysława Tatarkiewicza czy Tadeusza Kotarbińskiego, żali się, że brakuje współczesnych wydań starożytnych autorów.
Idzie też dalej, gdyż wywodzi teksty sobie współczesne, jak prace Hoimara von Ditfurtha ze sposobu rozumowania starożytnych Greków, bardzo przy tym chwaląc takie całościowe, logiczne i konsekwentne objaśnienia początków, budowy i funkcjonowania wszystkiego, co nas otacza.
Złe zdanie ma natomi...

× 1 | link |
@nemo
2021-11-20
10 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-06-25
8 /10
Przeczytane starożytność, archeologia

Cytaty z książki

O nie! Książka Stąd do starożytności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat