Tamte dni, tamte noce

André Aciman
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Książka Tamte dni, tamte noce
Książka Tamte dni, tamte noce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Tamte dni, tamte noce to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. To, co odkrywają na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie, jest jedyną rzeczą, której boją się już nigdy więcej nie znaleźć: totalną bliskością. Dzięki znakomicie uchwyconej psychologii, która towarzyszy zauroczeniu, książka jest szczerą, przeszywającą serce elegią o ludzkiej namiętności, której nie da się zapomnieć. Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana – „The Washington Post” Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania – „The New Yorker” André Aciman (2 stycznia 1951 roku) - amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem „Wyjście z Egiptu”. Książka otrzymała Nagrodę Whiting. Aciman publikuje na łamach „The New Yorker", „The New York Review of Books" i „The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury. Jego powstała w 2007 roku powieść „Tamte dni, tamte noce” otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez „New York Times” za książkę roku.
Data wydania: 2018-01-12
ISBN: 978-83-63960-96-4, 9788363960964
Wydawnictwo: Poradnia K
Stron: 330

Autor

André Aciman urodził się 2 stycznia 1951 roku w rodzinie sefardyjskich Żydów i dorastał w kosmopolitycznym środowisku wielojęzycznej Aleksandrii. Jest powieściopisarzem, eseistą i literaturoznawcą znanym przede wszystkim ze swoich prac na temat Prous...

Książki André Aciman

Wszystkie książki André Aciman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Recenzja fabularyzowana

Wakacyjny romans, gorące włoskie wieczory, nastolatek, który wciąż ustala granice swojej tożsamości. Brzmi jak naprawdę niezły początek. Coś, co być może już było, ale wciąż jest dość świeże, by zainteresować czytelnika. Być może byłabym w stanie to tak ocenić, gdybyś to nie był Ty i gdybym to nie ... czytaj dalej »

Tamte dni tamte noce

Tamte dni tamte noce Jest to historia pewnego chłopaka Elio , który mieszka z rodziną w letnim domu w Włoszech. Jego rodzice są profesorami , którzy zatrudnili młodych pracowników akademickich by mogli doszlifować maszynopis przed produkcją. W tym roku zatrudnili Olivera- to młody , mądry chłopak ... czytaj dalej »

Historia pewnego romansu

"Tamte dni, tamte noce" Andre Acimana to niezwykła opowieść romansu między chłopakiem, a mężczyzną, rozgrywającym się w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych we Włoszech. Historia podbiła serca ogromu ludzi dzięki swojej ekranizacji, w skutek której powieść przetłumaczono na język polski.... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Z tą książką było u mnie tak, że najpierw bardzo chciałam ją kupić i przeczytać – ze względu na temat, który porusza. Potem trafiłam na opinie, że tłumaczenie nie jest najlepsze i stylistycznie powieść mocno przytłacza – i zrezygnowałam. A jeszcze potem książkę kupiła koleżanka i zechciała mi pożyczyć – więc ostatecznie jestem po lekturze i mogę się do niej ustosunkować.
Pierwsza refleksja, która mi się narodziła, to taka, że upodobania czytelnicze mogą się zmieniać jak wszystkie inne mody i gusta. Jestem pewna, że wiele lat temu zachwyciłaby mnie ta historia. Przemówiłaby do mnie opowieść o odkrywaniu i początkach budowania swojej tożsamości, o trudnym uczuciu, na które reakcje mogą być różne. Przekonałaby mnie i wzruszyła wielka wrażliwość siedemnastoletniego chłopaka, jego strach, niepewność i rozkładanie na czynniki pierwsze słów, gestów i spojrzeń Olivera, wydarzeń czy choćby najmniejszych epizodów z jego udziałem. Czasem nic znaczy wszystko, więc zrozumiałabym silną potrzebę drobiazgowego rozpamiętywania i rozważania, która dzięki pierwszoosobowej narracji wydaje się czytelnikowi wręcz namacalna. Język powieści ująłby mnie najbardziej (i jedynie on może sprawić, że kiedyś ewentualnie rozważę sięgnięcie po inną książkę tego autora). Uważam, że tak mógłby czuć i przeżywać wszystko ów siedemnastolatek imieniem Elio, gdyby rzeczywiście istniał. Oto próbka: „(…) nie wiedziałem, czego się boję ani o co tak bardzo się martwię; nie wiedziałem, dlaczego coś, co tak łatwo wy...

{} | link |
MA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Do miasteczka nad morzem przyjeżdża na lato Amerykanin Olivier. Jest rezydentem u włoskiej rodziny. Nastoletni syn gospodarzy Elio oprowadza gościa po domu i okolicy. Sam nie wie, kiedy i gdzie się to zaczęło. Jest zauroczony młodym, przystojnym gościem i zaskoczony tym, co do niego czuje. Udaje obojętność, a tak naprawdę coraz częściej myśli o Olivierze, marzy, śni, projektuje spotkania z nim. Jest nim zafascynowany, ma na jego punkcie obsesję. Narasta jego pożądanie i namiętność. Wchodzi do jego pokoju i pościeli, wącha jego kąpielówki. Ich romans wybucha nagle i gwałtownie. Jest krótki, ale intensywny. Niezapomniany.
Narratorem jest Elio, co umożliwia wczucie się w jego sytuację, poczucie emocji. Postać Elio została dobrze wykreowana z jego nastoletnią burzą hormonów, pewnym wahaniem i strachem, ale też szczerością i otwartością. Powieść podzielona na cztery części, z czego pierwsza jest plątaniną myśli, wspomnień i wydarzeń bieżących Elia i ciężko się ją czyta.
Czytelnik musi być gotowy na sceny fizyczne i erotyczne między dwoma młodymi mężczyznami, których dzieli siedem lat różnicy. Mogą one wywoływać niesmak lub nawet gorszyć, ale nie muszą. Zupełnie inaczej zostanie odebrana scena seksu nastolatka z rówieśniczką. Chłopak zaczyna dorosłe życie erotyczne i szuka swej tożsamości erotycznej. Biseksualizm wydaje się czymś oczywistym, naturalnym.
Autor pisze otwarcie o rodzącej się fascynacji i pożądaniu między nastolatkiem a dorosłym mężczyzną, o powstającej bl...

{} | link |
ZA
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Ta historia jest zupełnie nowym spojrzeniem na miłość między dwojgiem ludzi.

Rodzina Elia każdego roku przyjmuje rezydenta w wakacje. Życie chłopaka całkowicie odmienia dzień, w którym pod swoim dachem gości Olivera. Mężczyzna sprawia, że Elio odkrywa w sobie tajemnice, o których istnieniu nie miał pojęcia. Od tej pory życie chłopca dominuje chęć posiadania Olivera, jego ciała i duszy. Jednak nie wie jeszcze jakie zmagania i rozterki wywoła to w jego dotychczasowym życiu. Czy ulotna chwila szczęścia będzie warta ryzyka?

Podczas czytania zatapiamy się w zawiły świat Elia, współodczuwamy jego rozterki i ból spowodowany pozornym odrzuceniem przez ukochanego mężczyznę. Śledzimy czas, kiedy chłopiec zamienia się w mężczyznę dążącego do realizacji swoich fizycznych potrzeb. Autor w bardzo czytelny sposób przybliża nam rozterki bohatera, który nie jest pewien zarówno swojej orientacji dek dualnej, jak i pragnień. Ta książka to wspaniała podróż po ludzkiej duszy, ukazująca jak bardzo złożony jest ludzki charakter, ale także ludzkie potrzeby. Możemy obserwować, jak Elio cierpi podczas gdy jest ignorowany przez swojego ukochanego oraz jaką cenę płaci za chwile szczęścia.
Książka pełna głębokich przemyśleń oraz rozterek, wspaniale ukazująca miłość pomiędzy mężczyznami, którzy starają się ukrywać przed innymi swoje uczucie z obawy przed brakiem zrozumienia.

Za możliwość przeczytania dziękuję @CzytamPierwszy
...

{} | link |
KA
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Przede wszystkim urzeka mnie w tej książce styl pisania autora. Jest piękny i niezwykle przyjemny. Było kilka scen, które pewnie by mnie odrzuciły lub obrzydziły, gdyby były napisane w inny sposób, ale tutaj byłam pod ogromnym wrażenie, że można napisać o czymś takim tak ładnie, przyjemnie.
Wydaje mi się, że to jedna z książek, w której każdy zobaczy coś innego. Dla mnie na pierwszy plan wysuwała fizyczna fascynacja Oliverem, bo moim zdaniem z opisów nie wynika, że Elio go kochał. Przynajmniej na początku. Albo inaczej mówiąc w moim pojmowaniu.
Bohaterowie są ciekawi. Dość nietypowi, można się z nimi zżyć, można ich zrozumieć, ale nie są to bohaterowie, których obdarzyłam sympatią. Po prostu interesowała mnie ich historia. Lepiej poznajemy Elia, ponieważ on jest narratorem, widzimy uczucia nim targujące, przemyślenia i przede wszystkim wątpliwości. Z kolei Olivera poznajemy z opisu jego kochanka.

{} | link |
@zgrajaksiazek
2020-06-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przeczytałam ją po obejrzeniu filmu i chyba na żadną książkę, nie czekałam tak, jak na tą. Nie powiem, żebym była rozczarowana (szczególnie patrząc na to, jak cudowna jest trzecia część), ale zdecydowanie myślałam, że jest to trochę inna książka. Chciałabym móc spojrzeć na nią inaczej niż przez pryzmat filmu...

{} | link |
@paulinamaskiewicz21
2020-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane lgbt+ romanse moje miłości
@Aleksandra_99
2020-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2020-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
IZ
2020-04-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane > Audiobook Niedokończone
KL
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Biblioteka Kilka lepszych Check 2018
@Annette_Cinnamon
2020-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Joanna_Asia
2020-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Sylwia_K
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@monweg
2019-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Tamte dni, tamte noce”- André Aciman

Książka Uwięzieni w raju
Uwięzieni w raju Xavier Guell
{}7.3/10
Praga, 10 sierpnia 1942 roku. Hans Krasa, czeski kompozytor ...
Książka Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Enola Holmes. Sprawa zagini... Nancy Springer
{}7.0/10
Czy nastoletnia dziewczyna może zostać detektywem? Czy młode...
Książka Klub fanek W.M. Oliwia
Klub fanek W.M. Oliwia Majka Milejko
{}7.5/10
“Ta powieść jest genialna. Tak po prostu. W życiu nie powie...
Książka Dziewczyny znikąd
Dziewczyny znikąd Amy Reed
{}8.1/10
Głośny protest przeciwko kulturze gwałtu. Grace Salter j...
Książka Klub fanek W.M. Alicja
Klub fanek W.M. Alicja Majka Milejko
{}7.6/10
Przyjaźń to jest to! Połączyła je Wielka Miłość! I to dosło...

Cytaty z książki

O nie! Książka Tamte dni, tamte noce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}