Świeży

Nico Walker
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Świeży
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatnich lat, finalistka PEN Hemingway Award oraz jedna z najlepszych książek roku wg „New Yorkera”, „Entertainment Weekly” i „Vogue’a”.
Młody mężczyzna na pierwszym roku nauki w college’u poznaje Emily. Połączeni pasją do twórczości Edwarda Albeego i ecstasy szaleńczo się w sobie zakochują. Wkrótce jednak Emily musi wrócić do domu w Elbie, w stanie Nowy Jork, wobec czego chłopak rzuca szkołę i zaciąga się do wojska jako sanitariusz.
Życie nie przygotowało go na koszmarną rzeczywistość, którą zastaje w Iraku. Koledzy z jego oddziału na zmianę palą, grają w karty, wdychają sprężone powietrze, nadużywają środków przeciwbólowych i oglądają porno. Oprócz tego giną jeden po drugim podczas kolejnych misji.
Przez cały ten czas chłopak stara się podtrzymać na odległość swój związek z Emily. Gdy w końcu wraca do kraju, zespół stresu pourazowego nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Uzależnia się od heroiny, a kiedy kończą mu się pieniądze, postanawia zarobić je w jedyny sposób, jaki zna – poprzez przemoc.
Zaczyna więc napadać na banki.
Data wydania: 2020-09-16
ISBN: 978-83-66553-15-6, 9788366553156
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 384
dodana przez: zkotemczytane

Autor

Nico Walker Nico Walker
Urodzony 28 lutego 1985 roku w USA
Pochodzi z Cleveland w stanie Ohio. „Świeży” to jego debiut powieściowy. Napisał go podczas odsiadki w więzieniu. Obrabował kilka banków i w końcu wpadł. Sędzia skazał go za to na 11 lat. Wyszedł w 2019 roku. Obecnie mieszka sam.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Uwierzyłam w Świeżego

11.10.2020

"Świeży" Nico Walker, przełożył Krzysztof Cieślik⁣ ⁣ To, że ta książka potrafi wzbudzić kontrowersje i wywołać skrajne emocje widać było w okolicach premiery.⁣ Większość oburzył wulgarny język i seksistowskie podejście do kobiet.⁣ Oburzenie poniekąd słuszne, jednak czy kierowane pod dobrym adresem?⁣ Nie wyobrażam sobie tej historii napisanej uładz... Recenzja książki Świeży

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@olo_czyta
@olo_czyta
2020-09-19
Przeczytane

Nico Walker - Świeży
Ocena: ?/10

Książka dość kontrowersyjna. Zbiera różne, dość skraje opinie. Właśnie.... Skrajne. U mnie też tak będzie. Bo z jednej strony mnie odrzucała, a z drugiej przedstawienie realiów misji w Iraku zrobiło swoje.
Zaczynam więc, wywód na temat tego dzieła/niedzieła.
Szczerze Wam powiem, że nie mam bladego pojęcia jak tą książkę ocenić. Z jednej strony mamy bardzo wulgary język, dużo przekleństw, narkotyki, przedmiotowe traktowanie kobiet - typową patologię. Dialogi nie są jakieś wyszukane. Powiedziałabym, bardzo proste, że aż płytkie. Nie doszukiwałabym się jakiegoś wyrafinowanego języka rodem z książek Olgi Tokarczuk. Między tym wszystkim opis wielkiej, toksycznej, a może nawet nieszczęśliwej miłości. Pomiędzy tą całą negatywą otoczką, jednak znalazłam to minimum, które sprawiło, że mogłam powiedzieć "ej, wiem jak to jest". Wiem jak to jest jak się czeka, nie widzi się kogoś miesiącami, te rozczarowania związane z brakiem przepustek, albo ekscytacją, gdy wiesz, że się zobaczycie, a później nagle bum i wszystko pryska, bo jeden z drugim ma takie "widzi mi się" i chłopaki zostają w koszarach. Ot, tak po prostu, znalazłam w tej książce to "coś", co nie pozwala mi jej do końca skreślić. Opisy bezduszności i realiów misji, to jak człowiek wyzbywa się powoli tego człowieczeństwa, jak tęskni i nie daje sobie rady z tym emocjami, rozkazami. To jak powoli się łamie i neutralność na cierpienie gra pierwsze skrzypce.
Mom...

| link |
@pierwszyrozdzial
@pierwszyrozdzial
2020-08-20
8 /10

„Świeży” Nico Walkera to historia o wiecznie naćpanym młody chłopaku, który nie ma pomysłu na swoje (wątpliwej jakości, nawet dla niego samego) życie. Decyduje się zaciągnąć do wojska, gdzie odbywa solidne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, po czym zostaje wysłany na misję do Iraku. Trudne losy żołnierskiej niedoli (chwilami hardcore!) umilają mu jedynie rzadkie telefony do Emily. W końcu misja dobiega końca, bohater wraca na stare śmieci i...ma dokładnie ten sam problem - nie ma pomysłu na siebie. Z braku laku zaczyna kraść i napadać na banki, a to nie wróży nic dobrego...

„Świeży” to historia inne niż wszystkie. Inaczej napisana (język jest okrutnie wulgarny, zdania są krótkie i naładowane emocjami), z innymi bohaterami (czytając miałam wrażenie, że są z innej planety) i bardzo ponurym oraz przykrym obrazie rzeczywistości.
Książkę skończyłam szybko, jednak przemyślenie jej treści zajęło mi długie godziny! Lubicie wymagające lektury? Ta książka jest dla Was! Ona wręcz zmusza do przestawienia myślenia na zupełnie inne tory! To co dla nas jest szokujące, ohydne i ordynarne - tam jest codziennością.

Najlepsze (a może najgorsze) jest to, że Nico Walker w „Świeżym” spisał SWOJE doświadczenia i wspomnienia. Autor odsiaduje teraz swój wyrok w więzieniu - historia, którą napisał jest to bólu ociekająca emocjami, a piekło wojny i uzależnienia, o którym wspomina jest niewyobrażalne! Chwilami miałam wrażenie, że bohater pęknie z nadmiaru złych emocji, zas...

| link |
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2020-12-17
9 /10
Przeczytane

"Świeży" autorstwa Nico Walkera pokazuje, że negatywnych emocji może być ogrom. Dlaczego? Ponieważ dostajemy pozycję, która jest niewygodna dla czytelnika, która boli i uwiera, prosta w przekazie trafia jak seria z pistoletu maszynowego. W naturalistyczny i bluźnierczy sposób pokazuje, jak bardzo złe potrafi być życie, gdzie wybrakowani ludzie, stają się jeszcze bardziej wybrakowani i podejmują coraz bardziej gówniane decyzje. Fakt, autor nie szczędzi nam przekleństw, nie zachwyca podejściem do kobiet, ale jest to sposób, żeby nakreślić nam obraz wszystkich okropnych rzeczy, które dzieją się wokół bohatera. Między tymi wszystkimi rzeczami które nas odrzucają, które tak bolą niektórych czytelników, że nie dostrzegają nic innego, możemy odczytać i zobaczyć tak wiele. Bo pod tym wszystkim mamy człowieka, który nie potrafi, a może już nie chce, żyć, nihilistę, który kryje głęboką melancholię. I należy bronić tej książki, szczerej do bólu, momentami lirycznej, ostrej jak noże, ponieważ zmusza nas do zastanowienia się, jak niewiele naprawdę potrzeba, żeby stoczyć się na samo dno i wylądować na najbardziej destrukcyjnej ścieżce.

| link |
@Leman
2021-03-30
7 /10
Przeczytane
@mariakosiarz
@mariakosiarz
2020-12-28
8 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-10-11
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Świeży. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl