Taba-Taba

Patrick Deville
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Taba-Taba
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powieść rozpoczyna się w Mindin, położonym na przeciwległym wobec Saint Nazaire brzegu Loary, na początku lat 60. XX wieku, w dawnym lazarecie, który przekształcono w szpital psychiatryczny. Kulawy chłopiec, którego ojciec jest administratorem szpitala, zaprzyjaźnia się z jednym z pacjentów, dawnym marynarzem, który, kiwając się w przód i w tył, powtarza bez przerwy ten sam zagadkowy zwrot: Taba-Taba. Począwszy od tego momentu Patrick Deville opowiada Historię, zmieniając perspektywę widzenia raz na makro, raz na mikro. Francja to nie tylko sześciokąt (Hexagon) na mapie: narrator wędruje po całym świecie, wspominając kolonialną epopeję nie tylko z jej klęskami, ale też ryzykownymi przedsięwzięciami (kanały Sueski, Panamski).

Ten wielki powieściowy fresk prowadzi nas od Napoleona III aż do zamachów, które ostatnio wstrząsnęły Francją, opisując po drodze okopy I wojny światowej, Front Ludowy, kapitulację, okupację, ruch oporu, Vercors, wyzwolenie.

Powieść została wyróżniona Prix Roger Callois.

Data wydania: 2020-11-04
ISBN: 978-83-7392-704-9, 9788373927049
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Stron: 384

Autor

Patrick Deville Patrick Deville
Urodzony 14 grudnia 1957 roku we Francji (Saint-Brevin-les-Pins)
Patrick Deville - pisarz francuski, studiował literaturę porównawczą i filozofię na Uniwersytecie Nantejskim. Wiele podróżował: w latach 80. mieszkał na Bliskim Wschodzie, w Nigerii i Algierii, a w następnej dekadzie odwiedził Kubę, Urugwaj i Ameryk...

Pozostałe książki:

Viva Kampucza Ekwatoria Dżuma i cholera Amazonia
Wszystkie książki Patrick Deville

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Taba Taba

WYBÓR REDAKCJI
26.05.2021

Patrick Deville Taba Taba, kiedy tylko zobaczyłam jej opis, poczułam się zachęcona, a wręcz zaproszona do lektury, czując, że to będzie interesujące literackie spotkanie. Potem pilnowałam już tylko, żeby książka nie utknęła gdzieś na samym dole przygotowanego do czytania stosu albo, co byłoby jeszcze gorsze, nie została upchnięta gdzieś głęboko n... Recenzja książki Taba-Taba

Moja opinia o książce

Opinie

@toptangram
2021-05-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“"Kiedy w maju tego roku zacząłem zanurzać się na bezdechu w morzu dziejów Francji, po każdym takim wysiłku musiałem wracać na brzeg jakiegoś pokoju hotelowego, aby usiąść i spróbować złapać o...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl