Szmaragdowa tablica

Carla Montero
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Szmaragdowa tablica
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

„Mimo wszystko, ciągle uważam, że ludzie mają dobre serce” – Anne Frank. Bestseller w Hiszpanii! 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Historia i współczesność, miłość i wojna, zakazany romans i dzika zazdrość, tajemniczy obraz i opętanie chciwością ta wspaniała powieść zachwyca, przeraża i wciąga bez reszty. Madryt, początek XXI wieku. Ana pracuje w Muzeum Prado, prowadzi spokojne życie u boku Konrada, bogatego niemieckiego kolekcjonera dzieł sztuki, aż do chwili, gdy pewien list napisany podczas drugiej wojny światowej naprowadza go na ślad tajemniczego obrazu Astrolog przypisywanego Giorgionemu, malarzowi epoki renesansu. Skuszony wielką wartością tego dzieła, Konrad przekonuje Anę, żeby zajęła się jego poszukiwaniem. Mimo piętrzących się trudności Ana odkrywa nie tylko zawiłe losy rodziny, która od pokoleń strzeże Astrologa, ale i niezwykła prawdę, która całkowicie zmienia jej życie. Paryż podczas niemieckiej okupacji. Major SS Georg von Bergheim, żołnierz elity i bohater wojenny, dostaje rozkaz: ma odnaleźć obraz Giorgionego znany jako Astrolog. Hitler jest przekonany, że dzieło kryje wielki sekret – kto go odkryje, będzie rządził światem. Poszukiwania prowadzą majora do Sarah Bauer, francuskiej Żydówki. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, której konsekwencje będą zaskakujące dla nich obojga. Szmaragdowa tablica to nie tylko napisana z rozmachem historia o poszukiwaniu zagadkowego dzieła sztuki, ale i niezwykła opowieść o zakazanej miłości, która zdarzyła się wbrew wszelkim przeciwnościom. Carla Montero – hiszpańska pisarka, jest absolwentką prawa i zarządzania w biznesie. Jednak od zawsze uwielbiała pisać. Za swoją pierwszą bestsellerową powieść, Una dama en juego, otrzymała nagrodę Círcule de Lectores. Szmaragdowa tablica jest jej druga powieścią. Prawa do jej wydania kupiło już kilka europejskich oficyn.
Data wydania: 2020-03-17
ISBN: 978-83-8188-045-9, 9788381880459
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 672
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Carla Montero Carla Montero
Urodzona 14 sierpnia 1973 roku w Hiszpanii (Madryt)
Carla Montero, hiszpańska pisarka, jest absolwentką prawa i zarządzania w biznesie, od zawsze jednak uwielbiała pisać. Jej debiutancka powieść Wiedeńska gra otrzymała nagrodę Circule de Lectores; Szmaragdowa Tablica została bestsellerem także w Pols...

Pozostałe książki:

Złota skóra Zimowy wiatr na twojej twarzy Ogród kobiet Wiedeńska gra
Wszystkie książki Carla Montero

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sekretny obraz

15.04.2013

Jak zabezpieczyć sekret by nikt nie powołany nie poznał jego istoty? Ukryć jak skarb gdzieś głęboko i w miejscu nieznanym nikomu niepowołanemu? Może zniszczyć go, tak by problem znikł raz na zawsze, ale czy w ten sposób nie zaprzepaści się szansy dla przyszłych pokoleń? Nie jest łatwo sprawować pieczę nad tym co wielu chce posiąść za wszelką ceną b... {} Recenzja książki Szmaragdowa tablica

@Kasia9@Kasia9 {}

Tajemniczy obraz, który miesza w historii...

15.04.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książek, które skupiają w sobie różnorodność wątków, jest coraz więcej. Gatunki literackie mieszają się ze sobą, przeplatają w fabule, dając efekt porażającej lektury. Lub - wprost przeciwnie. Ciężko dokonać wyboru takiego tytułu, nigdy bowiem nie wiadomo, w jakim stopniu przypadnie nam do gustu. W końcu zawsze może mieć coś wadliwego. W ostatni... {} Recenzja książki Szmaragdowa tablica

@Betsy@Betsy {}

Beznadzieja do potęgi "n"

8.06.2013

Pisałam ostatnio, że mam dobrą passę i wszystkie książki, które wpadają mi w ręce podobają mi się, niektóre z nich lądują nawet na liście ukochane-drukowane ;-). No i masz babo placek - dorwałam "Szmaragdowa tablicę" i szczęście diabli wzięli. Dostałam kosę, upadłam na betonik, a Montero rozgniotła moje zęby na chodniku. Takiego dziadostwa już da... {} Recenzja książki Szmaragdowa tablica

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura piękna

Po „SZMARAGDOWĄ TABLICĘ” sięgnąłem ze zwykłej ciekawości, ponieważ chciałem skonfrontować poziom literacki Montero Carli z jej bratem Manglano Montero Luisem autorem cyklu „POSZUKIWACZE”, którym byłem oczarowany.

Na samym wstępie należałoby napisać kilka słów, czym jest „SZMARAGDOWA TABLICA”, otóż w literaturze hermetycznej występuje, jako dokument, którego nie da się pominąć przy badaniu alchemii i o którym alchemicy twierdzą, że jest dziełem Hermesa Trismegistosa. Podobno dokument ten został znaleziony w jego grobie i nosi nazwę „Tablicy Szmaragdowej”, który został wyryty na tablicy ze szmaragdu i zawiera całą tajemnicę alchemii, do treści tablicy odwoływali się zarówno średniowieczni alchemicy oraz różokrzyżowcy, a także adepci nauk okultystycznych i ezoterycznych, którzy wierzyli, że tablica skrywa w sobie tajemnicę mogącą odmienić losy świata.

Powieść rozgrywa się na trzech płaszczyznach, które się wzajemnie przeplatają, tworząc sieć przyczynowo skutkową, uważam, że jest to bardzo ciekawy pomysł wykorzystany przez autorkę, ponieważ dzięki takiej zmyślnej konstrukcji razem z bohaterami z różnych epok, odkrywamy ciekawą historię, którą przyjemnie się czyta, a ponadto pozwala ona na stopniowe odkrywanie sekretów i tajemnic, które towarzyszą tej niezwykłej opowieści.

Oczywiście powieść nie jest arcydziełem, ale nie jest też beznadziejna, jej największą wadą w moim odczuciu jest przewidywalność, niemal z góry mo...

{}× 8 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-10-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Powieść jest dobra , bo nie przynudza i czyta się ją naprawdę szybko . Cała historia opisywana jest na dwóch (w porywach nawet trzech) płaszczyznach czasowych . Lata obecne we współczesnym Madrycie przeplatają się z wątkami opowieści z lat wojennych ówczesnego Paryża . Mimo garści informacji historycznych zaczynających niektóre '' wojenne '' rozdziały , akcja skupia się raczej na życiu francuskiej Żydówki Sary Bauer i majora SS Georga von Bergheima .
W pewnym momencie wojennej zawieruchy losy tych dwojga splatają się ze sobą . Sara jest piękna , a major oczarowany jej wdziękami . Jak łatwo się domyśleć w tamtych czasach było to coś , co nie miało prawa się zdarzyć ...
Współcześnie w Madrycie , Ana pracownica muzeum Prado znajduje dziwny niepokojący list który zdaje się udowadniać iż istnieje pewien obraz , którego nie ma w żadnych źródłach historycznych , ba , który według historyków sztuki w ogóle nie istnieje . Na życzenie swojego despotycznego kochanka Konrada , bogatego konesera sztuki , decyduje się zbadać sprawę dokładniej .
No i dalej jest prawie jak w awanturniczych historiach o Indianie Jonesie i jego wyprawach . Wielka tajemnica odkrywana powoli z każdym rozdziałem coraz większy jej rąbek . Powieść jest poprawna szybko i łatwo się czyta , ale raczej za kilka następnych przeczytanych książek nie za wiele z niej będę pamiętać .
Trochę mi zabrakło dramatyzmu , fakty historyczne dotyczące wojennego Paryża podane dosłownie w maleńkiej pigułce , nie p...

{}× 8 | Komentarze (2) | link |
@jatymyoni
2020-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane L. hiszpańska i katalońska Audiobook Bez zachwytu

Dobrze jej się słucha w czasie sprzątania i gotowania. Nie jestem jednak pewna, czy warto ją czytać. Książka jest schematyczna i przewidywalna. Schemat jest prosty, mamy tajemniczy przedmiot, który pragną posiąść najpierw hitlerowcy, następnie handlarze. Oczywiście są też ci, co go bronią. Powieść dzieje się w Paryżu podczas II Wojny Światowej (przedstawia życie Żydów w Paryżu) i współcześnie. Właściwie przedstawia ona głównie różne oblicza miłości, a sam przedmiot poszukiwań jest gdzieś w tle. Jest to dobra książka, aby oderwać się od rzeczywistości, nie wysilając zbytnio intelektu.

{}× 5 | link |
@Antoniowka
2021-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Po lekturze kolejnej książki Carli Montero mogę śmiało stwierdzić, że odpowiada mi jej styl pisania. W jej książkach czytelnik znajduje ciekawą zagadkę (także kryminalną), wciągający rys historyczny, rozbudowany wątek obyczajowy, a także wątek miłosny. Tego wszystkiego nie brakuje w "Szmaragdowej tablicy".

Powieść toczy się dwutorowo - z jednej strony poznajemy historię Sary Bauer z czasów II Wojny Światowej, z drugiej - stajemy się świadkami współczesnych prób odnalezienia "Astrologa" przez Anę.

Autorka w bardzo wciągający sposób opisała Nazistowską machinę grabienia dorobku kulturowego Europy. W ten sposób zachęciła mnie dosięgnięcia po inne książki - już historyczne - poświęcone temu tematowi.

Ale wracając do samej książki - obydwa wątki powieści są równie wciągające, czytelnik chce się dowiedzieć, jak potoczyły się wojenne losy Sary, czy udało się jej przeżyć. Jednocześnie do ostatnich rozdziałów nie wiadomo kto we współczesnej narracji jest czarnym charakterem.
Jedyna rzecz, która mi się w książce nie podobała to - w moim mniemaniu - lokowanie produktu (jak się to teraz zgrabnie nazywa). Ana nie słucha mp3 - tylko iPoda, nie używa telefonu komórkowego - tylko Blackberry itd.

Poza tym - czytelnik dostaje bardzo dobrą powieść, w której poruszane są poważne tematy: miłości do Nazisty, Holokaustu, II Wojny Światowej - w przystępnej formie.

{}× 3 | link |
@Lirith
2013-06-04

Cudowna książka. Trudno się od niej oderwać. Z każdą kolejną stroną jest coraz ciekawsza.

{}× 2 | link |
@Lenka
2014-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane II Wojna Światowa

Uważam, że ta powieść Carli Montero jest ciekawsza i bardziej udana niż debiutancka "Wiedeńska gra". Mnie również bardziej podobał się wątek dotyczący okresu wojennego, aczkolwiek całość oceniam bardzo pozytywnie. Trudno było się oderwać od czytania, bo ciekawość co do losów Sarah nie pozwalała odłożyć książki na półkę. Polecam.

{}× 1 | link |
@bunia
2014-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Trochę za dużo dat i faktów historycznych, fabuła długo się rozkręca, po 200 stronach już jakoś leci. Czytałam ją dość niechętnie i momentami miałam ochotę ją odłożyć. Bardzo nierówna, nie stopniuje napięcia. W tym czasie można przeczytać coś lepszego.

{}× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Zrobiłem sobie przerwę czytając tą książkę i "wziąłem się" za Deavera,ale nie warto było.
Ta książka ma wszystko co powinna mieć dobra powieść,po skończeniu myśli się o bohaterach,a to znaczy,że autorka wykonała dobra robotę ;)

{}× 1 | link |
@Toska98
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Czy miłość może nas całkowicie zaślepić?

Czy w trakcie wojny można myśleć o miłości i zdradzie swoich towarzyszy?

I gdzie kończy się pasja, a zaczyna fanatyzm?

Dziś przygotowałam dla Was recenzję “Szmaragdowej tablicy”. Książkę poleciła i pożyczyła mi Moja Teściowa, która była nią zachwycona. Jakie we mnie wywołała uczucia?

Dobrego niełatwe początki

Książka całkowicie mnie zafascynowała. Interesuję się historią sztuki, więc czytanie dyskusji głównych bohaterów na temat malarstwa sprawiało mi przyjemność. Powieść ma ponad 600 stron, z czego ostatnie 400 przeczytałam w dwa dni. Szukałam jak najwięcej okazji do tego, by odłożyć obowiązki na bok i przynajmniej na chwilę zagłębić się w lekturze. Jedynym dostrzeżonym przez mnie minusem jest akcja, która zawiązywała się zbyt nużąco. Początkowo miałam mieszane uczucia co do tej książki i obawiałam się, czy zrobi na mnie dobre wrażenie. Trochę zmuszałam się, by brnąć przez kolejne rozdziały. Jednak moja cierpliwość została sowicie nagrodzona!


Cała recenzja: https://znakomita.com/2019/12/19/nie-oderwiesz-sie-25-52-2019/

{} | link |
PM
2013-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Nie wiem który wątek w tej powieści bardziej mnie urzeka. Czy ten z lat okupacji, o zakazanej miłości faszysty do Żydówki, z śledztwem (zleconym przez samego Hitlera) w sprawie tajemniczego obrazu. Czy może ten drugi - współczesny, w którym Hiszpanka Ana współnie ze swoim francuskim przyjacielem i pod egidą niemieckiego kochanka tropią losy tamtych dwojga z lat wojny. I też szukają owianego legendą obrazu. Oba watki wciągają, intrygują, nie pozostawiają obojętnym. Świetna lektura!

{} | link |
@monica
2013-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Na zawsze w moim sercu

to kolejna pozycja, która zapadnie czytelniczkom w pamięć - cudowna, wciągająca bez reszty , dwuwątkowa powieść !!! dla miłośniczek historii i okresu wojennego to prawdziwa gratka. Po raz kolejny autorka udowadnia, że życie potrafi płatać prawdziwe figle. Polecam wszystkim tę lekturę, warta jest niejednej zarwanej nocy .

{} | link |
@Madame_K
2014-04-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Jak dla mnie katastrofa. Kompletnie nie polecam. Jedynie rozdziały z przeszłości trzymają w napięciu. Rozwiązanie dziwne, przewidywalne i beznadziejne. SPOILER: Największa zagadka nie zostaje rozwiązana ;)

{} | link |
KA
2021-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Remma
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane II wojna światowa
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Jestem przekonana, że gdybym kiedyś została w starej bibliotece po zamknięciu, sama i po ciemku, mogłabym zobaczyć lśnienie półek jak ogni świętego Elma nad masztami żaglowca. Słyszałabym też ...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl