Szaniawski. Zawsze tajemniczy

Krystyna Kolińska
Szaniawski. Zawsze tajemniczy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Fascynująca opowieść o ?milczku z Zegrzynka? z powikłanym dzieciństwem, młodością obfitującą w niezwykłe zdarzenia, niekonwencjonalne związki uczuciowe oraz przygnębiającą starością spędzoną z żoną ? szaloną Van Anitą. A wszystko to oparte o dokumenty, listy ocalałe z tajemniczego pożaru, relacje świadków wmontowane w tło historycznych wydarzeń trzech epok, bogato ilustrowane. Mamy więc przed sobą ciekawą interpretację utworów oraz postawy bohatera książki w obliczu powojennej polityki władz wobec pisarzy. Autorka ma dar żywego, barwnego języka, którym opisuje wiele nierozwiązanych do dziś zagadek. Psychologiczne zacięcie, refleksyjna zaduma, ale i dyskretne kpiarstwo, humor, to cechy typowe dla pisarstwa Krystyny Kolińskiej, autorki wielu powieści biograficznych o znanych ludziach, bohaterach niezwykłych wydarzeń. Spośród dwudziestu tytułów wymieńmy choćby kilka: Orzeszkowa, złote ptaki i terroryści, Zegadłowicz. Podwójny żywot Srebrempisanego, Stachu, jego kobiety, jego dzieci (o Przybyszewskim), Córka Smutnego Szatana (o Stanisławie Przybyszewskiej). Kolińska jest laureatką licznych konkursów literackich oraz nagród za całokształt twórczości: im. Władysława Reymonta i ZAIKS-u.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-06-03236-9, 9788306032369
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Autor

Krystyna Kolińska Krystyna Kolińska
Urodzona 23 grudnia 1923 roku w Polsce (Częstochowa)
Krystyna Anna Kolińska-Sochaczewska – polska eseistka i prozaiczka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim, współcześnie im. Adama Mickiewicza. Debiutowała w 1948 na łamach tygodnika „Kobieta” (Warszawa) jako prozaik. Od 1951 mieszk...

Pozostałe książki:

Stachu, jego kobiety i jego dzieci Córka Smutnego Szatana Słynne procesy Tajemnice i damy
Wszystkie książki Krystyna Kolińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szaniawski. Zawsze tajemniczy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Szaniawski. Zawsze tajemniczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl