Tajemnica Mino

Andrzej Dunajski
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Tajemnica Mino
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Piękna proza, którą z radością się doświadcza, chociażbyś miał „rozum mniejszy od najmniejszego ziarnka piasku”. Czytać trzeba uważnie, bo może „pęknąć serce”, ale też można „zobaczyć i dotknąć Anioła”. I razem spędzić sześć dni na sopockiej plaży wraz z Andrzejem i z MINO, „tajemniczą i nietajemniczą w jednej osobie Kobietą”, która była „niesamowitym spokojem”, aby z nią „zrozumieć istotę milczenia”. Przez ten czas „wszystko dzieje się samo”, chociaż czasem można zjeść „wyrazisty chleb” i popić „krystaliczną wodą”. To książka, która prowokuje do myślenia o sobie.

Piotr Dobrołęcki, red. nacz. „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Nie można wyprzedzić czasu. Tak samo, jak nie można pominąć lęku w swoim życiu. Można jednak w ciągu 7 dni żyć z zamkniętymi oczami widząc i odczuwając wszystko wyraźniej i mocniej bez strachu. Piękna opowieść utkana słowami, które Autor dobiera z misterią i pietyzmem. Polecam!

Joanna Divina, autorka audycji Dobry tytuł, podaj dalej! Radio Poznań

Tajemnica Mino zaintrygowała mnie połączeniem naiwności głosu narratora i trzeźwego odzwierciedlenia pewnych zniewalających aspektów w relacjach współczesnych ludzi, korporacji od których można się uwolnić tylko dzięki cudownemu odkryciu oryginalności i człowieczeństwa, albo miłości. Uderzyło mnie, że narracja ta była bardzo bezpretensjonalna, a jednocześnie trzymająca w napięciu, co przypomina mi niektóre drogie tradycje francuskiego powieściopisarstwa, od Exupery’ego do Oliviera Bourdeauta.

Andrej Jovanchevski, (Macedonia Północna), filolog, tłumacz, krytyk

Data wydania: 2022-05-10
ISBN: 978-83-960401-0-7, 9788396040107
Wydawnictwo: ZyskMedia
Kategoria: Powieść polska
Stron: 200
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Andrzej Dunajski Andrzej Dunajski
Urodzony 18 sierpnia 1963 roku w Polsce (Gdańsk)
Andrzej Dunajski – polski dziennikarz, reporter śledczy, poeta, pisarz, pracownik i współpracownik wielu gazet. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W czasach studenckich współzałożyciel grupy poetyckiej "W Zatoce". Debiut poetycki ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tajemnica Mino nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Kobietaczytajaca
2022-05-27
10 /10
Przeczytane

Ta książka jest inna niż wszystkie, opowiada o kobiecie i mężczyźnie, którzy pewnego dnia spotykają się i zaczynają ze sobą rozmawiać. Andrzej dzięki Mino zaczyna widzieć to czego nie widział nigdy przedtem, a chodzi o świat. Ta kobieta jest niesamowita pomimo tego, że jest osobą niewidzącą potrafi w przepiękny sposób opowiadać o niebie, drzewach czy ptakach. Przyjaciele, myślę, że mogę tak ich nazwać, spędzają ze sobą siedem dni, to w tym czasie Andrzej zaczyna dostrzegać to piękno.

Książka skłania czytelnika do przemyśleń, dzięki którym możemy znów sobie przypomnieć na nowo co jest dla nas najważniejsze w życiu. Dzięki niej zaczniecie doceniać powiew wiatru, krople deszczu, śpiew ptaków itp. Nie samą pracą człowiek żyje, starajmy się też dostrzec to co daje nam świat, bo on jest piękny i niesamowity.Ja osobiścieprzyznam, żekażdy wypad nad morze daje mi ogrom energii na kolejne dni, to tam się wyciszam i ładujębaterię, abypowrócić silniejszą. Książkę polecam z czystym sumieniem i jestemprzekonana, żewielu doceni ją tak jak ja.

× 2 | link |
@przyrodazksiazka
2022-05-22
10 /10
Przeczytane

,, Cokolwiek o mnie myślisz, nie czyń tego przez litość mojego niewidzenia. To, że nie widzę oczami, nie oznacza wcale, że jestem niewidzialna i nie widzę. Widzę, bo ty mnie widzisz. Widzę siebie przez ciebie. Ty widzisz mnie przeze mnie. W ten sposób ja widzę Ciebie również oczami. Myślisz, że dla mnie ma znaczenie, czuje to są oczy? "

Cokolwiek by o tej książce nie powiedzieć, to przede wszystkim przebija się poezja życia. Dwoje ludzi, którzy zastanawiają się nad tym co jest i w jaki sposób można to zobaczyć. Ich spotkanie było całkiem przypadkowe. Teraz ona, jako osoba niewidząca zadaje mu proste pytania i zwraca uwagę na to jak nieumiejętnie na nie odpowiada. Choć poezja kryje się w każdym jego słowie, to jednak nie zauważa jak różnie można zwykłe pytanie zinterpretować. Mino zgrabnie podpowiada mu, że nie jest ważne czyimi oczami będzie patrzyła. Chodzi o to, by umiał opisać to, co widzi właśnie tak jak widzi, a nie jak postrzegają to inni. Uczy jak postrzegać życie, jak się z niego cieszyć i co zrobić, by było dla nas bardziej wartościowe. Powiedziałabym nawet, że to pewna sentencja życia widziana oczami i zmysłami. Dwoje różnych ludzi i jeden ten sam świat. Bajanie w nim i ocena jak podchodzą do niego inni ludzie. Zwrócenie uwagi na to, by docenić każdą chwilę, która już nigdy się nie powtórzy. Nauka oceny swojego życia, które niczym najnowszy samochód nagle może się popsuć. Może również nie odpalić i zgasnąć jak nasze serce. Życie wieczne nie jest nam pi...

× 1 | link |
@edyta.kyziol
2022-06-02
9 /10
Przeczytane

O czym jest książka Andrzeja Dunajskiego "Tajemnica Mino"? O postrzeganiu piękna, o uważnym widzeniu, o szukaniu dobra, o kochaniu, o dziękowaniu, o życiu zwykłym a jednak niezwykłym.
Andrzej spotyka pewnego dnia na plaży w Sopocie kobietę. To Mino. Kobieta, która mieszka w jego kamienicy. Kobieta niewidoma.
Spotykają się przez sześć kolejnych dni. Rozmawiają. A może to raczej Mino mówi, pyta, tłumaczy. Andrzej słucha i coraz bardziej jest zauroczony.
Dwoje ludzi, jeden świat widziany ich oczami.
Ta książka to podróż do wnętrza siebie, do najpiękniejszych, najprostszych, najczystszych miejsc.
Tej książki się nie czyta.
Ona zmusza do myślenia.
Otwiera oczy.
Pokazuje rzeczy normalne w innym świetle.
Czytając tą książkę możemy "zobaczyć i dotknąć Anioła", musimy tylko otworzyć oczy i chcieć.

Nie potrafię nic więcej napisać...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnica Mino. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl