Światłość w sierpniu

William Faulkner
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Światłość w sierpniu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Czy jesteśmy w stanie uwolnić się od swej przeszłości? Dzieciństwo kształtuje przecież naszą osobowość, nasze lęki, obawy, złość, cierpienie. Ból zadawany dziecku będzie zawsze widoczny w jego dorosłości. Tak jak w przypadku Christmasa. Jego życie poznajemy z retrospekcji, z przekazów różnych osób, daje tu o sobie znać niepowtarzalny styl pisarstwa, właściwy Faulknerowi - żonglowanie czasem, przeplatanie wspomnień i przekazywanie tego samego obrazu oczami różnych ludzi.
Tytuł oryginalny: Light In August
Data wydania: 1998
ISBN: 83-07-02654-7, 8307026547
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Biblioteka Czytelnika
Stron: 525
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

William Faulkner William Faulkner
Urodzony 25 września 1897 roku w USA (New Albany)
Życie Faulknera związane było z amerykańskim Południem, a bogata twórczość pisarza była literacką rekonstrukcją jego dziejów od czasów wojny secesyjnej po współczesność. Jego rodzicami byli Murry Cuthbert i Maud Butler Falknerowie. Pochodzili oni z...

Pozostałe książki:

Dzikie palmy Absalomie, Absalomie Koniokrady Intruz Wściekłość i wrzask
Wszystkie książki William Faulkner

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Światłość w sierpniu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-09-30
9 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki

'' To bardzo ryzykowny wyraz twarzy do noszenia w miejscu publicznym,(...) może się zapomnieć i użyć go gdzieś, gdzie się komuś nie spodoba ''

Rewelacyjnie opowiedziana historia pewnej grupy ludzi których tory życiowe w pewnych momentach czasowych przecinają się i zazębiają na przemian. Historia opowiedziana z ogromnym taktem i wyczuciem , jednocześnie bardzo precyzyjnie i z dbałością o szczegóły . Ogromnie podoba mi się styl jakim posługuje się autor, niemal artystyczny, by nie rzec, zahaczający wręcz o poetycki .Jednocześnie bez zbędnych, kwiecistych ozdobników i nadmuchanych opisów. Wszystko jest dokładnie tak jak, w moim odczuciu być powinno.

Jest to opowieść o czasach, w których bycie Murzynem, dyskwalifikowało z wielu aspektów życia przysługującym białym jego obywatelom. Gdzie Murzyn winny był zawsze i wszystkiemu nie zależnie od tego czy rzeczywiście był czemuś winny. Historia która nieodparcie kojarzyła mi się z '' Zabić drozda '' Nelle Harper Lee , jednak opowiedziana w zupełnie inny sposób.

Jest to też historia o smutku, o ludziach niedostosowanych, czy w jakiś inny sposób '' naznaczonych '', by nie rzec napiętnowanych , albo przez to co w życiu przeżyli, co zrobili, czego nie zrobili, kim się stali , albo z racji jakiejś innej '' inności ''. Oni wszyscy na przestrzeni swego życia zmieniali się. Jedynie ta zdawałoby się naiwna, zmęczona, ale wiąż wierząca w ludzi i pogodna Lena, mimo iż w końcu zaczyna '' rozumieć '', jednak nadal cie...

× 7 | link |
@oliwa
2019-11-13
Przeczytane Nobliści Autor: Faulkner

Powieść Faulknera zaczyna się od dziewczyny i na dziewczynie kończy. Lena przemierza południowe Stany w poszukiwaniu mężczyzny, który jest ojcem jej dziecka. Wszyscy, którym opowiada swoją historię, wiedzą, że facet zwiał, i tylko Lena wydaje się tego nieświadoma - po prostu jego wiadomość do niej nie dotarła, zagubiła się gdzieś po drodze, razem z tymi, którzy mieli ją przekazać.
Bohaterowie „Światłości w sierpniu” - Lena, Byron Bunch, Joe Christmas i inni - są napędzani irracjonalnymi motywami. Ich pragnienia niosą w sobie zapowiedź katastrofy, ich własnej lub innych ludzi. Wiadomo, że to się wszystko nie może dobrze skończyć.
A jednak jest to jedyna ze znanych mi powieści Faulknera, która jest jakoś optymistyczna. Tragedia wisi w powietrzu, jest nie tylko spodziewana, ale wręcz wyczekiwana. Faulkner ociera się o mitologiczne opowieści, te o przeznaczeniu, które musi się dokonać, żeby wrócił spokój. Ale też zostawia czytelnika z nadzieją. Zaczyna od podróży i na podróży kończy, a jest to podróż dobrych ludzi wśród dobrych ludzi; szaleństwo, gorączka Południa, zostają za nimi.

× 5 | Komentarze (1) | link |
@Airain
2021-09-15
8 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2019-11-24
6 /10
Przeczytane Mieszka ze mną Z antykwariatu Cudowni autorzy. Międzywojnie i później Przeczytane na początku wieku
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane N: Nobelpriset Y: 2015 i wcześniejsze eony A: Posiadam
@hyorohyoro
2014-08-16
10 /10
Przeczytane
@PaniDalloway
2011-12-29
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka
@DaguMarowa
2011-08-29
10 /10
Przeczytane
@doffka
2010-12-29
5 /10
Przeczytane pożyczone
@jule279
2010-10-31
10 /10
Przeczytane
@Kamik
2008-08-13
1 /10
Przeczytane
@justyna
2008-09-09
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Pamięć wierzy, nim świadomość zdoła sobie przypomnieć. Pamięta dłużej, niż wspomina, dłużej nawet niż świadomość wątpi. Wie, wierzy, pamięta korytarz w wielkim, długim, bezkształtnym, zimnym, ...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl