Stambuł był baśnią

Mario Levi
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Stambuł był baśnią
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Levi opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Właśnie z tego powodu głównym bohaterem powieści jest Stambuł ze wszystkimi nadziejami, jakie w sobie kryje i jakie niszczy. Przez strumień świadomości powieściowych bohaterów czytelnik śledzi życie tego wspaniałego wielkiego miasta, może je poczuć i doświadczyć. Stambuł był baśnią to pasjonująca historia żydowskiej rodziny na przestrzeni lat 1920–1980, dla których Stambuł jest jedynym domem. Intrygująca opowieść o migracjach, o tych, którzy przybyli z innych krajów, i tych, którzy wyjechali z Turcji. Członkowie owej rodziny, a także jej przyjaciele i sąsiedzi, tworzą bogatą mozaikę postaci, z których każda stara się na swój sposób przetrwać burzliwy XX wiek. Mario Levi – jako świadek, obserwator, a zarazem bohater powieści – pozostaje jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz swojej historii. Dzięki unikalnemu poetyckiemu stylowi Levi potrafi uchwycić Stambuł i jego bogatą historię z rzadko spotykaną intymnością, a zarazem z humorem, i oświetla zacienione epizody nowoczesnej historii Turcji. „W najwyższym stopniu literacka i liryczna. Wyrazista i różnorodna, pełna przejmujących motywów”.Jewish Book Council
Data wydania: 2016-06-08
ISBN: 978-83-7999-551-6, 9788379995516
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 900

Autor

Mario Levi Mario Levi znany turecki pisarz i dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu Stambulskiego na kierunku literatury francuskiej. Autor licznych opowiadań oraz powieści, nagrodzony prestiżową Haldun Taner Story Prize. Znany głównie dzięki powieściom İstanbul Bir Masaldı...

Pozostałe książki:

Gdzie byliście, gdy zapadła ciemność?
Wszystkie książki Mario Levi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Stambuł był baśnią? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@BagatElka
2019-11-10
1 /10
Przeczytane ZZZ....oddane 💩 Do podarcia i d...... Niedoczytane -...

"Dzięki unikalnemu poetyckiemu stylowi Levi uchwyca historię Stambułu z rzadko spotykaną intymnością a zarazem humorem ,i oświetla zacienione epizody najnowszej historii Turcji"


Tak czytamy na okładce.A ja odniosłam wrażenie,że wspomniane epizody to te epizody psychotyczne jakie zaliczył autor albo zaliczy czytelnik podczas przedzierania się przez bełkot zatytułowany "Stambuł był baśnią".
Poddałam się na dwusetnej stronie a książka ma ich ponad osiemset!
Styl jest koszmarny.Niekończące się ciągi powtórzeń,myślniki,wielokropki i cudzysłowy,to główne składniki tego "dzieła".
Może historia rodzinna autora jest niepowtarzalna i wyjątkowa ale ja nie zamierzam jej poznawać.Utonęła pod niepotrzebnymi dodatkami,które w moim odczuciu,mają ukryć pustkę.Pan Levi pisze i tylko On wie z jakiego powodu i o czym.

"Mówiąc zwyczajnymi,banalnymi,trochę pustymi już słowami:...była to reguła gry. Ponieważ "inni" już tam byli.Inni już tam byli... Jak we wszystkich "znanych" opowieściach... Jak w pochodzących z innych czasów,klimatów,ze światów innych uczuć miastach,których nie dało się przeżyć tak,jak się to sobie wymarzyło... Inni tam byli..."


Może dla autora pisanie zwyczajnie to nuda i pospolitość ale ja lubię wiedzieć o czym ktoś do mnie pisze.A bełkotliwe powtarzanie ciągów zdań,sprawia,że zamiast zastanawiać się nad treścią,zastanawiam się nad poczytalnością autora.Nad swoją poniekąd też bo tylko masochista robi coś co mu sprawia ból.
Dla...

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Stambuł był baśnią. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl